تاریخچه عطر
توسط : 3xz

از زمان های بسیار قدیم تا به امروز عطر همواره مورد علاقه انسان – مخصوصا خانمها بوده است. میتوان گفت عشق به عطر احتمالا از وقتی شروع شده که انسان به روی زمین پاگذاشته است.

باستان شناسان ظرف های مخصوص عطر روغنی را – که هنوز هم روغنی و معطر بودند در گورهای مربوط به 5000 سال پیش مصریان را پیدا کرده اند. از بین ملل مختلف عربها به عطر علاقه ای وافر داشتند. آنها از گلبرگهای گل سرخ گلاب به دست می آورند. اینکار از 12 قرن پیش تا به امروز معمول بوده است.

روش جدید عطر سازی بدین گونه است که عطر را از گلبرگ های گل با محلول خاصی که از نفت گرفته میشود بیرون میکشند. این محلول را چندبار در داخل گلبرگ های تازه به گردش در می آورند تا از عطر کاملا اشباع شود. سپس این محلول را به وسیله تقطیر جدا کرده و عطر را با الکل تصفیه میکنند.

عطر نه تنها از گل ها گرفته میشوند بلکه چوب ها صندل سرو پوست دارچین و صمغ ها نیز دارای عطر بخصوصی هستند. نعنا و آویشن نیز در عطر سازی مورد مصرف قرار میگیرند. بهار نارنج عصاره لیمو ریشه زنجبیل و زنبق نیز از مواد اولیه عطرهای گرانقیمت به حساب می آیند. با وجود این عطرهای گل سرخ بنفشه یاسمن گل مریم و گل نسرین در راس عطرهای مرغوب محسوب میشوند. ولی اکثر عطرهای امروز بازار ترکیبی از اسانس طبیعی گل ها با مواد حیوانی و مصنوعی هستند.

با وجود این متخصصان از پای ننشسته اند شیمی دانها امروزه حتی اسانس های معطری تهیه میکنند که لنگه آنها در طبیعت وجود ندارند و کاملا ساخته و پرداخته دست انسان است. از معروفترین کشورهای تهیه کننده عطر فرانسه را باید نامید.

اطلاعات بیشتر را در زمینه عطر میتوانید از این سایت بگیرید.

يکشنبه 9/2/1386 - 17:21
پسندیدم 0
UserName