انديشه وحدت اسلامى در عصر حاضر
 

وحدت اسلامى در آئينه آيات و روايات

                   روايات معصومين(عليهما السلام)  

                  در جوار رحمت‏خدا

امام باقر(ع) از پدران خود و آنها از جد بزرگوار خود محمد(ص) كه سلام و رحمت‏خدا بر آنها باد، ضمن حديث مفصلى روايت مى‏كنند «چون روز قيامت فرا رسد از جانب خداوند ندا مى‏رسد: «همسايگان خداوند كجا هستند؟ »

با شنيدن اين ندا، جماعتى بپا مى‏خيزند، كه گروهى از فرشتگان با استقبال آنها مى‏روند و مى‏گويند: شما چه عملى انجام داده‏ايد كه بعنوان همسايگان خدا معرفى شده‏ايد؟ آنها جواب مى‏دهند: ما براى خدا با يكديگر پيمان محبت و دوستى برقرار مى‏كرديم، در راه خدا بذل و بخشش داشتيم در راه خدا با افراد ديدار و ملاقات مى‏نموديم.

آنگاه منادى اعلام مى‏كند: اينان بندگان صادق خدا هستند. به آنها راه دهيد تا بدون حساب به جوار رحمت الهى راه يابند.

فينادى مناد: صدق عبادى خلوا سبيلهم لينطلقوا الى جوار الله بغير حساب. (16)

عبدالمؤمن انصارى مى‏گويد: «به مجلس امام كاظم(ع) وارد شد. و «محمد بن عبدالله جعفرى‏» در محضر آن حضرت حضور داشت، با مشاهده «محمد» لبخند شادى زدم امام فرمود: عبدالله! محمد را دوست مى‏دارى؟ گفتم: آرى بخاطر اينكه وى از دوستان شماست. امام فرمود: آرى او برادر تو است مؤمن همچون برادر پدر و مادرى انسان است كسيكه به برادر خود تهمت زند از رحمت‏خدا دور است كسيكه با برادر خود حيله و نيرنگ كند از رحمت‏خدا دور است كسيكه به نصيحت و راهنمائى بردار خود اقدام نكند از رحمت‏خدا دور است كسيكه خود محور باشد و همچنين كسى كه غيبت‏برادر مؤمن خود را مرتكب شود، از رحمت‏خدا دور خواهد بود. (17)  

           16- بحارالانوار ج 74 ص 393 و ص 232

           17- بحارالانوار ج 74 ص 393 و ص 232

يکشنبه 9/2/1386 - 14:11
پسندیدم 0
UserName