فناوري نانو، اميدي تازه در امنيت اطلاعات
توسط : 3xz

نانو


تاريخ فن آوري اطلاعات، با وجود قدمت نه چندان طولاني خود، شاهد پيشرفت هاي خيره كننده اي بوده، كه روش هاي ذخيره، پردازش و تبادل اطلاعات را بارها و بارها دگرگون كرده اند.

مسيري نادرست در ابتداي هزاره سوم:
اما به نظر مي رسد، مسيري كه پيشرفت هاي فن آوري اطلاعات، براي توليد سيستم ها و دستگاه هاي جديد و در نتيجه نرم افزارهاي متناسب با آنها طي مي كند، اكنون با وجود ساير دستاوردهاي تكنولوژيك مانند فن آوري نانو، روندي صحيح و منطقي نباشد.

متخصصان نرم افزار، در هنگام كار با نخستين رايانه الكترونيكي قابل برنامه ريزي، با نام ENIAC، بايد كاملاً محتاط و با توجه عمل مي كردند، ‌زيرا تنها يك اشتباه كوچك در برنامه نويسي، منجر به صرف كار و زمان بسيار زيادي براي مرور، بازبيني و عيب يابي كارت هاي پانچ حاوي اطلاعات و داده ها مي شد.
علاوه بر اين، برنامه هاي قابل نگارش توسط رايانه هاي ENIAC، به علت كم بودن حافظه اين سيستم ها، لزوماً بايد بسيار كم حجم و سبك طراحي مي شدند.

به مرور، ظرفيت و سرعت رايانه ها، رو به افزايش گذاشت و اولين كامپيوتر خانگي (IBM 5150) قادر به ذخيره كردن 16384 رقم در حافظه ترانزيستوري خود شده بود. در آن هنگام، مايكروسافت نيز، بعنوان شركتي كوچك و نوپا، يك مبدل زبان Basic براي اين رايانه هاي خانگي طراحي كرد كه تنها با استفاده از 4 كيلو بايت حافظه در ROM، عملكردهاي خود را انجام ميداد!

پيشرفت هاي بيشتر، ريزپردازنده هاي سريعتر و ابزار مطمئن تري را براي پردازش و ذخيره اطلاعات، به كاربران رايانه معرفي كرد. در سال 1981و با معرفي IBM 5150، چه كسي گمان مي كرد كه بشر، شاهد تحولي چنين عظيم در فن آوري اطلاعات و ارتباطات باشد: سيستم هايي با پردازنده هاي فوق پيشرفته، داراي سرعت بسيار بيشتر و هزينه ي بسيار كمتر.

حجم و پيچيدگي زياد نرم افزارها:
اما براستي دستاورد اين همه پيشرفت و فن آوري براي بشر چه بوده است؟ آيا اكنون كاربران رايانه، مي توانند يك صفحه متن را سريعتر از گذشته (مثلاً در هنگام كار با Word 97) تايپ كنند؟
سيستم هاي رايانه اي و كاربرد آنها با ظهور فن آوري هاي جديد، و به نسبت پيشرفتي كه اين فن آوري ها داشته اند، آن قدر كه جذاب، زيبا و پر زرق و برق شده اند، مؤثر و مفيد واقع نشده اند. به جرات ميتوان گفت كه اكثر كاربران فعال رايانه قادر به استفاده از 80 درصد قابليت هاي برنامه Word نيستند!!

اكنون برنامه ها و نرم افزارهاي رايانه اي، بسيار پيچيده تر و پرحجم تر نوشته مي شوند، در بيشر اوقات تنها به اين دليل كه سيستم هاي سخت افزاري مورد استفاده آنها، داراي ظرفيت و منابع كافي براي پردازش اين نرم افزارها، مي باشند. پيشرفت فن آوري در طراحي و ساخت سيستم ها و سخت افزارهاي مدرن، سطح استفاده از منابع و ظرفيت آنها را نيز به طرز چشمگيري افزايش داده است. حافظه، ديسك هاي سخت، پردازشگر، كارت هاي گرافيك و ساير سيستم هاي سخت افزاري تنها به اقتضاي پيشرفت علم و فن آوري، ارتقا يافته و برنامه ها و نرم افزارهاي رايانه اي نيز به تبع آنها و به صورت كاملاً غير ضروري، پيچيده، سنگين و حجيم شده اند. در اين شرايط، بسياري از سيستم هاي قديمي و نيز تجهيزات سخت افزاري مربوط به آنها، ناگهان به ابزاري بي مصرف و بيهوده تبديل شده و موجب ايجاد خسارت هاي سنگيتي گرديدند.

براي مثال MS-DOS 3.3، يكي از نخستين سيستم هاي عامل، تنها به ظرفيتي در حدود 700 كيلو بايت نياز داشت يعني چيزي در حدود نيمي از يك فلاپي ديسك معمولي. اين مقدار براي MS-DOS 6 به 16 برابر افزايش يافت، يعني ظرفيت 4 فلاپي ديسك معمولي. براي ويندوز 95 همه چيز تغيير كرد و اين سيستم عامل با نياز به ظرفيت 13 فلاپي ديسك در نوعي از ديسك هاي سخت با فرمت و شكل جديد يعني همان CD-ROM به بازار عرضه شد. و اكنون مايكروسافت، ‌براي عرضه ويندوز ويستا كه اخرين نسل از سيستم هاي عامل پركاربرد در جهان محسوب مي شود، چاره اي جز انتخاب DVD (با حجم 4.7 گيگابايت!) ندارد. اين يعني ظرفيتي معادل 13000 فلاپي ديسك كه زماني نيمي از آن براي نصب MS-DOS 3.3 كفايت مي كرد.

بايد پرسيد كه دستاورد اين همه پيشرفت چه خواهد بود و عاقبت كار به كجا خواهد انجاميد؟
ابزار و تجهيزات غير ضروري در سيستم هاي عامل و برنامه هاي كاربردي، محيط هاي گرافيكي سه بعدي، تصويرهاي داراي وضوح بالا و كيفيت حقيقي، برنامه هاي پيچيده و حجيم كه كاربرد مؤثري را ارائه نمي دهتد، همگي موجب استفاده بي رويه، بي منطق و لجام گسيخنه از منابع و ظرفيت هاي انرژي موجود در جهان مي گردند؛ گويا فردايي براي نسل هاي بعدي وجود نخواهد داشت.

به مدد همين پيشرفت كاذب، ويروس هايي چون Friday 13th با حجمي در حدود 2 كيلو بايت و آلودگي به ميزان 1813 بايت، به بدافزارهاي غول پيكري چون Brontok.FT بدل شده اند كه حجم آنها دست كم به 12 مگابايت مي رسد!

راهكار:
در دنيايIT همه چيز ديوانه وار در حال پيشرفت است. ديسك هاي سخت، حافظه هاي سيستم، عملكردهاي سيستم هاي عامل و ... . اما آيا واقعاً نمي توان به موازات اين پيشرفت، برنامه هايي را طراحي كرد كه ساده تر و سبك تر و در عين حال مؤثر و كاربردي باشند؟

استفاده از فن آوري نانو اما، در اين يورش بيرحمانه انسان به منابع و ظرفيت هاي مهم طبيعت، مي تواند گره گشا و نجات بخش باشد. اين نوع فن آوري با استفاده اندك از انرژي و منابع آن، اثرات و كاربردهاي بسيار مفيد و مؤثرتري در زندگي بشر خواهد داشت.

دنياي فن آوري اطلاعات و جنبه هاي مختلف آن نيز بي شك از تأثيرات مثبت نانوتكنولوژي بي بهره نخواهد ماند. هم اكنون از اين فن آوري مي توان براي كاربردهاي بسيار ساده اما در عين حال سريع، دقيق و مؤثر استفاده كرد.

NanoScan، فن آوري جديدي ست كه با توجهي خاص به نانو تكنولوژي پا به دنياي IT و امنيت آن نهاده و قادر است صدها و هزاران كد مخرب فعال در سيستم هاي رايانه اي را بدون اشغال بخش زيادي از حافظه و ظرفيت سيستم رديابي و كشف كند. با ظهور اين فن آوري، دنياي امنيت IT، ناچار است كه دير يا زود استفاده از روش هاي سنتي و نرم افزارهاي پيچيده و حجيم را فراموش كرده و روند ايجاد پيچيدگي هاي غير ضروري و فربه كردن نرم افزارهاي امنيتي را متوقف سازد.

متاسفانه، نرم افزارهاي معمول به گونه اي طراحي و توليد ميشوند كه در سيستمي پر از برنامه،‌ عملكرد و محيطهاي اجرايي مختلف به كار گرفته شده؛‌ عملكردهاي متنوع و فراواني را به كاربران خود ارائه داده و در عين حال كاربردي و مؤثر نيز واقع شوند؛ فارغ ازاين كه، براي كليه اين فعاليت ها، منابع و ظرفيت هاي قابل توجهي از سيستم و انرژي مورد نياز است كه افزايش استفاده از آنها مطمئناً به سود انسان نخواهد بود.

با ورود فن آوري نانو به دنياي IT، برگي جديد از تاريخ اين دانش ورق خواهد خورد و كاربران قادر خواهند بود درست مانند لحظه هاي آغازين تولد رايانه ها، يك برنامه كاربردي مفيد را با استفاده از ظرفيت يك فلاپي ديسك روي رايانه هاي خود نصب كنند و يا با استفاده از يك برنامه امنيتي 400 كيلوبايتي، تمام كدهاي مخرب موجود در كليه قسمت هاي رايانه خود را تنها در عرض 60 ثانيه، رديابي و كشف نمايند.

شنبه 8/2/1386 - 11:27
پسندیدم 0
UserName