7 ارديبهشت، امضاي قرارداد كمك‌هاي تسليحاتي شوروي به رژيم عراق در جريان جنگ
توسط : MOTTAHET
   پس از تغيير اوضاع جنگ در نتيجه فتح خرمشهر و احتمال سقوط رژيم عراق، شوروي نيز همگام با ديگر كشورهاي غربي، با واگذاري تجهيزات مدرن جنگي به عراق، بر ميزان كمك‌هاي خود به اين كشور افزود.
   در اين راستا، در فروردين 1363، يك هيئت بلند پايه از شوروي به بغداد اعزام شد و فروش چهار و نيم ميليارد دلار اسلحه شوروي به عراق را پيشنهاد كرد. اين بزرگ‌ترين پيشنهاد فروش سلاح بود كه تا آن زمان، شوروي‌ها به عراق مي‌دادند.
   هيئت شوروي كه از ميزان عصبانيت عراق به دليل از دست دادن جزاير مجنون در عمليات خيبـر مطـلع بود، به عــراق اطــلاع داد كـه حـاضـر است ميگ‌هاي 21 و 22، هلي‌كوپترهاي توپ‌دار و350 موشك اسكاد در اختيار رژيم بعث قرار دهد.
   سرانجام اين قرارداد و قرارداد وام دو ميليارد دلاري اتحاد جماهير شوروي به رژيم بعث عراق در هفتم ارديبهشت 1363 شمسي برابر با 27 آوريل 1984 ميلادي بين طرفين در مسكو امضا شد و در جبهه‌هاي جنگ عليه رزمندگان اسلام به كار رفت.
   لازم به يادآوري است كه بعد از سقوط صدام حسين، در سال1382، مسأله بازپرداخت وام‌هاي اعطايي كشورهاي غربي و شرقي براي پيروزي در جنگ با ايران، به عنوان يكي از مهم‌ترين چالش‌هاي جدي منطقه و جهان مطرح شد.

SEPAH

جمعه 7/2/1386 - 3:27
پسندیدم 0
UserName
x