مقایسه برترین پردازنده‌ها

مقایسه برترین پردازنده‌ها

 

 

 

پردازنده Athlon64 X2 6000+ حداقل یک‌ماه دیرتر از آنی که انتظار می‌رفت معرفی شد. این دوهسته‌ای را می‌توان به‌عنوان یکی از آخرین داشته‌های AMD‌در برابر اینتل ‌قلمداد کرد. به ‌این بهانه در این مجال آخرین مقایسه معتبری که در اینترنت مطرح شده است را پس از مقایسه با چند منبع و مرجع دیگر برای مطالعه آورده‌ایم.

پردازنده‌های دوهسته AMD با کمی اغماض تنها قادر به رقابت با خانواده Core 2 Duo هستند. البته این شرکت برای پاسخگویی به یکه‌تازی خانواده‌های پردازشی دوهسته‌ای و چهارهسته‌ای Core 2 Extreme بستر جدیدی با نام Quad FX را توسعه داده است که بر اساس آن می‌توان مادربردهایی تولید کرد که از دو پردازنده خانواده Athlon64 FX-7x استفاده کنند. در واقع این بستر جدید شبیه‌سازی گران‌قیمتی در برابر پردازنده چهارهسته‌ای اینتل است که امیدی به موفقیت آن نیست. در آزمونی که پیش روی دارید از این بستر پردازشی نیز استفاده شده است. اگر نتایج را دنبال کنید، مشاهده خواهید کرد که استفاده از پردازنده E6700 علاوه بر صرفه اقتصادی عاقلانه‌تر نیز خواهد بود، چراکه استفاده از بستر پردازشی Quad FX مستلزم استفاده از دو پردازنده گران‌قیمت Athon64 FX-7x و نیز مادربردی جدید است که از سوکت‌1204 پینی پشتیبانی کند. بنابراین فکر استفاده از این بستر را از ذهن خود به‌در کنید.

Athlon64 X2 6000+ که با ناز و ادای بسیار وارد بازار جهانی شده است و در سال آینده به‌صورت پایدار در بازارهای ایرانی نیز توزیع خواهد شد، حریف قابلی برای مدل E6600 نشان می‌دهد. قیمت این موجود بین قیمت‌های E6600 و E6700 تعیین شده و اگر منصف باشیم کیفیت آن بیش از E6600 است.

نکته قابل تامل در این میان، تقلب آشکاری است که اینتل مرتکب شده است. پردازنده چهارهسته‌ای QX6700 در واقع از دو پردازنده دوهسته‌ای با هسته Conroe تشکیل شده است و شامل هسته یکپارچه نیست. مدیران AMD در مصاحبه‌های مختلف اذعان داشته‌اند که محصول اینتل پردازنده واقعی چهارهسته‌ای نیست. تلاش AMD‌در تولید اولین پردازنده‌های نسل جدید K10 به ثمر نشسته است. توان مهندسان AMD با توجه به قابلیت‌های تیم طراحان ATI بیش از گذشته شده است و نسل K10 که پیش از این K8L نامیده شده بود، بستر فوق‌العاده‌ای است که هیمنه محصولات کنونی نسل Core 2 اینتل را خواهد شکست.

بزرگان اینتل به‌واسطه اطلاعاتی که از مشخصات و توانایی‌های بستر پردازشی مهیا شده توسط نسل K10 شرکت AMD دارند، خود را برای رویارویی در نمایشگاه Computex 2007 تایپه آماده می‌کنند.

توجه داشته باشید که قیمت دو سه مدل اول تا انتهای سال 2007 میلادی به کمتر از 200 هزار تومان خواهد رسید.

جمعه 24/1/1386 - 14:13
پسندیدم 0
UserName