از بیماری کاوازاکی چه اطلاعاتی دارید؟
توسط : دیوژن م
این بیماری همونطوری که از اسمش معلومه اولین بار حدود35سال پیش در ژاپن گزارش شده (البته کاوازاکی اسم دکتر مکتشف این بیماری هست) . بیماری کاوازاکی یک بیماری سنین کودکی - بخصوص کمتر از 5 سالگی- است که هنوز علت آن بخوبی معلوم نشده ولی به احتمال زیاد منشا عفونی دارد وبر خلاف تصور از شیوع نسبتا بالایی هم برخوردار است. این بیماری بطور ناگهانی با تب بالا تظاهر میکند( >38 درجه) ومهم تشخیص آن در 10 روز اول بیماری است ( فاز حاد) چون در این صورت بسادگی با تجویز دارو ( آسپرین با دوز بالا وایمنو گلوبولین وریدی) درمان شده وهیچ عارضه ای هم ایجاد نمیشود.
معیارهای تشخیصی این بیماری عبارتند از :
الف) تبی که حد اقل 5 روز طول کشیده باشد 
ب) وجود 4 حالت از 5 حالت زیر: 1) التهاب غیر چرکی و دو طرفه ملتحمه چشمها ( conjunctivitis)؛ 2)تغییرات در مخاط دهان وحلق( زبان توت فرنگی ؛ لبهای زخمی وخشک؛ حلق قرمز شده) 3) تغییرات در اندام مانند ورم یا قرمزی دستها یا پاها (که غالبا با درد هم همراه است) 4) راش که در ابتدا در تنه دیده میشود وشکل یکسانی ندارند (polymorphism).؛ 5) متورم شدن یکطرفه غده های لنفی گردن(cervical lymphadenopathy)
ج) توجیه دیگری برای بیماری نباشد.
فاز حاد این بیماری 10 روز طول میکشد در این مدت بیمار بسیار بیقرار بوده و به درمان آنتی بیوتیکی هم پاسخ نمیدهد. مهمترین تظاهری که میتواند به مرگ هم منجر شود درگیری ماهیچه قلب است ( میوکاردیت) که بصورت افزایش ضربان قلب وکاهش عملکرد بطنی خود را نشان میدهد. بعد از این مدت تاروز 20( فاز تحت حاد) معمولا تورم غده لنفی وتب برطرف میشود( تب طول کشیده یک عامل خطر برای ضایعه عروق قلبی در آینده است )؛ وپوسته پوسته شدن از نوک انگشتان دست وپا نیز شروع میشود وهمچنین ضایعاتی کیسه مانند به نام آنوریسم در عروق کرونر ممکن است ایجاد شود. در این فاز علت عمده مرگ سکته قلبی وپارگی آنوریسم است.بعد از این فاز -از روز 21 تا پایان 2 ماه- فاز نقاهت را داریم که در آن علایم بالینی بر طرف شده ولی ضایعات عروق کرونر ممکن است باقی بماند در نتیجه علت مرگ در این فاز هم سکته قلبی است. بعد از این مدت بیماری مزمن خوانده میشود که ممکن است سالها طول بکشد وطی آن باقیمانده زخم(اسکار)روی عروق ایجاد شود؛ ونیز ضخیم شدن لایه عروقی بنام اینتیما روی میدهد که عوارض آنها آنژین صدری ؛ تنگی عروق کرونر ونارسایی ماهیچه قلب است.
نکات:
موارد غیر تیپیک بیماری بخصوص درزیر یکسالگی میتواند رخ دهد .
هیچ تست آزمایشگاهی اختصاصی برای این بیماری وجود ندارد ولی انجام اکو کاردیو گرافی در همه بچه های مشکوک به کاوازاکی در زمان تظاهر بیماری ونیزطی دو هفته اول بیماری وسپس برای پیگیری باید انجام شود.
تشخیصهای افتراقی مهم:
1) تب مخملکی: که در آن گلو درد چرکی واضحا وجود دارد ولی التهاب چشمی دیده نمیشود.
2)سرخک: که در آن توزیع راش متفاوت است ( ابتدا در قسمتهای کنار گردن ؛ پشت گوش؛خط رویش موی سر ونیز چانه ایجاد شده وسپس به تمام گردن صورت قسمتهای فوقانی بازو وبالای سینه میرسد ظرف 2-3 روز هم به ساق پا میرسد.3) واکنش دارویی( سابقه مصرف داروی خاص دارد)4) آرتریت روماتید جوانان JRA بخصوص نوع سیستمیک ( خشکی صبحگاهی مفاصل وجود دارد)
سه شنبه 21/1/1386 - 9:38
پسندیدم 0
UserName