ديدار با امام زمان(عليه السلام)

1- امکان تشرف
يكى از دلائلى كه مى توان جهت ممكن بودن تشرف به خدمت حضرت حجة بن الحسن(عليه السلام) از آن بحث كرد وجود دعاهايى است كه در اين باره ذكر گرديده اند مثلا در دعاى عهد آمده است:
«واكحل ناظرى بنظرة منّى اليه»
يعنى خدايا با نگاهى به چهره ى آن عزيز، چشم مرا زينت نما و يا در دعاى ندبه مى خوانيم:
«و أره سيده يا شديد القوى»
يعنى اى كسى كه داراى توان و نيروى شديدى هستى، مولا و آقاى اين عبد را به او نشان ده و همچنين در دعاء بعد از سلامى كه در سرداب مبارك حضرت(72) خوانده مى شود اينچنين آمده است «و أرنا وجهه»يعنى اى خدا صورت و چهره مولايمان را به ما نشان ده.
از تمام اين دعاها و دعاهايى شبيه آن استفاده مى شود كه تشرّف به خدمت آن عزيز نه تنها ممكن است بلكه درخواست آن از خداوند تبارك و تعالى مستحبّ نيز مى باشد البته عدم استجابت آن دعاها نمى تواند دليل عدم امكان تشرّف باشد چرا كه وقتى ائمه(عليهم السلام) (كه از جانب خدا سخن مى گويند) امر به خواندن اين دعاها مى نمايند و خدا نيز در قرآن مى فرمايد:
 «ادعونى استجب لكم»(73)
يعنى از من بخواهيد تا خواسته شما را برآورم، آشكار مى شود كه استجابت درخواست تشرّف به خودى خود ممكن است و عدم آن به دلائل ديگر مى باشد مثل اينكه دعا كننده بعضى از شرائط را رعایت نکرده است.
ديگر دليلى كه براى امكان تشرّف مى توان به آن اشاره كرد، اتفاق افتادن آن است يعنى در طول تاريخِ غيبت با اشخاصى مواجه مى شويم كه موفّق شده اند جمال دلرباى آن عزيز را نظاره كنند. افرادى مانند سيد بحرالعلوم و يا سيد بن طاووس و يا صدها نفر ديگر كه اين توفيق را پيدا كرده اند و به خدمت آن عزيز رسيده اند.
و اين خود يك دليل خدشه ناپذير بر امكان تشرّف است چرا كه وثاقت و صحّت گفتار اين بزرگان را همگان تأئيد كرده اند و آثار اين تشرّفات در چهره و كردار ايشان مشهود بوده است

سه شنبه 21/1/1386 - 7:32
پسندیدم 0
UserName