حذف کلمۀ عبور ذخيره شده در مرورگر اينترنت
 

يکي از امکانات مرورگر اينترنت مايکروسافت (IE) ذخيره‌ي کلمه عبور وارد شده توسط کاربر در فرم‌ها و صفحات وب است (مواردي مثل ورود به بخش مديريت وبلاگ،ايميل و…) . در صورتي که کاربر در وب سايتي نام کاربري و کلمه‌ي عبور خود را وارد کند مرورگر در مورد ذخيره‌ي کلمه عبور از وي سوال مي‌کند، در صورت تاييد توسط کاربر در آينده نيازي به تايپ مجدد کلمه‌ي عبور نيست و تنها با تايپ نام کاربري کلمه عبور در بخش مورد نظر و توسط مرورگر به صورت خودکار نوشته مي‌شود.

 

اين امکان به نوعي کاربر را در ذخيره‌ي کلمه عبور و همچنين تايپ آن در هر بار ورود به سايت مورد نظر بي نياز مي‌کند و با توجه به اين که تايپ کلمه‌ي عبور به خصوص وقتي ديگران امکان مشاهده‌ي دستان و صفحه کليد را دارند نوعي ريسک امنيتي است بنابراين اين امکان به نوعي به امنيت اطلاعات کاربران نيز کمک مي‌کند . اما اگر کاربر به صورت اشتباهي و در کامپيوتري که ديگران نيز به آن دسترسي دارند مثل کامپيوتر مرکز کامپيوتر دانشگاه، کافي‌نت يا محل کار از اين امکان استفاده کند، آنگاه اين امکان را براي ديگران فراهم کرده است که بدون نياز به کلمه‌ي عبور خاص وي به کنترل پنل ايميل، وبلاگ يا حساب بانکي وي دسترسي پيدا کنند.

 

اين مشکل به خصوص در مورد کاربران ايراني که آشنايي چنداني با زبان انگليسي ندارند يا نسبت به پيام‌هاي مرورگر اينترنت بي‌توجه هستند، زياد اتفاق مي‌افتد. همچنين گاهي نيز کاربران حرفه‌يي‌تر به صورت تصادفي و اشتباه در برابر سوال مرورگر براي ذخيره‌ي کلمه عبور دکمه تاييد را فشار مي‌دهند و باعث مي‌شود که اطلاعات ايشان در اينترنت به خطر بيافتد.

 

اگر احيانا شما نيز چنين اشتباهي کرديد مي‌توانيد براي حذف کلمه‌ي عبور ذخيره شده در مرورگر اينترنت از منوي بالاي مروگر گزينه‌ي Tools و سپس گزينه Internet Options را انتخاب کنيد. در بالاي فرم ظاهر شده تب Content را انتخاب کنيد و سپس دکمه AutoComplete را بزنيد تا فرم ديگري نمايش داده شود ، در فرم ظاهر شده مي‌توانيد با فشار دکمه Clear Passwords تمامي کلمه عبورهاي ذخيره شده را پاک کنيد. در اين صفحه گزينه‌هاي ديگري نيز وجود دارند که با تغيير آنها مي‌توانيد نحوه‌ي ذخيره‌ي اطلاعات فرم‌ها يا آدرس‌هاي اينترنتي توسط مرورگر را تغيير دهيد.

يکشنبه 19/1/1386 - 16:41
پسندیدم 0
UserName