چهره ها و پدیده های سال 85 (اجتماعی)
توسط : raminh

 

همه گیری شعارها

امان از دل زینب

محرم هیچ سالی نمی گذرد ُ مگراینکه در این یک ماه و حداقل در ده روز اول آن ُ اتفاق خاصی که فقط خاص همان سال هم هست بیفتد ُ مثلا یک سال سبک نوحه خوانی عجیب و غریب مد می شود. یک سال یک مدل شعر خاص باب می شود. سال بعد سال شمایل  و اپیدمی آن ها می شود ُ سال بعدش سال جمع کردن آن ها نام می گرد.  اما چیزی که چند سالی است با رسیدن ایام محرم به چشم می خورد و امسال به طرز محسوسی بیشتر به چشم خورد ُ مزین کردن شیشه و بدنه خودروها به نام شهدای کربلا و اهل بیت امام حسین (ع) است. اما امثال که ماشین ها را نگاه می کردی ُ یک جمله بیشتر از بقیه به چشم می خورد: ((امان از دل زینب)) . جمله ای که غربت عجیبی هم دارد و دل آدم با تکرارش بد جوری می گیرد...

مدل های سیخ سیخی

آناناس های خیابانی

داری توی خیابان راه می روی و به این فکر میکنی که چه زود به آرزویت رسیدی. آن زمانی که داستان های تخیلی سفر به فضا را می خواندی و همیشه با خودت می گفتی : (( یعنی مس شود یک روز یک آدم فضایی را از نزدیک ببینم ؟ )) با این قیافه های چپ اندر قیچی که این جا توصیف شد امثال خیلی ها به این آرزو رسیدند. البته خدارا شکر آدامس مو و چسب مو و مثلا نیازی به زدن داربست روی سر نبود.  روز های اول خیلی ها با دیدن کسانی که شبیه یک آناناس از نوع متحرکش بودند ُ چشمانشان از حدقه بیرون می زد. در جا خشکشان می زد و تا 200 متر ُ به آنانس مربوطه خیره می شدند.

عدم تغییر ساعت رسمی

به ساعت تان دست نزنید

ماجرای تغییر نکردن ساعت رسمی کشور ُ که تا همین امروز داغ مانده است. دولت در اقدامی غیر منتظره ُ در آخرین ساعت روز کاری سال84 اعلام کرد که برای صرفه جویی در مصرف برق ُ مصوبه قبلی که 14 سال بود اجرا می شد ُ لغو و دیگر شاهد تغییر ساعت نخواهیم بود. در برار موافقان این طرح ُ مخالفان صحبت هایی اظهار داشتند و بحث های بی ارزشی مثل محروم شدن کشور از سالانه 300 میلیون دلار صرفه جویی ُ اطلاف وقت مردم در بسیاری نقاط کشور ُ ضرر 300 میلیارد تومانی وزارت نیرو و... را مطرح می کردند. در حالی که حد اقل حسن خوب (!) این کار ُ  این بود که ملت دیگر مجبور نبودند هی بپرسند (( قدیم یا جدید ؟)) و این خودش کم حسنی نبود. با شروع سال تحصیلی هم برای مدتی صر و صدا ها یی در راستای خواب آلوده بودن بچه ها در مدارس و عدم تغییر در وضعیت ترافیکی به گوش رسید و پس از مدتی همه بی خیال شدند و مثل خیلی اوقات دیگر ُ گفتند: ((ول کن بابا ! حوصله داری ها.))

گشت های ارشاد

شما احساس خفگی نمی کنید

معمولا  با آمدن فصل بهار ُ بوی تابستان هم می آید بیشتر از بو ُ حرارت تابستان در فضا پراکنده می شود و بعد هم اتفاقی در پوشش بعضی ها می افتد که امنیت عمومی خدشه دار می شود. در راستای  جلو گیری از چنین اتفاقی ُ اردیبهشت سال 85 ُ 50 واحد گشت ُ در پوشش گشت های ارشاد به ارشاد پرداختند. ارشاد کی ؟ ارشاد هر کس که حرارت تابستان را احساس کرده  و امنیت اجتماعی را خدشه دار کرده بود. هر روز در خیابان ها  ُ معابر و ... خانم های چادری خندانی همراه یک مامور مرد دیده می شدند که در حال تذکر هستند: خانم لطفا آستین تان را بدهید پایین - آستین شلوارتان هم همین طور ! (( خانم ! شما احساس خفگی نمی کنید ؟ مانتو تان خیلی تنگ نیست ؟ رنگ و رویتان قرمز شده ها. ))

ادامه دارد...

 

جمعه 17/1/1386 - 9:45
پسندیدم 0
UserName