خواهشمندم کل عزیزانی وارد شوند و مطلب را تا انتها بخوانند ....احتیاج به نظر دادن نیست @@@@
 

يك متخصص چشم پزشكي به كاربران رايانه توصيه كرد: هنگام استفاده از رايانه براي جلوگيري از خشكي , ضعيفي و سوزش چشم , دائم پلك بزنند .

دكتر علي زماني افزود : يكي از علت هاي رو به افزايش مراجعه مردم به مطب هاي چشم پزشكي در سالهاي اخير, ضعيفي و خشكي چشم براي استفاده مستمر از رايانه به ويژه در بين كارمندان و دانش آموزان و دانشجويان است.

وي با اشاره به اينكه يكي از دلايل اصلي سوزش چشم هنگام كار با رايانه , كاهش ميزان پلك زدن است‌, اضافه كرد: اين مسئله همراه خيره شدن به صفحه مانيتور و تمركز روي موضوع كار, سبب مي شود پلك ها مدت بيشتري باز بماند و در نتيجه اشك روي سطح چشم سريع تر تبخير و موجب سوزش چشم شود.

وي افزود : با توجه به اينكه رايانه جزو ملزومات خانه ها شده است بايد افراد خانواده براي تضمين سلا‌متي چشم و گردن خود توصيه هاي ايمني و سلا‌متي را هنگام استفاده از آن بكار ببرند.

وي گفت : افراد بايد سعي كنند هنگام استفاده از كامپيوتر به طور ارادي براي تامين آب و اشك چشم پلك بزنند و ترجيحا از رنگ سفيد و آبي براي صفحه كار رايانه استفاده كنند.

زماني افزود : مركز مانيتور بايد حدود 10 تا 20 سانتي متر پائين تر از چشمان كاربران باشد , چون اين وضع علا‌وه بر اينكه موجب مي شود پلك ها پائين تر قرار بگيرد , سطح كمتري از چشم در معرض نور رايانه قرار مي گيرد.

وي تصريح كرد: صفحه مانيتورها نبايد هنگام استفاده كاربران در معرض نور باشد.

اين پزشك متخصص چشم اضافه كرد: كاربران بايد به چشمان خود پس از هر پنج تا 10 دقيقه پنج ثانيه استراحت بدهند , چون اين كار علا‌وه بر استراحت دادن به چشم موجب تامين اشك چشم و جلوگيري از خشكي چشم مي شود .

منبع : واحد مركزي خبر

 

 

به نظر مي رسد با فراگيرتر شدن بکارگيري کامپيوتر تعداد کسانيکه از مشکلات چشمي و بينايي رنج مي‌برند، روبه افزايش باشد.


مهمترين علائم عبارتند از: خستگي چشم، خشکي چشم، سوزش، اشک ريزش و تاري ديد. همچنين ممکن است سبب درد در گردن و شانه ها نيز بشود.

انسان حروف چاپي را بهتر از حروف نمايش داده شده بر روي مانيتور مي بينند. علت اين امر اين است که حروف چاپي کنتراست بيشتري با صفحه سفيد زمينه داشته و لبه هاي آنها واضح تر است حال آنکه در مورد صفحه مانيتور چنين نيست و لبه ها به وضوح حروف چاپي نيستند.

يکي از مهمترين دلايل خشکي و سوزش چشم هنگام کار با کامپيوتر کاهش ميزان پلک زدن است . اين مسأله به همراه خيره شدن به صفحه مانيتور و تمرکز بر روي موضوع کار سبب مي شود تا پلک ها مدت بيشتري باز بمانند و در نتيجه اشک روي سطح چشم سريعتر تبخير مي شود.

با رعايت توصيه هاي زير مي‌توان تا حد بسيار زيادي از آسيب هاي چشمي جلوگيري کرد:

‌١- سعي کنيد بطور ارادي پلک بزنيد. اين کار سبب مي شود سطح چشم شما با اشک آغشته شده و خشک نشود. در صورتيکه مشکل شما شديد باشد مي توانيد از قطره هاي اشک مصنوعي استفاده کنيد.

‌٢- مرکز مانيتور بايد حدود ‌١٪ تا ‌٢٪ سانتي متر پايين تر چشمان شما باشد. اين وضعيت علاوه بر اينکه باعث مي شود پلک ها پايين تر قرار گيرند و سطح کمتري از چشم در معرض هوا باشد. از خستگي گردن و شانه ها نيز مي کاهد. در اين موارد هم بايد مانيتور را در ارتفاع مناسب قرار داد و هم ارتفاع صندلي را نسبت به ميزکار تنظيم کرد بطوريکه ساعد شما هنگام کار با keyboard موازي با سطح زمين باشد.

‌٣-. مانيتور خود را طوري قرار دهيد که نور پنجره يا روشنايي اتاق به آن نتابد. هنگام کار با کامپيوتر سعي کنيد پرده ها را بکشيد و روشنايي اتاق را نيز به نصف وضعيت معمولي کاهش دهيد.

‌٤. به چشمان خود استراحت دهيد. سعي کنيد هر ‌٥ تا ‌١٪ دقيقه چشم خود را از مانيتور برداشته و به مدت ‌٥ تا ‌١٪ثانيه به نقطه‌اي دور نگاه کنيد. اين کار سبب استراحت عضلات چشم مي شود. همچنين به شما وقت مي دهد پلک بزنيد و سطح چشم شما مرطوب شود.

‌٥. اگر مجبوريد که متناوبا به يک صفحه نوشته و مانيتور نگاه کنيد (خصوصا در مورد تايپيست ها) ممکن است چشم شما خسته شود زيرا بايد تطابق خود را تغيير دهد. براي جلوگيري از اين مسأله سعي کنيد صفحه نوشته شده را در حداقل فاصله و هم سطح با مانيتور قرار دهيد. براي اينکار مي توانيد از copyholder استفاده کنيد.

‌٦. فاصله مانيتور با چشمان شما بايد ‌٥٪ تا ‌٦٪ سانتي متر باشد.

‌٧. روشنايي و کنتراست مانيتور خود را تنظيم کنيد. ميزان روشنايي مانيتور بايد با روشنايي اتاق هماهنگي داشته باشد. يک روش براي تنظيم روشنايي مانيتور اين است که به يک صفحه وب با زمينه سفيد (مثل اين صفحه) نگاه کنيد. اگر سفيدي صفحه براي شما مثل يک منبع نور است روشنايي مانيتور زياد است و بايد آن را کم کنيد. در مقابل، اگر صفحه کمي خاکستري به نظر مي رسد روشنايي را زياد کنيد.

‌٨. اگر علي رغم رعايت توصيه هاي گفته شده باز هم دچار علائم هستيد مي توانيد از عينک هاي مخصوص استفاده کنيد زيرا گاهي مشکل در ديد متوسط است. ما بطور معمول کمتر از ديد متوسط استفاده مي کنيم زيرا بيشتر اوقات يا اشياء دور را نگاه مي کنيم و يا اشياء نزديک. ولي مانيتور کامپيوتر دقيقا در فاصله اي از چشم قرار مي گيرد که مربوط به ديد متوسط است. براي دريافت عينک مناسب کامپيوتر به چشم پزشک مراجعه کنيد.

‌٩. هنگام کار با کامپيوتر سعي کنيد گردن خود را راست نگهداشته و شانه را عقب بدهيد. قوز کردن هنگام کار طولاني با کامپيوتر سبب دردهاي گردن و شانه ها مي شود. کاملا پشت خود را به صندلي بچسبانيد. همچنين ارتفاع صندلي خود را طوري تنظيم کنيد که کف پاها روي زمين قرار داشته و زانوي شما در زاويه ‌٩٪ درجه قرار داشته باشد. Keyboard و Mouse بايد پايين تر از آرنج و نزديک دستان شما قرار داشته باشد.

 

 

چهارشنبه 15/1/1386 - 20:21
پسندیدم 0
UserName