برگزيده اي از سخنان عارف بزرگ شاه آبادي
توسط : amir5896

  به نام هستي    

          برگزيده اي از سخنان عارف بزرگ شاه آبادي ( ره )‌

عبادت ، اجراء توحيد است در ملك بدن از باطن قلب .  نماز ذات مقدس است به جميع اسماء و صفات . نماز وسيله ي معراج وصول سالك است .

  نتيجه مطلوب از عبادت ( حضور قلب در عبادات است اجمالا) كه ثناي حق مي كنم به ثنايي كه حق تعالي براي خود فرموده .  و آن از براي همه كس ميسر است ، و آن ، چنان است كه انسان از اول عبادات تا آخر آن به طور اجمال ، قلب را به اين معني كه اشتغال به ثناي معبود دارد متوجه و حاضر كند.

 

مغز انسانيت يا ( اراده ) : اي طالب حق و سالك الي الله ، چون شيطان واهمه را به زنجير كشيدي و خلع نعلين حب زن و فرزند و ديگر شئون دنيوي را نمودي وبا جذوه ي نار عشق فطره الهي مانوس شدي و اني آنست نارا گقتي و خود را خالي از موانع سير ديدي و اسباب سفر را آماده كردي ، از جاي برخيز.... و زنجيرها و سلسله هاي زمان را بگسلان و از اين زندان ، خود را نجات ده .

  در روح ملكاتي حاصل مي شود كه مبدا ( بهشت متوسط ) است وآن يكي از اسرار ، تكرار اذكار و اعمال است . زيرا زبان كه ذكر الهي را تكرار كرد. كم كم قلب هم باز مي شود و آن نيز متذكر مي شود چنان چه از تذكر قلب ، زبان نيز متذكر مي شود. انسان بايد ذكر را تلقين قلب كند و مادامي كه انسان با زبان ذكر مي گويد و مشغول تعليم قلب است . ظاهر به باطن مدد مي كند . همين كه زبان قلب باز شد از باطن به ظاهر مدد  مي شود. همين كه از قرآن كلام را به زبان اجرا كرد. نشاطي در انسان توليد مي شود كه خستگي سابق را برطرف مي كند. 

 

وضو : به منزله سپري است براي سالك كه از ورود شيطان به قلب جلوگيري مي كند . در واقع سالك همچو رزمنده اي است كه آماده ي رزم مي شود وبايد براي مبارزه با شيطان و جنگ با نفس اماره خود را مهياي نبرد كند و لباس رزم بر تن نمايد.

   و نيز براي جلوگيري از شر نفس و شيطان ، دوام وضوء را سفارش مي فرمودند .

تكرار آيه آخر سوره حشر ( يا ايهاالذين آمنو اتقوالله و لتنظرنفس ماقدمت لغد ) تدبر در معني آن ها در تعقيب نمازها خصوصا در اواخر شب كه قلب فارغ اليال است خيلي موثر است در اصلاح نفس .

 

-       انسان تا تنبه پيدا نكند كه مسافر است و لازم است براي او ( سير) و داراي مقصد است و بايد به طرف آن مقصد ، ناچار حركت كند و حصول مقصد ممكن است و بايد دانست كه موانع بزرگ اين بيداري ، فراموشي ( سير) است . و ارادهو عزم را در انسان مي ميراند و انسان گمان مي كند، وقت براي سير وسيع الست ، اگر امروز حركت به طرف مقصد نكند ، فردا مي كند . و اگر در اين ماه سفر نكند ماه ديگر سفر مي كند !

-       نگذار در اين ماموريت ، ( پيامبر) بخاطر اعمال شما خجل و شرمسار شود.

 

-       شفاعت ، كمك خواستن از ديگري است و در جايي كه نمي توان به تنهايي به هدف دست يافت از شفيع كمك گرفته مي شود. شفاعت در لغت از ماده شفع گرفته شده كه به معني ( زوج ) است .     امام راحل ( ره ) فرموده اند : (( از خدعه هاي بزرگ شيطان است ، دل بستن به شفاعت اولياء ( ع ) و تجري در معاصي . اميد به شفاعت داريم ، لكن اين اميد بايد ما را به سوي طاعت حق تعالي كشاند نه معصيت.   جلوه هاي رحماني ص 43 (چهل حديث)

 

-       ظهور حسنه از انسان به واسطه ده نعمت خداوند مي باشد:

1- نعمت ايجاد     2- نعمت استعداد      3- تربيت      4- ارتزاق       5- بعث رسل   6- نزول كتب      7- تبين حسنات و سيئات        8- توفيق            9- اخلاص         10 – عبوديت .

-       موجودات با تمام مراتب بالا و پائيني كه دارند ،‌همگي به وجه مخصوصي بدون آن كه چيزي واسطه باشد مرتبط با خداي تعالي مي باشند .

اللّهمَ عَجّل لِوَليّکَ الحُجَة ابنِ الحَسَن. يا قائمَ المَهدی(عَج).

سلام بر بنده و رسول خدا، حضرت محمد (ص)

سلام بر بنده و ولیّ خدا، حضرت علی (ع)

سلام برکاملترین مخلوق و حجت خدا ، حضرت مهدی(عج).

 

Jadeye_tariki@yahoo.com

 

http://nilofare-abi.persianblog.com

http://p-mr-yahyaie.mihanblog.com

فروردین ماه 1386

سه شنبه 14/1/1386 - 10:16
پسندیدم 0
UserName