چگونه کتاب را باید مطالعه کرد؟
توسط : amir5896

  «به نام حضرت دوست» 

                  چگونه کتاب را باید مطالعه کرد؟

 

     1. هم اکنون شمائی که مشغول مطالعه کتاب هستید، معلوماتتان چقدر است؟ و چند کلاس سواد دارید؟

     اگر فوق لیسانس یا دکترا هستید، ممکن است بسیاری از مطالب کتاب را بدانید، با وجوداین یک مرتبه مطالعه کتاب شما را با مسائل جدیدتری آشنا خواهد کرد.

     اگر مهندس، جراح، چشم پزشک، ریاضیدان، فیزیکدان، شیمیدان،اقتصاددان، حقوقدان، استاد یا معلّم و یا معلوماتی دراین حدود دارید، مطالعه یک یا دو مرتبه کتاب برای شما جالب خواهد بود.

     اما اگر معلومات شما در حدود دیپلم یا پائینتر است، بایستی حداقل 2 تا 4 مرتبه کتاب را بخوانید و بعلاوه در موقع لزوم بازهم به برخی از مباحث آن مراجعه کنید.

 

     2. مطالعه کننده خوب کسی است که هنگام مطالعه، عقاید و نظریات خود را اطراف و حواشی صفحات کتاب بنویسد. زیر مطالب مهم خط قرمز ( به رنگی متفاوت از رنگ نوشته های کتاب) بکشد. کسانیکه از ترس کثیف شدن کتاب حواشی کتاب را نمی نویسند و زیر مطالب مهم خط نمی کشند اشتباه می کنند. شما هم اکنون خودکار قرمزی بدست گیرید، عقاید و افکار و نظریات خود را که ضمن مطالعه به مغزتان خطور می کند، در حاشیه بالا و زیرکتاب بنویسید، زیر مطالب و جملاتی که بنظرتان جالب و مهم می آید خط قرمز بکشید. هنگام مطالعه کتاب مطالب تازه ای ازنظر شما می گذرد، موضوعات نو، فکر و ابتکار و اختراع جدیدتری مانند جرقه از نظرتان می گذرد، چنانچه درهمان موقع و لحظه فوراً آن مطلب و نکات را یادداشت نکنید، ممکن است ازخاطرتان برود و فراموش شود، و هیچگاه دیگر بیادتان نیاید.

 

     3. معانی لغات، اصطلاحات و موضوعات و مطالبی را که نمی دانید یادداشت کنید و از افراد باسوادتر بپرسید، افکار و عقاید خود را هرچقدر هم بنظر خودتان غلط و نادرست آمد بازهم نترسید، بحث و گفتگو کنید، در بحث زود قانع نشوید، بیشتر فکر کنید، بیشتر جواب و سؤال پیدا کنید، اگر در اولین جلسه بحث جوابی را پیدا نکردید، روز یا روزهای دیگر مغز شما که شبیه ماشین حساب خودکار است جواب آنرا به شما خواهد گفت.

 

     4. هنگام مطالعه تمام اعضاء بدن خود را شُل کنید، شل و راحت نشستن دو فایده دارد، یکی اینکه دیرتر از مطالعه خسته می شوید، دوم اینکه فکر شما بهتر کار خواهد کرد، پس برای اینکار مانند گربه که هنگام خوابیدن خود را شُل و آزاد رها می کند، شما هم خود را روی صندلی یا روی زمین شل و آزاد رها کنید؛ بازوها، دستها، پاها، شکم و کمر خود را کاملا شل  کنید و به وضع کاملا راحتی بنشینید، چند دقیقه چشمهای خود را ببندید و پوست صورت خود را هم شُل کنید.

 

     5. اگر هنگام مطالعه در جای ساکت و تنها باشید بهتراست، زیرا شلوغی و سروصدا حواس تان را پرت خواهد کرد، البته هستند کسانیکه در جای شلوغ قادر به مطالعه هستند.

 

     6. گاهی اوقات در قسمتی ازمطالب کتابها، خلاصه ای از یک کتاب 300 صفحه ای را در چند صفحه آورده اند، اگر شما وقت بیشتری دارید به کتابهائی که در زیرنویس صفحه یا در فهرست منابع ( که معمولاً درآخر کتاب آورده می شود) مراجعه کنید و آن کتابها را نیز مطالعه نمائید.

 

اللّهمَ عَجّل لِوَليّکَ الحُجَة ابنِ الحَسَن. يا قائمَ المَهدی(عَج).

سلام بر بنده و رسول خدا، حضرت محمد (ص)

سلام بر بنده و ولیّ خدا، حضرت علی (ع)

سلام برکاملترین مخلوق و حجت خدا ، حضرت مهدی(عج).

 

Jadeye_tariki@yahoo.com

 

http://nilofare-abi.persianblog.com

http://p-mr-yahyaie.mihanblog.com

  فروردین ماه 1386

سه شنبه 14/1/1386 - 9:35
پسندیدم 0
UserName