گزیده ای از کتاب «حضرت خضر(ع) مونس یار (عج)»
توسط : amir5896

  «به نام حضرت دوست»

  گزیده ای از کتاب «حضرت خضر(ع) مونس یار (عج)»تالیف: مصطفی کارگر شورکی

 

      لقب ایشان در تمام کتب ، خضر و نام ایشان ( بلیا ) می باشد. از امام صادق (ع) نقل شده که فرمودند : « حضرت خضر (ع) روی هیچ چوب خشک نمی نشست مگر آنکه سبز می شد و بر هیچ زمین بی علفی نمی نشست مگر آنکه سبز و خرّم می گشت و اگر او را خضر نامیدند ، به همین جهت بوده است . ظهور خضر(ع)3450 سال بعد از هبوط آدم (ع) بوده است و در فارس (ایران ) متولد شدند .(تاریخ طبری) . بر این عقیده اند که حضرت خضر(ع) آب حیات خورده است و تا ابد زنده هستند . از امام صادق(ع) آمده که در معراج حضرت رسول (ص) صحبت از حضرت خضر می شود. جبرئیل گفت : خضر از اولاد پادشاهان و ایمان به خدا آورده بود . در حجره ای از خانه ی پدرش خلوت گزیده بود وعبادت خدا می کرد . پدرش را فرزندی به جز او نبود . پس مردم گفتند : زنی را به او تزویج کن … خضر گفت : من نیازی به زن ندارم . پس پادشاه بر حضرت خضر (ع) غضب کرد . فرمود که او را در حجره کنند و درش را به گل و سنگ محکم کنند . روز دیگر در اثرشفقت پدری فرمود که در را بگشایند ولی او در حجره نبود . حقتعالی به او قوّتی کرامت کرد که به هر صورت بخواهد متصوّر ، و از نظر مردم پنهان شود . سپس با ذوالقرنین (یا به نظر بعضی ها کورش کبیرکه پسرخاله وی بوده) همراه شد و سپه سالار لشکر او شد تا آنکه از آب زندگانی خورد و هر که از آن بخورد تا دمیدن صور زنده است .

   محل زندگی خضر (ع) بنا به روایات ، مسجد سهله می باشد . در این مسجد مقامی به نام او وجود دارد . مسجد سهله جایگاه ادریس و ابراهیم خلیل الرحمن بوده . خداوند هیچ پیغمبری را مبعوث نکرد جز اینکه در این مسجد نماز گزارد .  آن جناب پیغمبری مرسل بوده که خدا به سوی قومش مبعوثش فرموده و او مردم را به سوی توحید دعوت می کرده است . (تفسیرالمیزان ) . علم آن عالم (علم لدنی ) یک علم عادی نبوده بلکه گاهی  قسمتی از اسرار این جهان و رموز حوادثی که تنها خدا می داند ، بوده است . امام رضا ( ع ) عنوان می کنند که حضرت خضر(ع) در زمان غیبت امام زمان (عج ) مونس ایشان و درتنهایی رفیق آن حضرت می باشد.  صوفیان در چلّه های خویش در دل شب او را کلید فتوح خویش تلقّی کرده اند .  بیمارانی که در خواب از دست او جامی نوشیده و غذایی خورده و نقد عافیت خویش باز یافته اند .

      حضرت علی ( ع ) می فرمایند : ملکی به نام رقائیل ، دوست ذوالقرنین بود . به ذوالقرنین می گوید: در روی زمین چشمه ای وجود دارد که (آن) را عین الحیاه می گویند . هر کس از آب چشمه بخورد همیشه زنده خواهدبود تا آنکه خودش از خدا طلب مرگ کند . ذوالقرنین جویا محل می شود که ملکی می گوید: ما در آسمان می دانیم که محل این عین الحیاه زمین تاریکی ( ظلمات ) است که احدی از جن و انس به آنجا راه پیدا ننموده است . به هر حال ذوالقرنین همراه عده ای از جمله حضرت خضر(ع) به آن مکان وارد می شود که خضر(ع) ابتدا وارد، و از آن آب می خورد. 

     حضرت خضر ( ع) تا روز قیامت زنده هستند تا دجّال ستمگر را تکذیب کند و عمر او دلیلی محکم بر عمر طولانی حضرت مهدی ( عج) می باشد .  در روایات آمده است که حضرت خضر و الیاس ، هر سال در مراسم حج شرکت و با هم ملاقات می کنند .

چهار نفر از انبیاء تاکنون زنده اند : دو نفر آنها یعنی عیسی و ادریس در آسمانند و دو نفر دیگر یعنی خضر و الیاس در زمینند . ( تفسیر المیزان ) 

ملاقات  خضر(ع) با موسی ( ع )   براساس ماجراهای بین ایشان و اعتراض موسی (ع) و زمان جدایی ، خضر(ع) ماجرا را تاویل می کند : 1- داستان سوراخ کردن کشتی  : کشتی برای مستمندان بود خواستم معیوبش کنم چون در راهشان شاهی بود که همه کشتی ها را به غضب می گرفت . 2-  اما آن پسررا که کشتم پاکیزه نبود ،  پدر و مادر خود را به کفر دعوت می کرد وآن دو به خاطر شدت محبتی که به وی داشتند ، دعوتش را بپذیرند . خدا امر فرموده تا  فرزندی دیگر، بهتر از او به آن دو بدهد . زیرا صاحب دختری شدند که آن دختر پیغمبری زائید. در اکثر روایات آمده که از دختر هفتاد پیغمبر البته با واسطه به دنیا آمد .   3-  اما دیواری که تعمیر کردم از دو پسر یتیم بود و گنجی زیر آن بود . پدرآنها صالح بود و در بعضی دیگر آمده که جد دهمی و در بعضی هفتمی بوده که صالح بوده .  امام صادق (ع) می فرمایند : این گنج طلا و نقره نبود ، تنها لوحی بود که چهار جمله برآن ثبت بود. لااله الاالله، من ایقن بالموت لم یضحک ، و من ایقن بالحساب لم یفرح قلبه ، من ایقن بالقدر لم یخش الاالله: معبودی جز الله نیست . کسی که به موت ایمان دارد( بیهوده ) نمی خندد، و کسی که یقین به حساب الهی دارد ( و در فکر مسؤولیتهای خویش است ) خوشحالی نمی کند و کسی که یقین به مقدرات الهی دارد جز از خدا نمی ترسد . ( تفسیر نمونه ج12).

اللّهمَ عَجّل لِوَليّکَ الحُجَة ابنِ الحَسَن. يا قائمَ المَهدی(عَج).

سلام بر بنده و رسول خدا، حضرت محمد (ص)

سلام بر بنده و ولیّ خدا، حضرت علی (ع)

سلام برکاملترین مخلوق و حجت خدا ، حضرت مهدی(عج).

Jadeye_tariki@yahoo.com

 

http://nilofare-abi.persianblog.com

http://p-mr-yahyaie.mihanblog.com

فروردین ماه 1386    

  امیر

سه شنبه 14/1/1386 - 9:31
پسندیدم 0
UserName