ده بازيگر زن برتر سال 1380

مژده شمسايي (سگ كشي)

مژده شمسايي كه كار بازيگري را در سال 1370 و با فيلم مسافران ساخته همسرش بهرام بيضايي آغاز كرد، پس از تجربه بازي در فيلم كوتاه گفتگو با باد (1378) آنهم ساخته بهرام بيضايي، سال قبل در سگ كشي بازي كرد كه بازي قدرتمندانه او بخصوص در يك سوم پاياني فيلم تحسين همگان را برانگيخت و جايزه بهترين بازيگر را در بخش بين المللي نوزدهمين جشنواره فيلم فجر براي او به ارمغان آورد.

 


2 - نيكي كريمي (نيمه پنهان)

نيكي كريمي كه براي بازي بيادماندني اش  در فيلم نيمه پنهان كانديداي جايزه از پنجمين جشن خانه سينما بود امسال علاوه بر نيمه پنهان ، فيلم هزاران زن مثل من را هم بر روي پرده سينماها داشت كه خوب هم فروش كرد. او امسال براي بازي در نيمه پنهان جايزه بهترين بازي را از بيست و پنجمين جشنواره قاهره به دست آورد. او پس از يك سال و نيم سكوت در زمينه بازيگري در حال حاضر مشغول بازي در فيلم جديد احمدرضا معتمدي با نام ديوانه اي از قفس پريد است.


3 - ليلا حاتمي (آب و آتش)

ليلا حاتمي شهريور امسال براي بازي زيبا و تاثيرگذارش در فيلم آب و آتش كه تابستان به نمايش درآمد تنديس بهترين بازي را از پنجمين جشن خانه سينما بدست آورد. ليلا حاتمي با سه فيلم مرباي شيرين، ايستگاه متروك و ارتفاع پست در جشنواره امسال حضور داشت كه بازي بيادماندني او در فيلم ارتفاع پست از ديد داوران پنهان ماند اما در عوض براي بازي در فيلم ايستگاه متروك كانديد جايزه شد!

 


4 - پوپك گلدره (موج مرده)

پوپك گلدره نخستين حضور سينمايي اش را پس از مجموعه موفق روياي شيرين دريا با فيلم آخر بازي تجربه كرد كه بازي زيباي او كانديدايي نقش اول زن را از نوزدهمين جشنواره فيلم فجر براي او به همراه داشت. همچنين پوپك گلدره موفق شد براي بازي زيبا و ديدني اش در فيلم موج مرده جايزه بهترين بازيگر نقش دوم زن را از پنجمين جشن خانه سينما دريافت كند. آخرين فيلم او سيندرلا جديدترين ساخته بيژن بيرنگ و مسعود رسام است.


5 - شقايق فراهاني (چتري براي دو نفر)

وقتي در دو فيلم ليلا و درخت گلابي نقش هاي كوتاه و بيادماندني بازي كرد هيچ كس فكرش را نمي كرد كه شقايق فراهاني بتواند در چتري براي دونفر از بازيگران مقابلش - رضا كيانيان و هديه تهراني - برتر باشد. شقايق فراهاني در چتري براي دو نفر عالي بود. همچنين نقش كوتاهش در شبهاي تهران خيلي به دل نشست. او فيلم شهرت  كه در سال 1377 بازي كرده و سمفوني تاريك را در نوبت اكران دارد.

 


6 - هديه تهراني (پارتي)

هديه تهراني همچنان عنوان ستاره سينماي  ايران  را يدك مي كشد. از او امسال دو فيلم  پارتي و چتري براي دونفر  به نمايش درآمد كه پارتي با 330 ميليون همچنان پرفروش ترين فيلم سال 1380 است. هديه تهراني امسال با دو فيلم كاغذ بي خط و خانه اي روي آب در جشنواره حضور داشت كه براي بازي زيبايش در كاغذ بي خط كانديداي جايزه هم شد. آخرين فيلم او زمانه نام دارد. ضمنا او در فيلم كوتاه هم سايه به كارگرداني علي مصفا نيز بازي كرده است.


7 - زيبا بروفه (پر پرواز)

زيبا بروفه كه كار خود را از تلويزيون و با بازي در مجموعه زير گنبد كبود به كارگرداني بهمن زرين پور آغاز كرد با مجموعه تلويزيوني دلبندم بيشتر ديده شد و سرانجام با فيلم شب روباه به سينما آمد. اما با فيلم پرپرواز بود كه مطرح شد. بازي او در پر پرواز بسيار اميدواركننده است اگر جادوي سينما او را گرفتار نكند.

 


8 - لادن مستوفي (دختري به نام تندر)

لادن مستوفي، با فيلم روز واقعه (1373) به كارگرداني همسرش شهرام اسدي به سينما آمد. حضور او در فيلم طوفان (1375) قانع كننده نبود اما بازي زيباي او در  فيلم دختري به نام تندر نشان از توانايي هاي او در اين عرصه دارد. بازي قدرتمند او جاي هيچ حرفي را باقي نگذاشته است. آخرين حضور لادن مستوفي در فيلم همسرش پرنده از قفس پريد است كه  در كنار بزرگاني چون مهدي فتحي و فاطمه معتمدآريا نقش آفريني كرده است.


9 - ماهايا  پطروسيان (از صميم قلب)

سرانجام ماهايا پطروسيان مزد ده سال بازي در سينما را از نوزدهمين جشنواره فيلم فجر و براي بازي در فيلم هفت پرده به عنوان نقش دوم زن گرفت. ماهايا پطروسيان تابستان امسال فيلم  از صميم قلب  را بازي بسيار خوبش بر روي پرده سينماها داشت. بازي زيباي پطروسيان در اين فيلم  يكي از بهترين بازيهاي اوست كه متاسفانه از ديد  داوران پنجمين  جشن خانه سينما پنهان ماند. چندي پيش فيلم دختري به نام تندر با بازي  ماهايا پطروسيان  بر روي پرده سينماها بود كه با استقبال بسيار زيادي هم مواجه شد.


10 - ويشكا آسايش (مسافر ري)

ويشكا آسايش كه سال قبل فيلم بلوغ را بر پرده سينماها داشت، امسال فيلم مسافر ري از او به نمايش درآمد. به گفته او در نسخه نهايي فيلم مسافر ري كه براي اكران عمومي آماده شده بخشهاي گسترده اي از بازي او كوتاه شده است. اما به هر حال ويشكا آسايش در مسافر ري نقشي متفاوت و متضاد نسبت به نقش قطام در امام علي ايفا كرده است. آنهم با صداي مريم شيرزاد كه به بازي او كمك شاياني كرده است.

 

يکشنبه 12/1/1386 - 14:29
پسندیدم 0
UserName