حتماً بخوانيد

به اين دو گزارش دردناک که همين امروز ، چهارشنبه 8 فروردين روي پايگاه هاي خبري آمده است: « توجه کنيد »

 

 تايباد، ايرنا  ۸۶/۰۱/۰8

دزدان ميراث فرهنگي با سوء‌استفاده از روزهاي تعطيلات نوروزي با  لودر يك اثر تاريخي هزاره دوم پيش از ميلاد را در حومه شهرستان تايباد ويران  و اشياء ارزشمند را از دل خاك بيرون كشيده و ربودند.

رييس ميراث فرهنگي تربت جام و تايباد با تاييد اين خبر عصر سه شنبه به خبرنگار ايرنا گفت: سارقين سودجوي ميراث فرهنگي به تپه ثبت شده آثار باستاني " تپه بزه خور"  تايباد دستبرد زدند.  عبدالرحيم تاج محمدي افزود : اين اثر تاريخي مربوط به هزاره دوم پيش از ميلاد داراي آثار خمره‌ها و سفال‌هايي است كه نمايانگر زندگي مردم در چهار هزار سال پيش مي‌باشد.  وي ادامه داد : متاسفانه عده‌اي سودجو باعث از بين بردن تاريخ و هويت مردم كهن اين شهرستان شدند.

وي با مهم خواندن اين اثر گفت: يكي از مهمترين آثار فرهنگي شهرستان تايباد " تپه بزه خور" مي‌باشد كه متاسفانه مورد سرقت سارقين قرار گرفته است.

وي از مردم شهرستان تايباد خواست در صورت مشاهده هرگونه حفاري در آثار باستاني و ميراث فرهنگي مراتب را به آگاهي پليس و يا اداره ميراث فرهنگي برسانند.

شهرستان تايباد بيش از ۱۰۰اثر تاريخي ثبت شده در فهرست آثار باستاني كشور دارد.

تايباد يكي از شهرستانهاي استان خراسان در ۲۲۵ كيلومتري مشهد قرار گرفته است.

 ايرنا.

 

 ۱۳۸۶/۰۱/۰۷

 

 خبرگزاري مهر

رئيس سازمان ميراث فرهنگي فارس اعلام کرد : حمام وکيل شيراز آسيب ديد / تصرف گرمابه از سوي پيمانکار !

رئيس سازمان ميراث فرهنگي ،گردشگري و صنايع دستي استان فارس گفت: پيمانکار حمام وکيل شيراز در پي عميلات مرمت بنا، آسيب هايي را به اين بناي ارزشمند وارد کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر در شيراز، دکتر محمد رضا بذرگر پيش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اعلام کرد: پيمانکار اين محل  آسيب‌هايي را به بخش‌هايي از ساختمان وارد کرده و محل را نيز به شکل عدواني متصرف شده است.
وي افزود: گرمابه ي وکيل پس از اتمام قرارداد پيمانکار مهر و موم شده بود اما اين شخص پلمب را باز و مبادرت به استفاده از اين مکان کرده است.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي فارس خاطرنشان کرد: قرار بود از اين مکان در روزهاي نوروز به عنوان موزه فرش و دست بافته‌هاي فارس استفاده شود اما با توجه به مشکلات مذکور تا کنون اين امر ميسر نشده است.

 آري درد آب و نان ، هسته اي شدن، پويش اقتصادي، توسعه، دستيابي به امنيت  پايدار، و هزار و يک چيز ديگر همه و همه مهم است ولي از همه آن ها مهم تر نداشتن چيزي براي آيندگان و فرزندان اين مرز و بوم است،آيندگان هرگز اين کوتاهي ها و سستي ها ي ما را نخواهند بخشيد، چرا بايد فرهنگ ، تمدن ، هنر و هويت خود را با ندانم کاري هاي خود نابود کنيم

چهارشنبه 8/1/1386 - 0:56
پسندیدم 0
UserName