جمشيد هاشم پور بیوگرافی

جمشيد هاشم پور كه تا اواسط دهه شصت با نام جمشيد آريا فعاليت مي كرد  قبل از انقلاب در چهار فيلم ظاهر شد اما خيلي زود از سينماي آن روزها كناره گيري كرد.

او  بعد از انقلاب در اولين حضور سينمايي خود در فيلمي از مسعود كيميايي با عنوان خط قرمز بازي كرد. اين فيلم همچنان توقيف است.

شايد با بازي در نقش زينال بندري در فيلم تاراج ساخته ايرج قادري بود كه جمشيد هاشم پور با سر تراشيده ميان مردم مطرح شد. تا جايي كه تيپ قهرمان سر تراشيده تا سالها مخاطبان بسياري را بخصوص در شهرستانها روانه سينماها مي كرد.

جمشيد هاشم پور با بازي در نقشهاي متقاوت توانايي هاي خود را به اثبات رسانده است. او در دهه شصت و اوايل دهه هفتاد در كنار بازي در فيلمهاي اكشن و حادثه اي گه گداري بازي در نقشهاي ديگر را نيز امتحان كرده است: روز باشكوه (كيانوش عياري، 1367) - مادر (علي حاتمي، 1368) - پرده آخر (واروژ كريم مسيحي، 1369) - عشق و مرگ (محمدرضا اعلامي، 1369) و دلشدگان (علي حاتمي، 1370).

هاشم پور پس از دريافت ديپلم افتخار از هفدهمين جشنواره فيلم فجر (1377) براي بازي در فيلم هيوا (رسول ملاقلي پور) گزيده كار شد و سعي كرد در فيلمهاي خوب و متفاوت بازي كند.

بازي بسيار خوب او در فيلمهاي آواز قو (سعيد اسدي، 1379)، سفر به فردا (محمدحسين حقيقي، 1380)، قارچ سمي (رسول ملاقلي پور، 1380)، واكنش پنجم (تهمينه ميلاني، 1381) نشان از رويكرد سخت گيرانه هاشم پور دارد. او در اين سالها يك بازي تحسين برانگيز و معركه از خود به نمايش گذاشت: مسافر ري (داود ميرباقري، 1379).

جمشيد هاشم پور در سال 1382 دو فيلم بر پرده سينماهاي تهران داشت: واكنش پنجم و سفر به فردا. بازي خوب او در فيلم سفر به فردا كه نامزدي جشنواره بيستم فيلم فجر را برايش به ارمغان آورد به دليل اكران نامناسب و نوع فيلم آنچنان كه بايد ديده نشد.

شنبه 4/1/1386 - 7:39
پسندیدم 0
UserName