• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
کد: 947772

پرسش

چگونه ویندوز XP را REPAIR کنیم؟

پاسخ

با سلام
دوست عزیز، برای سالم سازی 100% ویندوز XP بدون نیاز به نصب مجدد در مواردی كه به عملكرد سیستم خود اطمینان ندارید یا برای اطمینان از صحت عملكرد فایلهای ویندوز XP مانند IE و جایگزینی فایلهای اصلی به جای فایلهای احتمالی معیوب ، نیازی به فرمت و نصب مجدد سیستم عامل XP ندارید و اگر دیسك سیستم عامل ویندوز XP را دارید به ترتیب زیر عمل كنید:

1 - از منوی START گزینه RUN را انتخاب كنید.
2- در كادر OPEN دستور SFC /SCANNOW را تایپ كنید ( قبل از / حتما باید فاصله باشد).
3- كادری ظاهر می شود كه از شما میخواهد دیسك سیستم عامل را در درایو قرار دهید تا بتواند فایلهای اصلی را جایگزین فایلهای معیوب نماید.
استفاده از دستور SFC بهتر از استفاده از ریكاوری كنسول خود ویندوز ایكس پی هست كه بدلیل استفاده از دستورات داس برای كاربرای تازه كار زیاد جالب نیست اما مطمئنا كاربران تازه كار هم یك روز تبدیل به كاربر حرفه ای میشن البته همون دستورSFC رو هم بهتره در CMD CONSOLE اجرا كنید تا به باقی گزینه هایSFC دسترسی داشته باشید برای نصب ریكاوری كنسول دستور زیر را پس از گذاردن CD WINDOWS در CD-ROM در RUN اجرا نمایید:
J:I386WINNT32.EXE /CMDCONS
توجه داشته باشید كه درایو J: در دستور فوق درایو CD-ROM میباشد بعد از اون سیستم رو ریستارت كرده و بجای انتخاب ویندوز گزینه ریكاوری كنسول را انتخاب نمایید برای تغییر نام فایلهای قدیمی و معیوب سیستم و جایگزین نمودن آنها با فایلهای اصلی و سالم از روی CD WINDOWS با استفاده از نرم افزار ریكاوری كنسول (RECOVERY CONSOLE) ابتدا با استفاده از دستور CD SYSTEM32 به شاخه SYSTEM32 پوشه ویندوز رفته سپس دستور زیر را برای غیر فعال كردن و تغییر نام فایل معیوب تایپ نمایید:
REN [SPACE] [FILE NAME] [SPACE] [NEW NAME]EXAMPLE : REN KERNEL32.DLL KERNEL32.OLD
اكنون جهت نصب فایل مخدوش شده مزبور و كپی جدید از روی CD دستور زیر را وارد كنید:
EXPAND [SPACE] [CD-ROM : ][FILE ADDRESS][FILE NAME]EXAMPLE :EXPAND J:I386KERNALE32.DL_
به خاطر داشته باشید كه معمولا عامل اصلی خرابی ویندوز همین فایل كذایی KERNEL32.DLL هست كه در واقع هسته اصلی ویندوز همین فایله كه در شاخه C:WINDOWSSYSTEM32 جا خوش كرده. توجه داشته باشید كه پسوند تمام فایلهای موجود در پوشه I386 بعد از دو حرف اولیه مشخص كننده نوع فایل از آندرلاین استفاده شده مثل: KERNEL32.DL_ OR *.EX_ OR در واقع به این صورت فشرده شده اند و با استفاده از دستور EXPAND بر روی درایو شما باز میشوند. برای تعمیر اكسپلورر ویندوز نیز این دو فایل را جایگزین نمایید: EXPLORER.EXE EXPLORER.SCF برای بازیابی NTLDR یا NTDETECT.COM نیز از دستور EXPAND استفاده كنید. برای شناسایی پارتیشن ها و درایوهای موجود در سیستم MAP به همراه پارامتر ,ARC FIXBOOT برای بازیابی BOOT SECTOR البته با استفاده از دستور ?/ یاهمون HELP میتونید به گزینه های بسیاری دست پیدا كنید: مثل فرمت ، پارتیشن بندی و ... در واقع ریكاوری كنسول امكانی هست برای دسترسی به سورس ویندوز. در ضمن بهتره اضافه كنم كه همیشه قبل از اینكه ویندوزتون دچار مشكل بشه ریكاوری كنسول رو نصب كنید تا به هیچ عنوان با مشكل مواجه نشید.

اما اگر در حال حاضر نمیتونید وارد ویندوز بشید باید ریكاوری رو از طریقCD نصب ویندوز نصب كنید یعنی مثل وقتی كه میخواهید ویندوز نصب كنید شروع كنید و بعد از چك كردن فایلهای سیستمی به جای ادامه دادن نصب معمولی ویندوز گزینه REPAIR یا همون F2 رو بزنید تا به امكانات ریكاوری كنسول دسترسی پیدا كنید.
اگر هم با وجود طی همه این مراحل باز هم مشکل دارید چاره ای جز نصب مجدد ویندوز ندارید.

-------------

اگر ویندوز شما به هر دلیلی بالا نمی آید، روش زیر را دنبال کنید.
حالت اول: زمانی است که ویندوز شما به تازگی بالا نمی آید.
مثلا تا چند دقیقه قبل یا چند ساعت قبل سالم بوده است.
برای این منظور کلید F8 را بفشارید. به این ترتیب شما به صفحه ADVANCED OPTIONS MENU راهنمایی میشوید.
حال در صفحه ظاهر شده گزینه LAST KNOWN GOOD CONFIGURATION را میزنید، به این ترتیب ویندوز در آخرین مرتبه ای که سالم بالا آمده است باز میگردد و دستگاه بالا می آید.
نکته: این روش زمانی است که BOOT سیستم آسیب ندیده باشد و حتی الامکان فایلهای راه انداز سالم باشند، معمولا برخی نرم افزارهای ناسازگار در یکی از مراحل بوت سبب هنگ میشوند، که این روش شما را به قبل از نصب آن نرم افزار میبرد.

-------------

چگونه بوت آسیب دیده را ترمیم کنیم؟
برای این منظور پس از طی مراحلی که گفته شد، با این پیش فرض که هم اکنون در صفحه REPAIR هستید دستورات زیر را بنویسید و ENTER کنید:
:COPY X:\I386\NTLDR C
:COPY X:\I386\NTDETECT.COM C
نکته: در اینجا درایو CD ویندوز X در نظر گرفته شده است که شما باید درایو CD یا DVD خود را که CD ویندوز در آن قرار دارد بدهید مثلا اگر CD شما درایو J است، به جای X بنویسید J

خوب شما تا اینجا مقدمات تعمیر را آماده کرده اید؛ حال باید دستور FIXBOOT را وارد کرده و سپس ENTER کنید. به این ترتیب از شما میپرسد که آیا تمایل دارید که BOOTSECTOR واقع در درایو انتخابی مجددا نوشته شود. که شما باید کلید Y را به معنی تایید بزنید.

به این ترتیب شما موفق شدید بوت ویندوز خود را ترمیم کنید و خواهید دید که ویندوز بالا می آید.

-------------

استفاده از نرم افزار معرفی شده در سایت زیر هم توصیه می شود:

HTTP://P30DOWNLOAD.COM/ARCHIVES/UTILITY/OPTIMIZE/DOWNLOAD_XP_REPAIR_PRO_FULL

موفق باشید

مشاور : فرشید فلاحی | پرسش : پنج شنبه 22/10/1390 | پاسخ : يکشنبه 25/10/1390 | | ابتدايی | 32 سال | رايانه | تعداد مشاهده: 34513 بار

تگ ها :

UserName