کد: 930256

پرسش

بنام هو.
با سلام.
من ترم اخر رشته مهندسی نرم افزار کامپیوتر هستم.
برای ارشد هم ثبت نام کرده ام.
تا حالا هم هیچ درسی رو شروع نکرده ام به خواندن.
فقط کتب پوران پژوه رو دارم .
اولویت پیام نور و غیر انتفاعی رو هم زدم.
لطفا برنامه ای برای درس خواندن به من بدهید که در این مدت نزدیک به 3 ماهی که وقت دارم درس بخوانم و ان شاءالله موفق شوم.
لطفا بفرمایید چگونه کتاب ها رو و روزی چند ساعت بخوانم.
با تشکر

پاسخ

با سلام

بهترین کسی که می تواند برای شما برنامه ریزی کند خودتان هستید در واقع این شما هستید که می بایست با توجه به روحیات، علایق و سایر شرایطی که دارید برنامه ریزی و ساعات مطالعه را تعیین کنید. پیشنهاد می کنم برای كسب اطلاعات در مورد مطالعه برای كنكور و ... به ادرس زیر مراجعه نمایید:

جهت آشنایی با اصول صحیح برنامه ریزی تحصیلی به موارد زیر توجه کنید:

>>>اهداف خود را روشن کنید.
برای برنامه ریزی در کلیه امور باید اهداف دقیق و روشنی داشته باشید. این مسأله در برنامه ریزی تحصیلی حائز اهمیت فراوانتری است. برای خود روشن کنید اهداف بلند مدت شما کدامها هستند، اهداف کوتاه مدت کدامها هستند: مثلا:
•هدف بلند مدت: قبولی در کنکور ارشد
•هدف کوتاه مدت: مطالعه فلان دروس در این ماه یا در این هفته

>>>اهداف خود را زمان بندی کنید.
زمان دقیقی برای هر یک از اهداف کوتاه مدت تعیین کنید. مثلا تعیین کنید که مطالعه چه دروسی را در چه مدت زمانی به اتمام خواهید بود.

>>>مطالعه دروس را به صورت موازی انجام دهید.
برخی افراد از شیوه مطالعه تک درسی استفاده می‌کنند. مثلا یک هفته برای یک درس. این شیوه موجب خستگی ذهنی و کاهش بازده یادگیری در آنها می‌شود. توصیه می‌گردد به جای روش تک درسی از شیوه موازی استفاده کنند. به این ترتیب که دو یا سه درس را برای مدت زمان معین انتخاب کنند و مطالعه کنند. به این ترتیب خواهند توانست از خستگی ذهنی جلوگیری کنند. هر چقدر تنوع در زمان بندی مطالعه این دروس بیشتر باشد به همان اندازه از خستگی ذهنی بیشتر جلوگیری خواهد شد. به برنامه‌های زیر با تنوعهای متفاوت توجه کنید.

>>>تناسب میان دروس را رعایت کنید.
در برنامه ریزی برای مطالعه دروس خود تناسب ، مسأله مهمی است. به عبارتی تنوع در انتخاب دروس نیز مهم است، انتخاب درسهای فیزیک و ریاضی در یک مدت زمان مشترک کارآیی خوبی نخواهد داشت. شیوه مطالعه این دروس به یکدیگر نزدیک است و خستگی بیشتری به همراه خواهد داشت. همه آنها با انواع فرمولها سر و کار دارند و این تداخل مطالب را پیش خواهد آورد.

>>>استراحت را در برنامه ریزی خود فراموش نکنید.
در مطالعه تمام وقت خود مثلا زمانیکه برای کنکور یا برای امتحانات برنامه ریزی می‌کنید علاوه بر استراحتی که هر یک ساعت یکبار و به مدت یک ربع برای خود در نظر می‌گیرند، هر چند ساعت یکبار مدت زمان طولانیتری برای استراحت مثلا نیم ساعت تا 45 دقیقه در نظر بگیرید و استراحت طولانیتری برای پایان هر مقطع زمانی (مثلا یک هفته ، یک ماه) و شروع مقطع در نظر داشته باشید.

در پایان پیشنهاد می کنم برای برنامه ریزی بهتر حتما در آزمون های مرحله بندی شده شرکت کنیدضمنا با توجه به زمان کمی که در پیش دارید بهتر است حداقل 7 ساعت در روز مطالعه مفید داشته باشید.

موفق باشید

مشاور : آقای غفوري فرد | پرسش : جمعه 27/8/1390 | پاسخ : چهارشنبه 2/9/1390 | | ليسانس | 23 سال | كنكور کارشناسی | روشهاي مطالعه تعداد مشاهده: 19 بار

تگ ها :

UserName
x