کد: 930009

پرسش

برای تشویق یک نوجوان به نماز در صورتی که خانواده نوجوان هم اهل نماز نیستند چیکار میتونم انجان بدم ؟

پاسخ

با عرض سلام و تحیت.
دوست محترم!
تربیت دینی کودکان و نوجوانان مسأله مهمی است و به خصوص وقتی پدر و مادر اهل رفتار دینی نیستند کار کمی دشوار است؛ چرا که کودک به پدر و مادرش علاقه دارد. این علاقه باعث می شود او به اعتقادات و رفتار پدر و مادر خود گرایش پیدا کند.
با این وجود نباید از هدایت کسی که پدر و مادرش اهل نماز و تدین نیستند ناامید بود. برای این که نوجوانی به نماز خواندن علاقه پیدا کنند باید زمینه علاقه را از راه‌های مختلف در او ایجاد کرد. مثلا رفت و آمد او را با کسانی که اهل نماز و طاعتند و در عین حال خوش اخلاق و صمیمی هستند، بیشتر کرد. قرار گرفتن نوجوان در محیط مذهبی پشتگرمی روانی لازم برای تربیت دینی او است.
محیط خانه اگر مناسب نیست، باید محیط بیرون از خانه آنها را برای نماز و اعمال دینی خوشایند کرد.
از خودتان شروع کنید که هر وقت شما را دید نمازخوانی خوش اخلاق و دوست داشتنی را به یاد آورد. سعی کنید او را با دوستان متدین و البته خوش اخلاق و با معرفت آشنا کنید. او را به هیئات دینی که اهل انش ان را مدیریت می کنند و تنها با احساسات سر و کار ندارند دعوت کنید. او را با روحانی با سواد و با تقوایی آشنا کنید و بتواند درد دل خود را با او مطرح کند و پاسخ مناسب بگیرد.
اعیاد و مناسبتهای دینی را در نظر او جذاب و قابل تأمل و خاطره انگیز کنید. مثلا در هنگام ماه رمضان شادتر و صمیمی تر باشید. با دوستان دیندار و با اخلاق مهمانی برقرار کنید. بگذارید خاطره های خوب از ایام عبادات و اعمال دینی برای آنها باقی بماند.
البته بعضی از این راه های با بعضی سنین سازگارتر است. طبیعی است که باید به سن و سال و تأثیرگذاری آن در نوجوان و کودک توجه کرد. گاهی خود نوجوانان و کودکان هم از نظر روحی و اخلاقی با هم تفاوتهایی دارند که باید مورد توجه واقع شود.
امثال آن چه گفتیم کاری است که ما می توانیم بکنیم، و بعد از آن را باید بر خدا توکل کرد و هدایت را از خدا خواست و برای او و همه دعا کرد.
با آرزوی توفیق.
موسسه ذکر ـ قم.
باستانی.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : پنج شنبه 26/8/1390 | پاسخ : چهارشنبه 2/9/1390 | | ليسانس | 27 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 21 بار

تگ ها :

UserName
x