کد: 929915

پرسش

با عرض سلام و خسته نباشید. ببخشید یه سوال برام پیش اومده میتونید بهم کمک کنید؟ در جذب اتمی ، شعله که به لایه های الکترونی برخورد می کند چه اتفاقی می افتد؟ ممنون میشم اگر کمکم کنید

پاسخ

با سلام


استفاده از دستگاه جذب اتمی Atomic Absorption Spectrometer AAS مهمترین روش برای اندازه گیری كاتیونهای فلزی، می باشد. كه به كمك این روش می توان انواع كاتیونهای فلزات Pb, Zn, Cu, Fe, Na, Mg, Ca, K و غیره را اندازه گیری نمود.

در دستگاه جذب اتمی شعله کار تبدیل گونه ی فلزی به اتم را دارد. انرژی گرمایی شعله می تواند سبب برانگیختن الکترون های اتم فلزی شود اما معمولاً از منبع دیگری مانند پرتو کاتدی برای این برانگیختن استفاده می شود.
می دانید که اتمها از هسته ای شامل پروتون و نوترون و الکترونهایی که به دور آن در گردشند تشکیل شده اند. الکترونها در مدارهای انرژی خاصی در حال حرکتند. در اتمهای فلزی، به علت بار موثر هسته ی کمتر، الکترونها با گرفتن اندک انرژی می توانند به طور موقت از یک تراز به تراز بالاتر انرژی بروند. این انرژی می تواند به صورت تابش باشد. با دادن انرژی تابش برخی از الکترونهای اتم از حالت پایه به حالت برانگیخته می روند. البته این حالت برانگیخته ناپایدار است و اتم تمایل دارد به زودی با از دست دادن آن انرژِ ، به حالت پایدار اولیه باز گردد.
از این خاصیت در دستگاه جذب اتمی استفاده می شود.
اساس جذب اتمی بر روی تابش و جذب اتم های خنثی در درجه حرارتی پایین تر از طیف تابشی یعنی 2000 درجه سلسیوس می باشد.برای سنجش در این روش نمونه ها باید بصورت محلول باشد.در ابتدا محلول به درون دستگاه تزریق می گردد. سپس باید فلز ما به صورت اتم در آید تا بتواند جذب اتمی داشته باشد. ازاینرو محلول حاوی عنصر بوسیله یك شعله كه با هوا و استلین میسوزد در 2000 درجه سلسیوس بخار می شود. در اثر بخار شدن قسمت اعظم عناصر موجود در محلول به حالت خنثی در می آید . بعد از بخار شدن ، اتم های خنثی شده توسط لامپ كاتدی(لامپ مخصوص برای هر عنصر) جذب می شود. در این حالت شدت اشعه تابش اولیه كمتر می شود. تفاوت شدت دو شعاع برابر با عیار عناصر موجود در محلول است.

پیروز و سربلند باشید.

مشاور : خانم ايلي | پرسش : پنج شنبه 26/8/1390 | پاسخ : يکشنبه 29/8/1390 | پیش دانشگاهی | ليسانس | 25 سال | شيمي | تعداد مشاهده: 15 بار

تگ ها :

UserName
x