کد: 890692

پرسش

چگونه می توانیم هوش هیجانی خودمان و فرزندمان را بالا ببریم آیا سازگاری، ارتباط موثر با دیگران و شادکامی جزء هوش هیجانی می شود؟ لطفا کمک کنید زیرا من و همسرم از لحاظ ارتباط ا جتماعی علی رغم اینکه در اجتماع و شاغل هستیم ولی بسیار نامناسب است ولی نمی خواهم فرزندانمان مثل ما باشند دوست دارم بسیار ارتباط ا جتماعی قوی داشته باشند.

پاسخ

با سلام.
دوست خوبم بهترین زمان برای تقویت هوش هیجانی در افراد در دامنه سنین کودکی و نوجوانی است . اما به آن معنا نیست که شما نتوانید تغییراتی در خود ایجاد کنید . در نظر داشته باشید که اولین گام برای پرورش فرزندی با هوش هیجانی بالا اصلاح نقص و ها و ضعف های خود و همسرتان است . چرا که بسیاری از عادات و ویژگی ها از طریق یادگیری در فرزندان ایجاد می شود. اما به عنوان شروع می توانیم چند تمرین را در افزایش هوش هیجانی خود و فرزندتان ارائه دهیم .

هوش هیجانی مجموعه ای از اجزای مرتبط به هم هستند که اجزا یا مؤلفه های این مجموعه عبارتند از:

ـ آگاهی از هیجانهای خود؛ بیان هیجانها؛ آگاهی از هیجانهای دیگران؛ مدیریت هیجانها.

در ارتباط با هیجان ها سه واکنش می توانیم نشان دهیم. انفعالی و سکوت، بیان همراه با خشم، بیان هیجان به صورت مناسب و بدون حمله به دیگران که مطمئنا سومین حالت بهترین روش خواهد بود .

افراد با هوش هیجانی بالا احساسات دیگران را دقیق درک می کنند و به آن حساسند . خوب گوش دادن، همدلی، تایید، ارتباط های غیر کلامی مناسب و... از این گونه مهارت هاست/

مدیریت هیجانات نیز از طرق مختلفی امکان پذیر است . تکنیک ایست، آرام سازی خود ، تصویر سازی مثبت، ایجاد انگیزه و مثبت اندیشی و توقف افکار منفی .

ابتدا با آموزش کودکان ، به آنان یاد دهیم به جای آنکه دیگران احساسات شان را در دست گیرند، مسئولیت احساسات و هیجان های خود را بپذیرند، به عنوان مثال : به جای اینکه بگوید" شما باعث خوشحالی من شدید " از جمله " من احساس خوشحالی می کنم " استفاده کند. همه ما می توانیم بر هیجان های خود تسلط داشته باشیم و آن را تحت کنترل خود بگیریم و این امر با تقویت هوش هیجانی میسر می شود وقتی هیجان ها و احساسات ما کنترل شود، رفتار مناسب تری را هم تجربه خواهیم کرد و این رفتار خوب باعث ایجاد احساس خوب و بالا رفتن اعتماد به نفس و تقویت ارتباط اجتماعی می شود.

تحقیقات نشان داده است هر چه افراد شاد و خوشحال باشند از سلامت بیشتری برخوردارند و هر چه از هوش هیجانی بیشتری برخوردار باشند، افرادی مسئولیت پذیر و اجتماعی تر هستند و بالا بودن هوش هیجانی به آنان کمک می کند که شادتر باشند و غم واندوه را از خود دور کنند.

با پرورش هوش هیجانی کودکان پی می برند وقتی احساس بهتری نسبت به زندگی دارند که با یکدیگر همکاری داشته و به هم کمک کنند.اگر در زندگی آنان مشکلی پیش آید، در حل مشکل خوب عمل می کنند و تحمل مشکلات در این کودکان بیشتر است، بیشتر از دیگران هیجان ها و تکانه های خود را کنترل می کنند،در باره اطرافیان خود احساس خوبی دارند.

والدین به کودکان یاد می دهند که هیجان های خود را تشخیص دهند و آنها را نامگذاری کنند. به عنوان مثال : احساس ناامیدی می کنم، احساس شادی می کنم، الان عصبانی هستم و ... پس وقتی از رفتار دوستش شکایت می کند و می گوید من اصلا" او را دوست ندارم، می توان جمله او را به این صورت تصحیح کرد: به نظر می رسد از دست دوستت عصبانی هستی، با بیان این جمله، هم نشان داده اید احساس فرزندتان را درک کرده اید و هم الگوی مناسبی برای بیان احساسات فراهم ساخته اید.

به حرف های فرزندان خود با دقت گوش دهید و همزمان از زبان بدن (حالات و حرکات اعضای بدن و صورت ) استفاده کنید. این روش به شما کمک می کند ارتباط بهتری با فرزندتان برقرار کنید و او را بهتر بشناسید.

مشاور : خانم کهتري | پرسش : چهارشنبه 5/5/1390 | پاسخ : سه شنبه 11/5/1390 | | ليسانس | 25 سال | اختلالات روانشناختی | تعداد مشاهده: 354 بار

تگ ها :

UserName