• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
کد: 748026

پرسش

با سلام
برای لاغری قرص متفورمین و آتورواستاتین 20 و کارنی تین 250 پیشنهاد شده.
مصرف همزمان این قرص ها عوارضی ندارد؟
با توجه به رژیم و ورزش روزانه برای گرفتن نتیجه بهتر برای لاغری هرکدام چند عدد در روز مصرف شود؟

پاسخ

با سلام
ببینید چاقی معضلی است که اغلب در درازمدت و به تدریج به وجود می آید، با این حال ما برای مقابله و کنترل آن به دنبال بهره گیری از راه های میانبر و کوتاه مدت هستیم.

این روش ها نیز چیزی نیستند به جز استفاده از داروهای ضد چاقی و یا انجام رژیم های غذایی غیراصولی و بسیار سخت که در هر دو موارد یا اثر مطلوبی حاصل نمی شود و یا عوارض جدی و نگران کننده ای سلامت افراد را تهدید می کند.

تصور آن که مصرف داروهای لاغری بدون بهره گیری از رژیم غذایی مناسب و نیز انجام ورزش های منظم نتیجه بخش باشد، خیال باطلی بیش نیست و امید بستن به این گونه شعارها تنها می تواند به نفع کارخانه های سازنده این داروها و البته تجار تمام شود.

اصولا داروهای لاغری به ۳دسته تقسیم می شوند.

دسته اول داروهای جلوگیری کننده از اشتها هستند که به دلیل عوارضی که به همراه داشتند از سوی کارخانه های تولیدکننده از چرخه دارویی حذف شدند. این عوارض هم عمدتا قلبی و عروقی بوده ؛ به گونه ای که به مرگ چند تن از مصرف کنندگان منجر شده است. البته داروهای جدیدتری از این دسته همچون سیپوترامین(مریدیا) نیز به بازار عرضه شد که از برداشت مجدد انتقال دهنده های عصبی که با سیستم اشتها کار می کنند، جلوگیری می کرد و البته این دارو نیز باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود و تنها می توان در شرایط استثنایی (چاقی زیاد) و زیر نظر پزشک مصرف آن را توصیه کرد.

دسته دوم به نسبت کم ضررتر بوده (همچون «زنیکال») و مکانیسم کارشان نیز متفاوت است. اورلیستات یا زنیکال(XENICAL) از جمله داروهای لاغری است که با مهار کردن آنزیم لیپاز- که از لوزالمعده جهت هضم و تجزیه ی چربی ها ترشح می شود - از جذب 30 درصد چربی غذا جلوگیری کرده و بدین ترتیب همراه با رژیم های غذایی به روند کاهش وزن سرعت می بخشد و وزن فرد در سال 4 کیلو بیشتر از رژیم کاهش وزن بدون دارو، کاسته می شود.
جهت سرعت بخشیدن به کاهش وزن، به موازات تنظیم و تجویز رژیم مناسب!! روزانه 3 کپسول زنیکال در صبحانه، ناهار و شام همراه با غذاهای مصرفی توصیه می شود.
باید توجه مصرف کنندگان را به این مسئله جلب کنم، کسی که شروع به مصرف این دارو کند، باید تا مدت ها آن را ادامه دهد، چون با قطع دارو دوباره انباشتگی چربی ها آغاز می شود.
عوارض مصرف زنیکال
چربی هایی که تجزیه و جذب نشده اند، باعث دفع مدفوع پرچرب شده و بوی بسیار زننده ای ایجاد می کنند. در ارتباط با مقدار چربی موجود در غذا، احتمال ایجاد سردرد های شدید و دل دردهای طاقت فرسا در 6 درصد مصرف کنندگان وجود دارد.
در ضمن به علت اختلال در جذب ویتامین های محلول در چربی که شامل ویتامین های K , E , D , A است، باید دو ساعت بعد از مصرف زنیکال نسبت به مصرف مکمل های مولتی ویتامینی اقدام شود. این دارو به علت احتمال ایجاد زمینه ی بروز سرطان سینه که از طرف FDA ( اداره غذا و دارو ) مطرح گردیده بود، از طرف شرکت سازنده و تولید کننده، درخواست تایید دارو پس گرفته شده است.
این دارو با اشتها کاری ندارند و چربی هم نمی سوزانند، بلکه در سطح دستگاه گوارش مانع جذب یک سوم چربی غذا می شوند. البته این داروها با رژیم غذایی جواب می دهند. آن هم به صورت تدریجی و درازمدت (یک کیلو در ماه از وزن کاسته می شود).
مصرف این داروها نیز می تواند عوارضی به همراه داشته باشد همچون بی اختیاری دست و ممانعت از جذب چربی نیز می تواند کمبود ویتامین های محلول در چربی را به همراه آورد. به علاوه خانم های شیرده، باردار و بچه ها از مصرف این داروها منع می شوند.

می رسیم به داورهای گیاهی ضدچاقی که بر روی آنها تبلیغات زیادی هم صورت می گیرد که به نظر مردم مصرف شان کم ضررتر است. اما این داروها نیز اصلا توصیه نمی شود، چرا که نه تنها تاثیر این داروها و ماده موثرشان قابل پیش بینی و مشخص نیست، بلکه به طور بالقوه نیز می توانند مضر باشند. درست است که سازندگان این داروها ادعا می کنند که داروهای گیاهی ضدچاقی، سوزاننده چربی هستند ولیکن اشکال در اینجاست که اینها تنها چربی های اضافه بدن را نمی سوزانند و بعضا سلول های مفید بدن همچون بافت های چربی اطراف قلب را نیز می سوزانند.
درواقع می توان گفت این دسته از داروها یا اصولا بی اثرند و یا این که اثرات منفی به دنبال دارند.

درواقع این طور نتیجه می گیریم که هیچ کدام از داروهای لاغری، با وجود تصور عامه مردم چربی سوز نیستند.
البته اخیرا ترکیبی به بازار آمده است که در داخل سلول های بدن نیز ساخته می شود و تنها به ورزشکاران در شرایط خاص به عنوان نوعی مکمل ویتامین و البته تحت نظر پرشک، توصیه می شود.

با این حساب هیچ یک از این داروها برای کاهش وزن، اساس کار نیستند و نتیجه مطلوب تنها با اعمال یک رژیم مناسب به دست می آید.

کم کردن وزن هم بیش از نیم تا حداکثر یک کیلو در هفته جایز نیست و بیش از آن می تواند لطمات جدی به بدن وارد کند. (البته افراد بسیار چاق،BMI ی بالای 40،می توانند هر ماه ۶ کیلوگرم کاهش وزن داشته باشند).

پس چرا به دنبال راه های پرخطر هستید؟
در صورت تمایل قد و وزن تان را اعلام نمایید تا رژیم غذایی مناسب را برای تان ارسال نمایم.
موفق باشید.

مشاور : خانم مراديان نيري | پرسش : يکشنبه 8/1/1389 | پاسخ : چهارشنبه 11/1/1389 | | فوق ديپلم | 20 سال | تغذيه | تعداد مشاهده: 69442 بار

تگ ها :

UserName