کد: 70236

پرسش

نظر ایت الله سیستانی در مورد ولایت مطلقه فقیه چیست؟و اگر ایشان مثلا حكم جهاد بدهند اما ایت الله خامنه ای نظرشان بر جهاد نباشد تكلیف چیست؟لطفا جواب سوال با در نظر گرفتن جواب سوال اول پاسخ داده شود. اجركم الی الله

پاسخ

دوست گرامی - با سلام
در این مورد اگر استفتائات زیر را كه از محضر حضرت ایة الله العظمی سیستانی (مدظله العالی) پرسیده شده، ببینید بر شما معلوم می شود كه در احكام جهاد و امور عامه اجتماعی نظر ولی فقیه را ایشان مقدم بر مرجع تقلید می دانند.

استفتائات ولایت فقیه از محضر معظم له
شماره: 1
سؤال:می خواستم بدانم اگر حكم مرجع تقلیدی با حكم ولی فقیه فرق داشت مقلد باید از كدام اطاعت كند هم در مورد حكومتی و هم غیر حكومتی پاسخ دهید .

جواب:حكم كسی ولایت شرعی دارد در امور عامّه كه نظام جامعه و معاش مردم بر آن مبتنی است بر همه نافذ است حتی بر مجتهدین دیگر .


شماره: 2
سؤال: نظر آیت الله درباره ولایت فقیه چیست؟ لطفاً كتابهایى از ایشان یا كتابهایى فقهى را كه در آنها از این موضوع بحث شده به من معرفى كنید.

جواب: حكم فقیه عادل مقبول نزد عامه مؤمنین نافذ است، در مواردى كه قوام جامعه بر آن مبتنى است. و معظم له اشاره به این مطلب در كتاب (لا ضرر) كرده اند.


شماره: 3
سؤال:نظر شما راجع به شخص ولایت فقیه چیست؟

جواب:حكم حاكم شرعى عادل كه مورد قبول عامه مؤمنین است، در مواردى كه نظام جامعه بر آن متوقف است، نافذ است.


شماره: 4
سؤال:اگر ولى فقیه در هنگام جنگ حكم جهاد صادر كرد ولى پدر یا مادر مخالفت كنند و راضى نباشند در اینجا حكم كدامیك ارجح است؟ ولى فقیه یا پدر؟

جواب:اگر واجب تعیینى باشد حكم جهاد مقدم است.


شماره: 5
سؤال:محدوده اختیارات ولایت فقیه تا چه حد مىباشد و آیا عمل به دستورات ولى فقیه فقط تحت قانون اساسى نه بیشتر كفایت مىكند؟

جواب:در امورى كه مربوط به حفظ نظام است فقیه مقبول نزد عامه مؤمنین ولایت دارد.

موفق باشید

مشاور : آقای مرتجی | پرسش : چهارشنبه 10/4/1383 | پاسخ : چهارشنبه 10/4/1383 | | | 0 سال | حوزه علميه | تعداد مشاهده: 1327 بار

تگ ها :

UserName