کد: 667005

پرسش

بنام خدا
با سلام و احترام :
سوالی که از خدمتتان داشتم اینکه من مرجع تقلیدم مرحوم آیت الله
بهجت است تا آنجایی که مسائلی برایم پیش
آمده از رساله ایشان استفاده کرده ام و به آن عمل کردم، میگویند به مرجع تقلید فوت شده نمیتوانی باقی بمانی
و باید مرجع تقلیدت زنده باشه یا باید به همه رساله اش عمل کرده باشی، از شما خواهشمندم در این مورد مرا
راهنمایی کنید.

پاسخ

با سلام. پس از فوت مرجع تقلید ،‌ در مورد بقا بر مرجع میت ، باید به فتوای مرجع تقلید زنده ای که اعلم در میان زنده هاست مراجعه کنید و به فتوای او در مورد بقا بر مرجع میت عمل کنید .

مرجع اعلم زنده ممکن است بگوید بقا بر میت واجب است یا بگوید جایز است و نیز ممکن است بگوید در همه ی مسائل حتی در مسائلی که قبلا عمل نکرده اید و به رساله مرجع تقلید میت مراجعه نکرده اید بقا واجب ( یا جایز) است و ممکن است بگوید فقط در مسائلی که قبلا عمل کرده اید ، باقی بمانید.
بنابر این وظیفه ی شما این است که ابتدا مرجع تقلید زنده ی اعلم خود را انتخاب کنید آنگاه ببینید نظر و فتوای او در مورد بقا بر میت چیست
مجتهد اعلم (مرجع تقلید) را از سه راه می توان شناخت 1- خود انسان اهل خبره و متخصص باشد و از این راه یقین پیدا كند. 2-دو نفر عادل كه می توانند تشخیص دهند ، تصدیق كنند مجتهد اعلم بودن کسی را 3-عده ای از اهل علم كه از گفته آنان اطمینان پیدا می شود ،تصدیق كنند . اگر از راه دوم یا سوم ثابت شد که چند نفر در رتبه مساوی علمی قرار دارند ( یعنی چند نفر اعلم از دیگران ولی خودشان مساوی با هم باشند و هیچیک اعلم از دیگری نباشد) در این صورت شما میتوانید از هر كدام تقلید كنید. بنابر این چون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عده ای از علما چند نفر را به عنوان افرادی كه اعلم از دیگرانند معرفی كرده ، شما میتوانید یكی از آنان را انتخاب کنید : آیات عظام : سیستانی - خامنه ای - شبیری زنجانی - مکارم شیرازی - صافی - وحید خراسانی . نظر این شش نفر در مورد بقا با هم فرق دارد به عنوان مثال فتوای آیت الله خامنه ای این است که بقا بر میت در همه ی مسائل جایز ( نه واجب) است لذا اگر در برخی از مسائل نخواستید باقی بمانید می توانید از مرجع تقلید زنده تان تقلید کنید.

مشاور : آقای روحاني | پرسش : شنبه 9/3/1388 | پاسخ : يکشنبه 10/3/1388 | | ليسانس | 31 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 18 بار

تگ ها :

UserName
x