کد: 666855

پرسش

با عرض سلام اگه قطره ای نجاست روی کف(سیمانی یا موزاییکی)اتاقی که نورآفتاب به آن نمی تابد وراه دررو آب هم ندارد افتاده باشدچگونه باید آن رارفع کرد؟

پاسخ

به نام خدا و با سلام :
به دلیل عدم ذکر نام مرجع تقلیدتان نظر حضرت آیت الله خامنه ای برای شما ارسال گردید .
در صورتی که قصد داشته باشید با آبی که به لوله کشی وصل است چنین کاری را انجام بدهید ، همین که با آب و یا پارچه ، نجاست را از روی کف اتاق پاک کنید ، به صورتی که دیگر اثری از نجاست بر روی زمین وجود نداشته باشد و بعد روی محل نجس را با شیلنگ ، بشویید به صورتی که آب ، یکمرتبه به تمام نقاطی که نجس شده برسد ، محلی که نجس بوده پاک می شود و سپس می توانید آب باقیمانده بر روی زمین را به وسیله پارچه و مانند آن از روی زمین جمع آوری نمایید و نیاز نیست به اندازه ای آب بریزید که آب روی زمین جریان پیدا کند تا نیاز به فاضلاب و ... وجود داشته باشد .
توجه بفرمایید : آفتاب، زمین و ساختمان و چیزهایی که مانند درب و پنجره در ساختمان به کار برده شده و همچنین میخی را که به دیوار کوبیده‏اند و جزو ساختمان حساب می‏شود، با شش شرط پاک می‏کند: اول: آنکه چیز نجس به طوری تر باشد که اگر چیز دیگری به آن برسد تر شود. پس اگر خشک باشد، باید به وسیله‏ای آن را تر کنند تا آفتاب خشک کند.
دوم: آنکه اگر عین نجاست در آن چیز باشد، پیش از تابیدن آفتاب، آن را برطرف کنند.
سوم: آنکه چیزی از تابیدن آفتاب جلوگیری نکند. پس اگر آفتاب از پشت پرده یا ابر و مانند اینها بتابد و چیز نجس را خشک کند، آن چیز پاک نمی‏شود. ولی اگر ابر به قدری نازک باشد که از تابیدن آفتاب جلوگیری نکند، اشکال ندارد.
چهارم: آنکه آفتاب به تنهایی چیز نجس را خشک کند. پس اگر مثلا چیز نجس به واسطه باد و آفتاب خشک شود، پاک نمی‏گردد، ولی اگر باد به قدری کم باشد، که نگویند به خشک شدن چیز نجس کمک کرده، اشکال ندارد.
پنجم: آنکه آفتاب مقداری از بنا و ساختمان را که نجاست به‏آن فرو رفته، یک مرتبه خشک کند. پس اگر یک مرتبه بر زمین و ساختمان نجس بتابد، و روی آن را خشک کند و دفعه دیگر زیر آن را خشک نماید، فقط روی آن پاک می‏شود و زیر آن نجس می‏ماند.
ششم: آنکه مابین روی زمین یا ساختمان که آفتاب به آن می‏تابد، با داخل آن، هوا یا جسم پاک دیگری فاصله نباشد.

مشاور : آقای شاه جعفري | پرسش : شنبه 9/3/1388 | پاسخ : شنبه 9/3/1388 | | ديپلم | 19 سال | سوالات شرعي | تعداد مشاهده: 35 بار

تگ ها :

UserName
x