کد: 65174

پرسش

من زنی 42 ساله با وزن 60 كیلو. كه دارای سایز نامتناسب اطراف شكم و باسن هستم چگونه می توانم این ناحیه را كاهش سایز دهم. بیرون از منزل كار كامپیوتری می كنم از صبح تا 4 بعدازظهر- یك بچه هم دارم. گاهی دچار سرگیجه می شوم چه رزیم غذایی داشته باشم كه با انجام پیاده روی . دچار مریضی نشوم

پاسخ

با سلام ، دوست محترم برای لاغرشدن شكم 2 كار را باید انجام دهید: 1) نان سفید، شیرینی و برنج خیلی كمترمصرف كنید. بجای آن مواد پروتئینی، لبنیات و سبزی بیشتر بخورید، چون طبق تحقیقات انرژی مواد نشاسته ای موجب تجمع چربی در شكم می شود. 2) ورزش دراز و نشست( كه طریقه درست انجام آن در بخش ( اجتماعی/ تغذیه/ انواع رژیم های درمانی/ رژیم های لاغری با عنوان " چگونه چربی های زائد شكم را از بین ببریم ؟" ) وجود دارد ) را با روزی 30 تا شروع كنید و به مرور هر هفته 10 تا بیشتر بزنید. با این تمرینات و پیاده روی زیاد در عرض دو تا سه ماه شكم تان كوچك می شود.
برای لاغر شدن باسن در درجه اول پیاده روی تند به مدت نیم الی 1 ساعت در روز را توصیه می كنم، مثلاً كفش راحت بپوشید و مسیری را كه با تاكسی یا اتوبوس می رفتید با سرعت نسبتاً زیاد پیاده بروید كه در روز 45 دقیقه بشود. ثانیاً در منزل نرمش كنید. به پهلو بخوابید. 2 پا را روی هم بگذارید. پای رویی را 20 مرتبه بلند كنید و به حالت قائم به بدن برسانید و به آرامی به حالت اول برگردانید. همین كار را با پای دیگر انجام دهید، یك ماه هر روز این اعمال را انجام دهید و نتیجه را ببینید و حتماً اول با متر منطقه را اندازه بگیرید تا تغییر را متوجه شوید.
سرگیجه شما شاید به علت افت فشار خون یا افت قند خون شما باشد. در این هنگام خوردن یك قاشق عسل و یا یك آب نبات شاید موثر باشد.دوست عزیز فردی كه فشار خونش به سرعت پایین می آید باید مواد غذایی را مصرف كند كه قند آن به سرعت جذب می شوند و قند خون را بالا می برند. مثل :گلوكز- ساكاروز(قند ساده یا شكر)- شربت ذرت- عسل- آب نبات- غلات صبحانه شیرین شده- هویج- بیسكوئیت- سیب زمینی پخته- كشمش- نان گندم سفید- نوشابه های دارای شكر و یا پلی مرهای گلوكز.
عموماً افت فشار در اثر گرسنگی زیاد و طولانی مدت ، فعالیت شدید و عدم مصرف غذا یا قند كافی و مصرف مواد تحریك كننده ترشح انسولین می باشد . این مورد آخر به این معنی است كه مثلاً شما غذایی را می بینید مغز دستور ترشح انسولین می دهد و قند خون شما پایین می افتد و یا با جویدن چیزی بدون خوردن آن یا با احساس گرسنگی این اتفاق می افتد . در ضمن توصیه می كنم با غذا 1 قاشق مربا یا عسل میل كنید تا پس از صرف غذا دچار احساس ضعف نشوید .
سن چهل سالگی زمان شروع افت جسمانی است، از این رو دقت در تغذیه برای حفظ سلامت بدن و برای جلوگیری از بروز بیماریهای مزمن و عوارض سوء تغذیه بسیار اهمیت دارد.
بسیاری از افراد در این سنین با مصرف بیش از حد مواد غذایی دچار چاقی شده وخود را در معرض بیماری های مزمن ناشی از آن مثل دیابت، فشار خون یا عوارض قلبی عروقی قرار می دهند و بعضی به دلیل عدم اشتها به غذا یا بیش از حد لاغر می باشند كه این نیز خطرات خاصی به همراه دارد و مراقبت های مربوط به خود را می طلبد.
از جمله نیازهایی كه در این دوران تغییر می كند، میزان انرژی مورد نیاز است. با افزایش سن ، میزان متابولیسم بدن كاهش می یابد و از اینرو میزان كمتری انرژی مورد نیاز است. انرژی مورد نیاز یك مرد بطور متوسط 2900 كیلو كالری و برای یك زن 2200 كیلو كالری می شود.
به دلیل اینكه در این دوران میزان تخریب یا كاتابولیسم در بدن بالا می رود ، میزان پروتئین مورد نیاز افزایش می یابد. بهتر است پروتئین، بیشتر از منابع حیوانی با كیفیت بالا و كم چربی تأمین می شود مثل لبنیات كم چرب و هفته ای 2 عدد تخم مرغ.
مصرف سبزیجات تازه بسیار ضروری است و دلایل متعددی دارد. زیرا از یك سو با مصرف سبزیجات خصوصاً سبزیجاتی به رنگ سبز تیره مثل سبزی خوردن و اسفناج ، ویتامین ها و املاح مورد نیاز بدن آنها تأمین می شود، فیبر موجود در سبزیجات مانع از بروز یبوست می شود. سبزیجات اثر كاهنده چربی دارند، لذا مصرف سبزیجات ، مخصوصاً در كسانیكه چربی خون دارند ضروری است. سبزیجات نشاسته ای مثل سیب زمینی یكی از منابع خوب تأمین كننده انرژی است به صورتی كه از دریافت انرژی بیش از اندازه نیز جلوگیری می كند.
برای حفظ سلامت در درجه اول مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین های مورد نیاز و در درجه بعد ، مصرف مكمل های ویتامینی می تواند مفید باشد.

كارشناس تغذیه تبیان

مشاور : خانم ولدخاني | پرسش : دوشنبه 4/3/1383 | پاسخ : چهارشنبه 13/3/1383 | | | 0 سال | تغذيه | تعداد مشاهده: 28 بار

تگ ها :

UserName