کد: 65052

پرسش

من برای لاغری موضعی در ناحیه باسن و ران نیاز به یك رژیم پروتئین مناسب دارم . ظاهرا چاقی موضعی من(چاقی سلولیتی) با رژیمهای معمولی از بین نمیرود . در كتابی این مطلب را خواندم كه موارد چاقی مشابه فقط با رژیم پروتئین (كه تحت نظر پزشك تغذیه باشد ) قابل رفع است. لذا نیاز به یك برنامه رژیم پروتئین دارم. از راهنمایی شما كمال تشكر را دارم.

پاسخ

با سلام ، دوست محترم مطالبی كه در مورد سلولیت و رژیم غذایی می دانم برایتان بیان می كنم. در ضمن به موردی برنخوردم كه بگوید رژیم پروتئین، سلولیت را درمان می كند.
سلولیت چیست :
اگر چربی زیر پوست در قسمتی از بدن زیاد و باعث چاقی موضعی گردیده و این چاقی غذائی كه برای لاغر شدن داده می شود و همچنین ورزش كردن از بین نمی رود احتمال دارد این چاقی و چربی اضافی از نوع معمولی آن نبوده و سلولت باشد . یك عارضه بسیار شایع كه می توان گفت هشتاد درصد از خانمها بدرجات كم و زیاد آن مبتلا هستند و از عدم تناسب اندام و عواض دیگر آن رنج می برند .
جمع شدن چربی و مواد زائد بشكل گلوله یا برجستگی های كوچك در زیر پوست نشانه وجود سلولیت می باشد .
نقاطی از بدن كه استعداد ابتلاء به سلولیت دارند:
در حالیكه چربی چاقی های معمولی در همه نقاط بدن می تواند موجود باشد ، سلولیت به نظر می رسد نقاط خاصی از بدن را بیشتر ترجیح می دهد .
محلهایی كه بیشتر در آنجا سلولیت دیده می شود بشرح زیرند :
قسمت بالائی داخل و عقب رانها ، قسمت داخلی زانو ، ناحیه شكم ، قسمت خارجی طرفین باسن ، خود باسن ، قمست داخلی و عقب بالای بازوها ، آرنج ها ، قسمت پشت زیر استخوان كتف ها .
علت و دلیل این كه چرا سلولیت در نقاط ذكر شده بوجود می آید هنوز مشخص نیست و مورد بحث و اختلاف بین كارشناسان می باشد .
گرچه سلولیت همانطور كه گفته شد در نقاط معینی از بدن ایجاد می شود ولی از نظر افرادیكه به این عارضه دچار می شوند هیچگونه تفاوتی نیست ، افراد به هر سن و هر وزنی كه داشته باشند ممكن است به سلولیت دچار گردند .

چرا سلولیت یك عارضه مخصوص خانمهاست ؟
در حالیكه بعضی مواقع ولی بندرت سلولیت در ناحیه شكم و عقب گردن مردان بوجود می آید سلولیت بطور وسیع یك عارضه مخصوص زنان است ، دلائل آن به قرار زیر است :
خانمها بیش از دو برابر مردها چربی در بدن خود دارند .
بطور كلی در حالت طبیعی 24% بیست و چهار درصد وزن بدن خانمها را چربی تشكیل می دهد در صورتیكه این نسبت در آقایان فقط 11% است بنابراین خانمها بیشتر مستعد به ابتلاء این عارضه می باشند .
علت دیگر وجود هورمون استروژن است كه مستعد كننده می باشد .
از طرف دیگر یك خانم با فشار كار بدنی كه غالباً همراه با فشار روانی نیز هست با عصبانیت و ناراحتی كه خواهد داشت اگر مدت درازی در این شرایط باشد محققاً آماده ابتلاء به سلولیت خواهد شد .
6 اصل رمان سلولیت به شرح زیر است :
1- رژیم و برنامه غذائی:
اولین قدم در مبارزه با سلولیت می باشد ، این نوع رژیم فقط كم كردن كالری و میزان مواد غذائی نیست بلكه هدف حذف غذاهائیست كه مواد سمی در بدن تولید می كنند .
2- دفع مواد زائد سمی:
این عمل از طرق مختلف انجام می پذیرد : از طریق كلیه ها – روده ها – پوست – زیاد كردن حجم ادرار – پرهیز و جلوگیری از یبوست و كمك به عرق كردن زیاد كه در شكسته شدن گره سلولیت تسریع می نمایند .
3- تنفس صحیح و رساندن اكسیژن:
بهترین راهی كه مواد زائد حبس شده در نسج ارتباطی هم بند مبتلا به سلولیت را می سوزاند و از بین می برد تنفس عمیق و كامل است . دلیل آن این است كه اكسیژن زیادی وارد بدن می كند . تنفس عمیق خون را نیز تصفیه نموده و مواد زائد سمی در بدن را از بین می برد .
4- ورزش:
ورزش منافع زیادی دارد ، جریان خون را تحریك و تسهیل می نماید – عمل تنفس و هضم غذا را سرعت می بخشد – در دفع مواد مدفوعی كمك می كند – متابولیسم را بالا می برد – عضلات را تقویت می كند و خصوصاً به بهبود و محكم شدن عضلات محل سلولیت كمك می نماید – كشش عصبی و فشار روانی را نیز تخفیف می دهد .
5- ماساژ:
منافعی كه از ورزش حاصل می گردد با ماساژ افزوده شده تقویت می گردد .
ماساژ در محل سلولیت انجام می شود كه مستقیماً جریان خون را در آن محل بهبود می بخشد .
ماساژ خصوصاً در جاهائی مثل قسمت بالای رانها و داخل زانوها بسیار مفید است .
6- استراحت جسمی و روانی:
این نوع استراحت درمان انتخابی شوك استرس و فشار عصبی است كه یكی از علل ایجاد سلولیت می باشد .
وقتی عضلات را رها و شل نموده در استراحت كامل قرار می دهیم جریان خون بهتر می تواند مواد زائد سمی را دفع نماید .
استراحت جسمی و روانی همراه بهبود جریان گردش خون هر دو در از بین بردن و شكستن گره چربی سلولیت بسیار مهم و موثرند .
همانطور كه گفته شده اگر با ایمان و اعتقاد كامل این شش اصل گفته شده را همگی با هم و در یك زمان بكار گیرند نتیجه خوب حاصل و عارضه به شكل سلولیت درمان خواهد شد .

برنامه غذایی برای سلولیت:
سلولیت چربی معمولی نیست و با رژیم غذایی معمولی تنها نمی توان آن را از بین برد . اگر شخص مبتلا به سلولیت اضافه وزن هم داشته باشد بعد از گرفتن رژیم و لاغر شدن قسمتهای بالای رانها كه بعارضه سلولیت دچار است و با رژیم لاغر نمی شود بیشتر برجسته به چشم می خورد . در هر صورت در چنین مواردی اول باید چاقی را از بین برد و بعد به درمان سلولیت پرداخت .
اگر چه برنامه های متعدد پرهیز غذایی برای لاغر شدن وجود دارد اما باید از رژیم های سخت و گرسنگی دادن برای لاغر شدن در زمانی كوتاه پرهیز نمود و آنهائیكه بتدریج لاغر می كنند را انتخاب نمود .
برنامه غذایی ضد سلولیت طوری تنظیم گردیده كه سموم موجود در بدن دفع گردد . تصفیه و دفع این سموم از بدن اولین هدف است نه اینكه فقط كم كردن وزن تنها را مورد نظر داشته باشیم به همین دلیل غذاها را از نظر مقدار كالری كه ایجاد می كنند انتخاب نمی كنیم بلكه آنهائی مورد توجهند كه زود هضم باشند و كمك كنند مواد زائد در بدن سوخته شده و از بین برود . از غذاهایی كه سنگین و سربار كبد و ثقیل الهضم هستند باید بكلی پرهیز نمود .
چیزهایی كه برای رفع سلولیت مفید هستند:
رژیم غذایی ضد سلولیت در حقیقت خیلی هم دلپذیر است و انجام آن نیز آسان می باشد .
صورت غذاهای ترجیحی در این مورد بشرح زیر است .
سبزیجات : كه قسمت قابل توجهی از آنچه كه مصرف می شود باید بطور خام باشد .
میوه جات : بصورت خام خورده شود .
سالادها : با روغن نباتی مایع طبیعی و خالص كه به عنوان سس به آن اضافه می شود صرف گردد .
تخم مرغ : بصورت آب پز و بدون مصرف روغن یا كره .
پنیر : انواع كم چربی و بدون نمك آن مصرف شود .
ماست : نوع طبیعی و سفید آن خوب است ( اگر با مزه میوه دوست دارید خود میوه تازه را به آن اضافه كنید)
شیر : نوع بی چربی آن ترجیح دارد .
گوشت : انواع گوشت گوسفند – گوساله – مرغ و ماهی همگی بدون چربی و بصورت كباب روی آتش یا گاز و یا بریان شده داخل فر ( آون ) بمقدار متوسط مصرف شود .
شش تا هشت لیوان آب در روز با فاصله هر لیوان یك ساعت لیوان دیگر بین فواصل غذا .
پودر مخمر آبجو : توصیه می شود یك ربع ساعت قبل از غذا یك قاشق مربا خوری از آن را در مقداری آب معمولی یا آب میوه یا آب سبزیجات حل نموده میل نمایند . پودر مخمر آبجو منبع خوب پروتئین و ویتامین های خصوصاً گروه ویتامین های ب می باشد .
اشتها را كم می كند و برای دفع مواد سمی نیز مفید است .
بطوریكه مشاهده می كنید اصول پرهیز و برنامه غذایی ضد سلولیت مصرف میوه جات تازه و سبزیجات می باشد ، باید كوشش نمود با هر غذا مقدار میوه و سبزیجات تازه خورده شود .
از طرف دیگر انواع گوشت و ماهی و مرغ را نباید بیشتر از یكبار در روز و آنهم بمقدار كم خورد . طریق بهتر این است كه گوشت را یك روز در میان مصرف نمود .
باید تا آنجا كه می توان نمك را از غذا حذف نمود ضمناً از خوردن آب یا نوشابه با غذا خودداری كرد .
در مورد نان برنج و مواد نشاسته ای : اگر لاغر هستید می توانید مقداری ( نه زیاد ) میل كنید ولی اگر برای چاق شدن آمادگی دارید بایستی از خوردن آنها صرفنظر نمائید .
با در نظر گرفتن نكات ذكر شده می توانید از مواد غذایی مجاز انواع خوراكها و غذاهای مورد پسند خود را تهیه نمائید .
برای نمونه برنامه غذائی زیر بعنوان راهنما ذكر می شود :
صبحانه :
نصف گریپ فروت یا میوه جات فصل + یك تا دو تخم مرغ آب پز شده + چای كمرنگ با قند طبی .

ساعت ده صبح ( اگر گرسنه هستید ):
میوه جات تازه یا یك لیوان بزرگ آب هویجم – كرفس و سبزیجات تازه دیگر كه باید بلافاصله بعد از آب گرفتن مصرف شود .

ناهار :
هویج – ساقه كرفس – خیار – گوجه فرنگی – تربچه + یك ظرف بزرگ سالاد كه سس آن ماست باشد . می توان مقداری پنیر كه شور نباشد نیز با سالاد مصرف نمود .

عصر چهار بعدازظهر ( اگر گرسنه هستید ):
میوه جات تازه كه با پوست خورده شود یا آب سبزیجات .

شام :
كباب گوشت یا ماهی كه چرب نباشد یا جوجه كباب + سبزیجات پخته : نخود فرنگی – لوبیا و غیره – سالاد سبزیجات برگ دار مثل كاهو – كلم + میوه جات تازه .

قبل از خواب شب:
یك لیوان شیر تازه كه دو یا سه قاشق شیر خشك بی چربی در آن حل شده باشد . این نوع شیر را اصطلاحاً شیر تقویت شده می نامند .
چند نكته در باره نمك :
مردم عادت كرده اند خیلی بیش از آنچه بدن احتیاج دارد نمك مصرف نمایند . مصرف زیاد نمك زمینه را برای ایجاد سلولیت مهیا می سازد .
بطوریكه قبلاً ذكر شد ایجاد سلولیت نتیجه حبس شدن آب و مواد زائد در نسوج می باشد . نمك مسئول نگهداری آب در انساج شناخته شده و خانمهایی كه مبتلا به سلولیت می شوند اغلب كسانی هستند كه آمادگی برای نگهداری آب در نسوج خود را دارند . بنابر این بسیار مهم است تا آنجائی كه ممكن باشد از مصرف نمك خودداری نمود تا جلو نگهداشتن بازهم بیشتر آب در نسوج گرفته شود . آنچه باید انجام داد این است كه به هیچ غذایی نمك اضافه نكنید و از خوردن مواد غذایی شور یا موادی كه طبیعتاً حاوی مقدار زیادی نمك هستند خودداری شود . از خوردن كنسرو غذائی كه معمولاً مقدار زیاد نمك می باشد نیز باید پرهیز نمود.

كارشناس تغذیه تبیان

مشاور : خانم ولدخاني | پرسش : يکشنبه 3/3/1383 | پاسخ : چهارشنبه 13/3/1383 | | | 0 سال | تغذيه | تعداد مشاهده: 3039 بار

تگ ها :

UserName