کد: 642554

پرسش

آیا در دوران بارداری می توان تاتوی ابرو انجام داد متشکرم

پاسخ

با سلام
رواج پدیده تاتو در بین ایرانیان باعث افزایش مبتلا‌یان به ایدز گردیده است.
اصولا تاتو ‌برای بازسازی و یا زیباسازی بخشی از پوست مورد استفاده قرار می گیرد . این كار جنبه پزشكی دارد و فقط باید توسط پزشك انجام شود . این در حالی است كه متاسفانه بسیاری مردم بدون در نظر گرفتن مضرات انجام تاتو توسط افراد غیر متخصص تن به این كار می دهند و بعد از این كه دچار مشكل شدند، تازه به این فكر می افتند كه به پزشك مراجعه كنند یا برای برطرف كردن مشكل به توصیه های اطرافیان گوش می دهند .
از سوی دیگر، انجام تاتو یكی دیگر از روش های مبتلا‌ شدن به ایدز یا هپاتیت است . خیلی از كسانی كه كار تاتو را انجام می دهند از سوزن های تاتو یكبار استفاده نمی كنند. این سوزن ها در اصل یكبار مصرف هستند اما اصولا‌ برای چند نفر مورد استفاده قرار می گیرند، همین استفاده همگانی عامل موثری در مبتلا‌ شدن افراد به بیماری های یاد شده است.
اینگونه مواد رنگی که در پوست وارد می کنند چه عوارضی می تواند داشته باشد .
عوارض تاتو با مواد رنگی می تواند سبب ایجاد keloid ( به اصطلاح عام ، گوشت اضافی ) ، سبب عفونت در محل ، حساسیت ، Sarroidosis ، گرانولوم و اسکار نماید . عفونت می تواند سطحی باشد به شکل زرد زخم و تبخال منتشر و یا عمقی تر به شکل سلولیت.
آلرژی می تواند به مواد رنگی ایجاد شود که معمولا با رنگهائی که از ترکیبات جیوه ( در رنگ قرمز ) است بیشتر دیده می شود . تاتو همچنین می تواند سبب انتقال انواع بیماری های واگیردار از جمله AIDS (ایدز) و هیپاتیت شود . از عوارض دیگر تاتو این که در صورتیکه شخص نیاز به تصویر برداری با MRI داشته باشد ، تاتو در محل می تواند بدلیل وجود فلزات سنگین مانند اکسید آهن با اینگونه تصویر برداری ها تداخل نماید و تشخیص را دچار مشکل نماید .
با گذشت زمان ، رنگ تاتو کم رنگ تر می شود و یا کلا تغییر می کند و از قهوه ای به قرمز و یا از مشکی به کبودی می گراید و یا بدلیل تغییرات مد روز در مدل ابرو ، شخص از تاتو انجام شده خسته می شود و تصمیم به پاک کردن و یا ازبین بردن آن می گیرد که معمولا به همان فردی که تاتو انجام داده مراجعه می نماید . این افراد معمولا با رنگهای همرنگ ، پوست محل تاتو شده را مجددا تاتو می کنند و به اصطلاح آن رنگ قبلی را پاک می کنند . این درحالی است که رنگهای قبلی در پوست موجود می باشند و رنگ جدید که همرنگ پوست است فقط رنگهای قبلی را به عمق می فشارد و جایگزین آن می شود و در بعضی موارد دیده می شود که یک خانم جوان در زیر ابرویش 2 – 3 و یا حتی 4 خط ابروی متعدد روی هم انباشته و مواد رنگی همرنگ پوست پاک شده که ظاهری ناخوشایند ایجاد می کند .
متاسفانه در بعضی موارد بدلیل عدم آگاهی افراد غیر حرفه ای و یا عدم اطلاعات کافی بهداشتی و طبی ، مراجعه کنندگان به فردی که تاتو انجام می دهد فقط به صرف اینکه برای او یک سوزن استریل باز می کند ، خیالشان راحت می شود که هیچ خطر انتقال ایدز و یا هیپاتیت برای آنان وجود ندارد . در صورتیکه اگر افراد آرایشگر و یا کسی که تاتو را انجام می دهد از یک ظرف رنگ برای افراد مختلف استفاده کند بدلیل اینکه باید مرتب سوزن را در رنگ بزند می تواند از طریق ظرف حاوی رنگ ، بیماری را به دیگر افراد منتقل کند ، حتی با وجود استفاده از سوزن استریل بنابر این باید برای هر فرد یک ظرف استریل و یا حداقل ضد عفونی شده و یک سوزن استریل و یک جفت دستکش استریل استفاده شود . در بسیاری از موارد که تاتو انجام می شود یک مرحله ترمیم نیز برای شخص مقرر می شود که بعد از گذشت یک ماه انجام می شود و متاسفانه دیده می شود . بدلیل صرفه جوئی و یا عدم آگاهی ، سوزنی که برای مراجعه کننده باز می شود و استفاده می شود به او تحویل داده می شود تا در جلسه بعدی از همان سوزن مجددا استفاده شود ، غافل از اینکه این سوزن ، یکبار مصرف است و حتی با وجود اینکه فقط برای یک شخص استفاده می شود ولی بدلیل آلودگی که در آن ایجاد می شود ، خود می تواند منبع ورود عفونت به پوست باشد . لذا باید برای هر جلسه ترمیم از یک سوزن استریل جدید استفاده شود .
افرادی که تاتوی ابرو انجام داده اند تعداد پیازهای موی ابرو کاهش یافته است و این می تواند به دلیل ترومایی باشد که در موقع تاتو به فولیکیول وارد می شود و خونریزی که در فولیکول حاصل می شود سبب فیبروز و از بین رفتن دائمی مو می شود .
بنابر این اولا توصیه می شود که حتی الامکان از انجام تاتو در ابروها خود داری شود و فقط در مواردی مانند کاهش شدید موی ابرو ، آلوپسی آرئتا ، دست به این کار بزنند و همچنین بهتر است این کار زیر نظر فردی باشد که با رعایت کامل اصول بهداشتی ، دست به این کار می زند و دارای مجوز بهداشتی باشد و در صورت نیاز به از بین بردن تاتو به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایند تا در صورت امکان با استفاده از انواع لیزر ، تاتو را از بین ببرند .


مشاور : دکتر عابدزاده | پرسش : سه شنبه 18/1/1388 | پاسخ : يکشنبه 23/1/1388 | | فوق ديپلم | 25 سال | پزشكي | تعداد مشاهده: 5171 بار

تگ ها :

UserName