• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
کد: 63367

پرسش

با عرض سلام و خسته نباشید من دختری هستم 22ساله با قد 163و وزن 87 از شما راهنمایی می خواستم برای كم كردن وزن خود من قبلا رپیمهای سخت زیاد گرفته ام برای همین احساس می كنم كه دیگر بدنم جواب نمی دهد تا یك ماه قبل ورزش آیروبیك می كردم ولی چون وزنم كم نشد ول كردم .از شما دكتر محترم راهنمایی می خواهم

پاسخ

با سلام ، دوست عزیز حداكثر وزن سالم شما 64 كیلو می باشد، پس 23كیلو اضافه وزن دارید.ولی بایستی حتماً حتماً تصمیم جدی بگیرید و یك اراده قوی داشته باشید تا وزن خود را كاهش دهید و به همراه اجرای رژیم بایستی روزانه حداقل یك ساعت پیاده روی تند داشته باشید و در منزل نیز نرمش كرده یا در یك كلاس ورزشی ثبت نام كنید. این میزان اضافه وزن با افزایش سن، برایتان مشكل ساز خواهد بود. حال اگر واقعاً تصمیم دارید رژیم بگیرید وآمادگی لازم را برای اجرای رژیم دارید به ما اطلاع دهید تا آن را برایتان ارسال كنیم.( با ذكر شماره این سوال و ایمیل خود).
در ضمن اگر شما مدام رژیم بگیرید و دوباره آن را ول كنید، آن را اصطلاحاً رژیم (یویو) می نامند كه اثرات بدی بر بدن شما دارد.افرادی كه با كاهش دریافت انرژی و غذا، وزن خود را كاهش داده و بعد از مدتی رژیم غذایی را رها می كنند ، نه تنها لاغر نمی شوند بلكه نسبت به قبل از رژیم، چاق تر هم می شوند. این نوع رژیم گرفتن را رژیم یویو (YoYo) می نامند. رژیم یویو رژیمی است كه فرد مدتی رژیم گرفته، سپس آن را رها كرده و مجدداً رژیم می گیرد و این رویه همچنان تكرار می شود.
یك تحقیق نشان داده است ، كسانیكه همیشه در حال رژیم هستند( یعنی رژیم یویو ) بیشترازبقیه، درمعرض ابتلا به حملات قلبی، فشار خون بالا و دیابت هستند. سایرتحقیقات نیز این مطلب را تأیید می كند .
هرگاه وزن بدن شما، به سرعت زیاد شود، كبد مقدارزیادی چربی می سازد كه این چربی اضافی با مسدود وسفت كردن رگ های بدن، احتمال حملات قلبی و فشار خون بالا را افزایش می دهد.كاهش سریع وزن هم، تشكیل سنگ های صفراوی را افزایش می دهد.
كبد، فرآورده های ناشی از متابولسیم را از جریان خون گرفته ، آن ها را به صفرا تبدیل و در كیسه صفرا ذخیره می كند.
صفرا دارای كلسترول است كه باعث تشكیل سنگ های صفراوی می شود. اسیدهای صفراوی با محلول كردن كلسترول، مانع از تشكیل این سنگ ها می شوند. این اسیدها از غذایی كه می خوریم، تشكیل می شوند. كاهش دریافت غذا، ازتشكیل اسیدهای صفراوی توسط كبد جلوگیری كرده و باعث می شود كلسترول به سنگ تبدیل شود.
تحقیق دیگری نشان داد رژیم یویو ، سرطان رحم ، سینه و پروستات را گسترش می دهد .
دوست گرامی باید عرض كنم همانطور كه هر چه شما سعی كرده اید رژیم بگیرید و دوباره ول كردید، بدنتان نسبت به كاهش وزن مقاوم شده است یعنی متابولیسم بدنتان پائین آمده است. پس برایتان خواهم گفت كه چه باید بكنید تا متابولیسم بدنتان افزایش یابد. در مورد تلقینات روانی، من فكر می كنم انسان آنقدر قدرتمند است كه هر كاری بخواهد می تواند بكند. اگر تصمیم بگرید جلوی اشتهایتان را بگیرید و به خودتان تلقین كنید كه گرسنه نیستید و یا بیندیشید كه این غذایی كه می خورید مناسب بدن شما است از آنچه در گذشته مصرف كردید حتماً میل و رغبت شما نسبت به غذا كاسته می شود. شما باید به این عقیده برسید كه بیش از نیازتان غذا مصرف كرده اید باید تفكرتان نسبت به خوردن تغییر كند. باید عادت غذایی تان تغییر كند تا همیشه خوش اندام بمانید.
نكته رژیم این است كه نیاز به مداومت زیاد دارد.نیاز به اراده قوی دارد، چون خوردن از لذت های بشر است و شما باید جلوی این لذت را بگرید .شما نیاز به یك برنامه مدون دارید تا اولاً میزان متابولیسم در بدنتان افزایش یابد. بعد از مدتی باید رژیم لاغری را پله به پله شروع كنید. برای این منظور باید :
1- درصد عضلات بدن شما به مرور افزایش یابد.
2- میزان پروتئین مصرفی شما چند درصد بیشتر شود.
3- از موادی استفاده كنید كه هضم آن نیاز به انرژی زیادی دارد.
در پله اول یك ورق بردارید و مواد غذایی كه از دیروز تاكنون مصرف كرده اید به طور كامل و دقیق با میزان های دقیق یادداشت كنید. (اگر برایم ارسال كنید می توانم بگویم روزانه چه میزان انرژی مصرف می كنید.)
دقت كنید چه میزان برنج، گوشت، سبزی، میوه، لبنیات و تنقلات مصرف می كنید.
از فردا از میزان برنجی كه مصرف می كرده اید در هر وعده فقط 5 قاشق كم كنید. مصرف گوشت و حبوبات و پروتئین ها را به همان ترتیب گذشته ادامه دهید. نان در هر وعده 1 یا 2 كف دست كمتر از آنچه هر روزه خوردید مصرف كنید و از امروز تصمیم بگیرید برای مدت 6 ماه لب به شیرینی نزنید. به هر حال رسیدن به هر مقصد و هدفی نیاز به كمی تلاش و مقاومت دارد.
از همین امروز شروع كنید به نرمش های آرام در منزل. صبح ها با تلویزیون نرمش كنید. هم شاداب تر می شوید و هم پس از آن 10 تا 20 دراز نشست بزنید.
این پله اول است برای مدت 4 هفته آن را انجام دهید. انتظار نداشته باشید لاغر شوید فقط اكنون در حال آمادگی برای شروع رژیم لاغری هستید. و نكته آخر اینكه از امروز با هر غذا یك ظرف سالاد كه محتوی كرفس ریز شده باشد مصرف كنید (بدون سس مایونز) و مصرف پروتئین شما باید روزانه 60 گرم باشد كه برابر است با 2 لیوان شیر یا ماست كم چربی + یك لیوان حبوبات پخته (سویا، لوبیا، عدس، نخود، لپه،...) + یك عدد تخم مرغ + 90 تا 120 گرم گوشت سفید یا قرمز (خیلی كم چربی).
موفق و مؤید باشید.

كارشناس تغذیه تبیان

مشاور : خانم ولدخاني | پرسش : دوشنبه 21/2/1383 | پاسخ : يکشنبه 27/2/1383 | | | 0 سال | تغذيه | تعداد مشاهده: 77 بار

تگ ها :

UserName