کد: 52449

پرسش

با سلام دختری 5 ساله دارم و نمی دانم نظم و انضباط را چگونه به او یاد دهم در جمع كردن اسباب بازیهایش اصلا همكاری نمی كند لطفا مرا راهنمایی كنید كه چگونه با او رفتار كنم ایا در این امر حساسیت به خرج دهم یا خودم كارهای او را انجام دهم هر چند كه چند مرتبه سر این مساله با او قهر كرده ام ولی فایده ای نداشته است

پاسخ

خانم عزیزسلام،
خوشحالم كه مسأله اتان را با ما در میان گذاشتید .
شما نه حساسیت به خرج بدهید و نه قهر كنید ونه اینكه خودتان كار او را انجام دهید. بلكه بهترین كار : اولاً وقبل از هر چیز، نظم و انضباط داشتن در زندگی خودتان است؛ یعنی اینكه یادگیری بچه ها از "عملكرد" بزرگتر ها است نه بكن نكن ها و امر ونهی های آنها .
بنابراین اگر شما نظم و انضباط را در زندگی همیشه رعایت كنید این موضوع برای بچه كاملاً جا می افتد و فقط با گفتن صحیح به بچه و ادامه دادن درست با او ، یاد می گیرد .
حال در این موقعیت بهتر است شما از این به بعد سعی كنید این چیزی را كه از بچه خود انتظار دارید در زندگی خودتان به عمل در آورید و گاه به طوری كه منتی یا سرزنشی ویا …..در پی نداشته باشد به فرزندتان نشان دهید كه شما چطور این مسائل را رعایت می كنید ،.
مدتی هم كاری به كارش نداشته باشید و اصلاً نه امر و نهی كنید و نه حساسیت نشان دهید. ( وهمچنین این مدت را خودتان می توانید تشخیص دهید كه او دیگر از برخوردهای گذشته شما چندان چیزی به خاطر نداشته باشد ) و بیشتر در مواقعی كه خواب است یا متوجه نمی شود ، فعلاً خودتان تا حدودی كارهایش را انجام دهید كه اگر خودش وسایلش را مرتب نمی كند، چندان هم این احساس برایش پیش نیاید كه شما این وظیفه را به عهده گرفته اید و او راحت شده است .
همچنین در كنار آن در مواقعی كه می دانید مشكل خاصی ندارد ،كاملاً به زبان خوش از او بخواهید كه انجام دهد و اصرار نداشته باشید كه حتماً همان موقع كه شما می گویید آن را انجام دهد ؛بلكه او را به حال خودش بگذارید تا خودش هر وقت خواست انجام دهد و وقتی كه انجام داد به نوعی كه خودتان می دانید او را مورد تشویق قرار دهید : حالا یا با تشویق زبانی ،یا درست كردن غذای مورد علاقه اش و یا هر نوعی كه می دانید او را تشویق كنید و البته این پاداش بهتر است خیلی زیاد نباشد تا عادت نكند كه همیشه در قبال دریافت چیزی وظیفه اش را انجام دهد . و همینطور هم دفعات بعد تا حدودی او را مورد تشویق قرار دهید تا اینكه این امر برای او مسجل نشود كه همیشه باید پاداش بگیرد .مثلاً شما می توانید مهمانی یا برنامه خاصی هم كه دارید بگویید به خاطر تو كه بچه خوبی هستی و اطاقت را مرتب كردی و … این مهمانی را می گیرم. كم كم هم تشویق ها را كم كنید ولی فراموش نكنید به بهانه های دیگری به او پاداش هائی بدهید كه فكر نكند كه شما فقط این كار را از او می خواهید و دیگر كاری به كارش ندارید .
امیدوارم موفق باشید. باز هم اگر سوالی داشتید من در خدمت شما هستم .
كارشناس بخش اجتماعی ( كد 1 )

مشاور : خانم پاكرو | پرسش : جمعه 15/12/1382 | پاسخ : جمعه 4/2/1383 | | | 0 سال | پای درد و دل شما | تعداد مشاهده: 10 بار

تگ ها :

UserName