کد: 52034

پرسش

باعرض سلام و خسته نباشید
آیا پختن غذا در مایكروفر ضرر دارد؟و
كدامیك از انواع مایكروفر را از نظر بهداشت
تغذیه سالمتر می دانید( البته منظورم مارك
خاصی نیست بلكه خصوصیات است)

قبلا از توجه شما و وقتی كه برای پاسخ به پرسشها صرف می كنید كمال تشكر را دارم.

پاسخ

با سلام به شما
دوست عزیز در مورد ماكروویو خیلی جستجو كردیم، اطلاعاتی كه از گذشته در دست داشتیم حاكی از بی ضرر بودن آن بود ولی طی یك بررسی مشاهده كردیم كه مطالب ضد ونقیضی وجود دارد. بعضی اطلاعات بیان می دارد كه كلأ استفاده از ماكروویو بی خطر است و در مطالب دیگری مشاهده كردیم كه اثرات مضر مایكرویو بر بدن عبارتست از افزایش گلبوبهای سفید خون (كه معمولا در حین عفونت رخ می دهد)و افزایش كلسترول خون و به علاوه كاهش گلبولهای قرمز و همچنین افزایش تركیبات رادیو لیتیك در خون (تركیبات ناشناخته ای در طبیعت) می شود.
به علاوه ذكر شده بود كه مثلا داغ كردن غذای كودك و شیر كودك در مایكرویو موجب تغییر در تركیبات آن خواهد شد و شیر كودك علی رغم ظرف آن بسیار داغ شده و كودك را آزار خواهد داد.
در این مطلب بیان داشته كسانی كه از میكرویو مصرف كرده اند آمار ابتلا به سرطان معده و رورۀ بالاتری داشته اند و بسیاری از مطالب دیگر.
استفاده از مایكروویو عصر جدیدی را در روش طبخ مواد غذایی ایجاد كرده است. در روش های پخت متداول، حرارت از منبع حرارتی خارجی به ماده غذایی انتقال داده می شود، اما در پخت با مایكروویو حرارت در داخل ماده غذایی تولید می شود. جاذبه اصلی این روش پخت نوین، كم شدن قابل توجه زمان پخت می باشد. میزان جذب مایكروویو اجسام بستگی به ثابت دی الكتریك آن ها دارد. موادی كه ثابت دی الكتریك بالایی دارند، مایكروویو را به میزان بیشتری جذب می كنند. ثابت دی الكتریك آب در مقایسه با مواد جامد بسیار بالاست و بنابراین در پخت با مایكروویو به طور عمده آب موجود در ماه غذایی تابش مایكروویو را جذب می كند. به این ترتیب مواد غذایی كه حاوی مقدار زیادی آب می باشد، سریع از آن هایی كه آب كمتری دارند می پزند.
غذاهایی كه توسط ماكروویو پخته می شوند، از برخی جهات با غذاهای پخته شده به روش سنتی تفاوت دارند. برای مثال، زمان پخت مورد نیاز هنگام استفاده ازمایكروویو به قدری كوتاه است كه تغییرات كند شیمیای كه در سایر روشهای پخت اتفاق می افتند، مجال روی دادن ندارند.
در بررسی ها، اتلاف مواد مغذی در پخت با مایكروویو با روش های پخت سنتی مقایسه شده و در مورد ویتامین ها اختلاف چندانی گزارش نشده است. در سبزی ها بیشتر اتلاف مواد مغذی بستگی به حجم آب مصرفی و زمان پخت دارد تا روش پخت مورد استفاده.
كارشناس تغذیه تبیان

مشاور : خانم ولدخاني | پرسش : پنج شنبه 14/12/1382 | پاسخ : سه شنبه 19/12/1382 | | | 0 سال | تغذيه | تعداد مشاهده: 16 بار

تگ ها :

UserName