کد: 51827

پرسش

با سلام و خسته نباشید خدمتتان عرض كنم بنده خانمی هستم 33 ساله كه دارای دو فرزند می باشم 14و 9 ساله و الان هم مدت 4 ماه است كه ناخواسته باردار شدم و در اوایل از این موضوع خیلی ناراحت بودم و خیلی از داروهایی كه دیگران می گفتند برای سقط جنین خوب است مثل زعفران و آویشن خوردم و همچنین از بلندی هم می پریدم خلاصه الان مدت4 است كه نه قرص آهن خوردم و نه چیز دیگری هنوز هم نزد پزشك نرقتم به نظر شما آیا اگر از الان شروع به خوردن قرصهای تقویتی بكنم خوب است یا نه اثری ندارد و همچنین اگر امكان دارد غذاهایی را كه باید مصرف كنم تا جبران این كمبودها را بكند برایم معرفی كنید ممنون و متشكرم.

پاسخ

با سلام به شما دوست عزیز، در تقدیر خدا كه نمی توان تغییر ایجاد كرد. انشاء الله كه مشكلی برایش پیش نیاید. اگر قرص آهن را شروع كنید زمان خوبی است، ولی اسید فولیك تاثیری ندارد. و مطلب زیر را به دقت مطالعه كنید.
دوران بارداری دوران ارتباط مستقیم كودك و مادر است.كودك مواد غذایی لازم برای رشد و نموش را مستقمیاً از خون مادر تأمین می كند. از اینرو رویه تغذیه ای كه شما در دوران بارداری پیش
می گیرید نیاز خود و كودكتان را تأمین می كند و این نشان دهنده اهمیت مسئاله تغذیه دو دوران بارداری و تأثیر مستقیم آن بر رشد كودك می باشد.
در بسیاری از سیستم های بدن شما در دوران بارداری تغییراتی حاصل می گردد، حجم خون بدن مادر افزایش می یابد، سینه ها رشد كرده و برای دوران شیردهی آماده می شود در دستگاه گوارش و كلیه ها نیز تغییراتی حاصل می شود . دفع ادرار افزایش یافته و مدت عبورغذا نیزازدستگاه گوارش افزایش می یابد. از اینرو یبوست در دوران بارداری امری طبیعی است.
وزن مادر در دوران بارداری با یك روند صعودی افزایش می یابد كه در ابتدا كند است و در آنها دوران بارداری یا سه ماهه آخر سرعت بیشتری دارد در صورتی كه وزن شما پیش از بارداری در محدوده افزایش وزن بین 5/11 تا 16 كیلوگرم طبیعی است.
نیازهای تغذیه ای در دوران بارداری افزایش می یابد. افزایش نیاز مادر به آهن و كلسیم بیش از مواد مغذی دیگر است. در صورتی كه این مواد مغذی به میزان مورد نیاز روزانه مصرف نشود كودك نیازش را از ذخائر بدن مادر تأمین می كند و این مادراست كه پس از تولد كودك دچار كم خونی و دردهای استخوانی می شود از اینرو برای تأمین نیاز خود و كودكتان توصیه می كنم طبق راهنمایی های زیر عمل كنید:
1. روزانه3 لیوان شیر یا ماست( هر لیوان ماست برابر 2 لیوان دوغ است) تأمین كننده نیاز كلسیم بدن شما و تأمین كننده میزان قابل توجهی از پروتئین مورد نیاز است.
2. مصرف سبزیجات سبز رنگ و میوه جات تازه تأمین كننده ویتامینهای مورد نیاز كودك شماست. مصرف اسفناج و جعفری برای تأمین كلسیم مورد نیاز شما بسیار مفید است. سالادهایی كه از گوجه فرنگی و كاهو همراه فلفل سبز تهیه شده باشد تأمین كننده ویتامین C و ماء الشعیر یا جوانه گندم تأمین كننده ویتامین B مورد نیاز شما است. مصرف روزانه 3 تا 4 عدد میوه و همچنین با هر وعده غذایی سالاد، سبزی خوردن یا سوپ سبزی لازم است.
3. با مصرف گوشت قرمز كم چربی، مرغ ، ماهی، تخم مرغ و جگر ( هر هفته) آهن و پروتئین مورد نیاز شما تأمین
می شود.
بیاد داشته باشید كه خوردن چای پس ازغذا مانع جذب آهن غذای شما می شود. توصیه می شود طبق دستور پزشك از مكمل آهن هم استفاده كنید ولی بیاد داشته باشید كه مصرف غذاهای سالم و مغذی بهترین راه تأمین نیازهای شماست.

كارشناس تغذیه تبیان

مشاور : خانم ولدخاني | پرسش : چهارشنبه 13/12/1382 | پاسخ : چهارشنبه 27/12/1382 | | | 0 سال | تغذيه | تعداد مشاهده: 47 بار

تگ ها :

UserName