کد: 51426

پرسش

با سلام . می خواهم بدانم اگر كسی در فكر خود شخص نامحرمی را تصور كند و در تصور خود با آن شخص روابط جنسی برقرار نماید آیا دچار گناه شده است و آیا این طرز تفكر می تواند تاثیری در كردار و رفتار فرد بگذارد یا خیر . با تشكر

پاسخ

با عرض سلام و تحیت.
دوست محترم!
اگر این مسأله را از لحاظ فقهی بخواهیم مورد بررسی قرار دهیم باید گفت فكر گناه به خودی خود گناه نیست؛ البته در موردی كه شما اشاره كرده اید، اگر این فكر منتهی به خروج منی شود استمنا محسوب است و حرام خواهد بود.
با این وجود، فراموش نشود كه همه دین فقه و احكام شرعی نیست، و تعالیم و اهداف اخلاقی و تربیتی دین هم نباید نادیده گرفته شود؛ یعنی یك عمل ممكن است كه از لحاظ فقهی گناه محسوب نشود، ولی از نظر اخلاقی و تربیتی جزء رذایل اخلاقی محسوب گردد، و به عبارتی گناه اخلاقی باشد.
از آنجا كه انسان موجودی مركب از روح و جسم است، لذا باید مواظب آنچه به روح روح او وارد می شود هم باشد؛ به ویژه كه در روایات معصومین(علیهم السلام) سفارش زیادی راجع به اصلاح افكار و نیات، و به طور كلی رعایت جنبه اخلاقی امور و افعال شده اند.
در روایتی از امام علی(علیه السلام) آمده:"من كثر فكره فی المعاصی دعته الیها" یعنی كسی كه بسیار درباره گناه فكر كند، گناهان او را به سوی خود سوق می دهند.(غررالحكم، فصل77، حدیث898)
حضرت عیسی(علیه السلام) ضمن گفتاری به حواریون فرمود: "من به شما امر می كنم كه فكر زنا نكنید، تا چه رسد به این كه زنا كنید، زیرا كسی كه روح و فكرش به زنا خبر دهد مانند كسی است كه در اطاق رنگینی آتش روشن كند، و دود آن آتش نقشه های رنگین آن اطاق را كثیف و سیاه می كند، گرچه آن خانه را نسوزاند."(بحارالانوار، ج14 ص331)
بنابراین فكر گناه، كانون تصمیم گیری وجود انسان را آلوده می نماید و چنین كانونی به تاریكی گناه نزدیك تر است تا به نور اطاعت خدا.
البته از آنجا كه فكر گاهی در اختیار انسان نیست و برخی افكار به طور ناخودآگاه و غیراختیاری به ذهن خطور می كنند، نمی توان در مورد آن ها نیز چنین قضاوت نمود؛ یعنی آن گونه افكار غیراختیاری، گناه اخلاقی نیز محسوب نمی شوند، ولی حكایت از نوعی نقیصه در نفس انسان است كه باید در تلاشهای بعدی در فكر رفع آن باشد.
اولین تلاش آن است كه به نفس عادت ندهیم و آن را سریع از ذهن بیرون كنیم.
كوچكترین تأثیر فكر گناه این است كه آن انسانی كه فكر گناه را در ذهن پرورش می دهد، اگر روزی با خود گناه روبرو شود احتمال بیشتری دارد كه نسبت به ان مقاومت كمتری داشته باشد و به گناه مبتلا شود.
برای مطالعه بیشتر می توانید به كتاب "گناه شناسی"، نوشته محمدی اشتهاردی و "راه روشن"، نوشته محمدصادق عارف، ترجمه كتاب شریف "المحجةالبیضاء"، ج8، مبحث نیّت و دیگر كتب اخلاقی مراجعه نمایید.
پیروز باشید.
مشاوره مذهبی ـ قم.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : يکشنبه 10/12/1382 | پاسخ : سه شنبه 19/12/1382 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 16 بار

تگ ها :

UserName