کد: 51198

پرسش

با سلام خدمت عزیزان تبیان
چند سوال در رابطه با عزاداری اهل بیت داشتم :
1- برخی از افراد در هنگام سینه زنی بالاخص شور لباسهای خود را در میان جمع خود در آورده و با سینه ای برهنه بر ابی عبدالله و یا اهل بیت سینه می زنند حكمش چیست ؟
2- هروله كردن و بالا و پایین پریدن ها در جلسات سینه زنی چه حكمی دارد و یا اگر برخی حركات آنها بیشتر به رقص شبیه شده باشد ؟
3- با توجه به زیاد شدن متن شعرهایی كه در عزاداری ها به صورت شیك به كار می برند و داستان اهل بیت را با زبانی گویا ولی تند و به زبان حال می گویند چه حكمی دارد ؟
3- قمه زدن و یا زنجیرهای تیغ دارا و امثالهم چه در هنگام عزاداری در دسته های هیات ها چه حكمی دارد ؟
4- آیا این گونه شعرهایی كه بر خی مداحان معروف كشور كه تازه به جمع مداحان پیوسته اند و به گونه ای جوان پسند ولی همچون سبك موسیقی های غربی و یا داخلی می خوانند چه حكمی دارد ؟
در پایان هم می خواهم كمی بیشتر در رابطه با جواب سوالات فوق توضیح دهید تا اگر احیانا شبهاتی دیگر در این رابطه بوده ولی ذكر نشده برطرف گردد .

با تشكر

پاسخ

با عرض سلام و تحیت.
دوست محترم!
برای نحوه عزاداری و سوگواری نمی توان شیوه خاصی را معرفی نمود و این كار صحیح هم نمی باشد، چرا كه به طور طبیعی در هر زمان شیوه های متنوع و خاص آن زمان ارائه می شود، و هر كدام می توانند گروهی را به خود جذب كنند.
آنچه مهم است این است كه آنچه می شود، فقط عزاداری نباشد، بلكه مراسم به گونه ای باشد كه مردم ـ به خصوص جوانان ، هر چه بیشتر با اهداف قیام عاشورا و همچنین نوع زندگی و رفتار اهل بیت(علیهم السلام) بیشتر آشنا شوند، و این مجالس فرصت خوبی برای این معرفی است.
از همه مهمتر این كه نباید فراموش كرد كه برخوردها و اعمالی كه موجب فرار دیگران از مذهب و دین می شود، در هیچ شرائطی جائز نیست؛ لذا عزاداری و سوگواری هر چند باید خودجوش و طبیعی ـ و نه فرمایشی و دستوری ـ باشد، ولی به هر حال این مراسم باید جنبه تربیتی خود را داشته باشد، و موجب جذب دیگران به مذهب و دین شود، نه فرار آنان از دین.
در آخر، نگارنده احساس دلتنگی خود را از بعضی از اعمال و اشكال عزاداری و همچنین اشعار و مضامینی كه گفته می شود و متأسفانه ترویج می گردد و دارد رواج می یابد، كتمان نمی كند؛ ولی راه چاره را تنها ارشاد علمای دین و مسئولان فرهنگی و رسانه های گروهی و همچنین تذكرات مردم می داند.
برای مطالعه بیشتر می توانید به كدهای 50314 و 5274، در بخش تازه های مذهبی سایت مراجعه نمایید. همچنین مطالعه كتاب "پاسخ به شبهات عزاداری"، نوشته حسین رجبی نیز در این زمینه مفید است.
پیروز باشید.
مشاوره مذهبی ـ قم.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : شنبه 9/12/1382 | پاسخ : يکشنبه 17/12/1382 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 16 بار

تگ ها :

UserName