کد: 51077

پرسش

salam
dar yek site interneti khandam ke hazrate rasool yek dokhtar ekhod ra be aghde aboobakr dar avardand va an dokhtar fot kard va bad dokhtare dovomi be aboobakr dadand. aya in sahih hast? aya in sahih hast ke dokhtare avval zire zarabate aboobakr fot kardand, eshare be haman aye ke ejaze zarb e hamsar ra dadae bad az inke tahdido joda kardane jaye khab asar nagozasht?
mamnoon

پاسخ

با عرض سلام و تحیت.
دوست محترم!
آنچه در تاریخ نقل شده، این است كه پیامبر دو دختر با نام رقیه و ام كلثوم را به عقد عثمان درآوردند؛ و از این رو عثمان به ذوالنورین ملقب است، و در هیچ یك از منابع تاریخی سخنی از این كه پیامبر دخترشان را به عقد ابوبكر درآورده باشند به چشم نمی خورد؛ و این سخن، به طور قطع، خالی از صحت است.
درباره قسمت دوم سؤالتان نیز باید بگوییم هر چند در بعضی از متون به این مطلب اشاره شده است كه دختر اول در خانه عثمان به رحمت خدا رفت ـ (ر.ك. به قرب الاسناد، ص6) ـ ولی تا آنجا كه نگارنده جستجو كرده است، در متون معتبر اشاره ای به این كه او در زیر ضربات عثمان فوت نموده باشد نیست، بلكه در بعضی از متون این گونه آمده است كه او به علت بیماری فوت كرده است.(ر.ك. به أعلام النساء المؤمنات، ص352)
دوست گرامی! بعضی از بزرگان شیعه، مانند علی بن احمد كوفی علوی، در این كه این دو دختر، فرزندان پیامبر بوده اند تردید نموده اند، بلكه گفته اند این دو دختر، از دختران حضرت خدیجه(علیها السلام) و از همسر پیشین او بوده اند، كه پیامبر آنان را به عقد عثمان درآورده است.
برای كسب اطلاعات بیشتر مطالعه دو كتاب زیر را به شما توصیه می كنیم:
1. أعلام النساء المؤمنات، تألیف محمد حسون و أم علی مشكور، قم: اسوه.
2. ریاحین الشریعة، تألیف شیخ ذبیح الله محلاتی، تهران: دارالكتب اسلامیه.
درباره تفسیر آیه مورد نظر نیز می توانید به پاسخ كد 18834 در بخش تازه های مشاوره مذهبی سایت تبیان مراجعه كنید.
با آرزوی توفیق.
مشاوره مذهبی ـ قم.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : جمعه 8/12/1382 | پاسخ : سه شنبه 19/12/1382 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 18 بار

تگ ها :

UserName