کد: 50909

پرسش

بنام خدا
با سلام و خسته نباشید
من الان دارم راجع با نظم در زندگی امامان تحقیق می كنم و اطلاعاتی درباره ی ان از شما می خواستم مطلبی براین بفرستید.
با تشكر
خداحافظ

پاسخ

با عرض سلام و تحیت.
دوست محترم!
احادیثی كه از ائمه معصومین(علیهم السلام) در رابطه با نظم و انضباط و توصیه آنان به رعایت نظم به دست ما رسیده، هر چند از نظر كمیت زیاد نیست، ولی كیفیت آن بیانگر اهمیت نظم در نزد آن بزرگواران است.
در وصیت امیرالمؤمنین(علیه السلام)، خطاب به امام حسن و امام حسین ـ علیهما السلام ـ پس از ضربت خوردن آن حضرت به دست ابن ملجم چنین آمده است: "أوصیكما و جمیع ولدی و أهلی و من بلغه كتابی بتقوی الله و نظم أمركم" یعنی شما را و جمیع فرزندان و خانواده ام و هر كسی كه این نامه من به دستش می رسد را به تقوای الهی و نظم در امور زندگی تان توصیه می كنم.(نهج البلاغه، نامه47)
مشاهده می كنید كه در فرمایش امیرالمؤمنین(علیه السلام) پس از تقوای الهی سفارش به نظم به چشم می خورد كه این حاكی از اهمیت آن در نظر حضرت و نقش آن در زندگی است. به خصوص كه این در لحظات آخر عمر و در آن حال بیماری شدید گفته شده است؛ در چنین حالتی تنها اموری كه به ذهن گوینده، ضروری حیات باشد گفته می شود.
از همان حضرت نقل است كه در تنظیم ساعات روزانه چنین توصیه ای كرده اند: "للمؤمن ثلاث ساعات فساعة یناجی فیها ربه و ساعة یرم معاشه و ساعة یخلّی بین نفسه و بین لذتها فیما یحل و یجمل و لیس العاقل أن تكون شاخصاً إلا فی ثلاث مرمة لمعاش او خطوة فی معاد أو لذة غیرمحرم" یعنی مؤمن باید ساعات شبانه روز را به سه بخش تقسیم كند: قسمتی را به مناجات با پروردگارش بپردازد و ساعتی در فكر اصلاح معیشت زندگانیش باشد و ساعتی نیز مشغول به لذت های حلال شود. خردمند را نشاید جز آن كه به یكی از سه كار مشغول باشد: كسب معیشت زندگانی یا گام نهادن در طریق آخرت یا به دست آوردن لذت های حلال.
این بیان امیرالمؤمنین(علیه السلام) نیز نشانگر اهمیت آن حضرت به نظم عملی در زندگی است.
این توصیه ها گذشته از آن كه الگوی مناسبی در زندگی هر مسلمان به شمار می رود، می تواند سرمشق شایسته ای برای هر انسان اندیشمند و خردگرا باشد.
نمی دانیم در فرانسه امكان دسترسی به مقالات ایرانی را دارید یا نه؟ ولی مقاله زیر می تواند برای شما سودمند باشد:
"اخلاق و نظم اجتماعی از دیدگاه نهج البلاغه"، تألیف محمد دشتی، نشریه مبلغان، شماره 11.
با آرزوی توفیق.
مشاوره مذهبی ـ قم.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : چهارشنبه 6/12/1382 | پاسخ : يکشنبه 17/12/1382 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 26 بار

تگ ها :

UserName