کد: 50501

پرسش

با عرض سلام و خسته نباشید فراوان خدمت كارشناس محترم تغذیه ی تبیان
من تازه امروز بعد از مدت هابه كارنامه ام رجوع كردم و ÷اسخ شما را دیدم .
از راهنمایی شما بسیار متشكرم و هم چنین خواهش می كنم اگر امكان دارد طبق فرمایشتان مواد غذایی مورد نیاز در 6 وعده كه حاوی 2100 كالری باشد برایم تشریح بفرمایید .
با تشكر فراوان

پاسخ

صبحانه : نان 90 گرم – پنیر 30 گرم- گردو 1 عدد كامل یا دو نیمه- شیر 1 لیوان- چای و 1 قاشق مرباخوری شكر.
برای صبحانه از نان سنگك یا بربری كه سبوس دارهستند 2 كف دست جدا كنید. كف دست منظور سینه دست است و انگشتان را شامل نمی شود. اگر وزنه دقیق دارید 60 گرم نان جدا كنید. یك قطعه پنیر به اندازه 1 قوطی كبریت (30 گرم) ببرید، یك عدد مغز گردو و یك لیوان شیر نیز در سینی صبحانه تان بگذارید . پس صبحانه شما 2 كف دست یا 6 لقمه نان و پنیر و گردو است. به همراه یك لیوان چای و یك قاشق مرباخوری شكر( نه بیشتر). پس از صبحانه یك لیوان شیر را میل كنید. بهتر است 1 ساعت پس از صبحانه شیر را بخورید تاكلسیم موجود در آن بهتر جذب شود وبرای معده هم بهتر است.
( اگر بطور اصولی تمام نكات و اندازه های ذكر شده را رعایت كنید، پس از چند روز دیگر احتیاجی به اندازه گیری ندارید و خودتان مقدار دقیق را خواهید دانست). با خوردن یك صبحانه كامل تا هنگام نهار با انرژی زیاد به فعالیت های روزانه می پردازید.

ساعت 10 : 2 عدد میوه- چای با 2 عدد بیكویت ساقه طلایی.
میان وعده بین صبحانه و نهارموجب رفع خستگی و تجدید انرژی می شود. پس اگر در محل كار یا منزل هستید در این زمان یك عدد میوه كه بهتر است سیب باشد ، میل كنید .

نهار: برنج 15 قاشق- مرغ 100 گرم- سالاد ( اگر در منزل هستید و یا حتی كارمند هستید، باید سعی كنید كه نهار یا هر غذای شما طی مدت رژیم ، از بقیه جدا باشد تا بتوانید به دقت میزانهای ذكر شده را در پخت غذا در نظر بگیرید.)
نهار شما پلو مرغ است . پلویی كه میل می كنید بهتر است به روش دمی پخته شود تا ویتامینهای آن حفظ شود . پلو را بدون روغن بپزید، اتفاقی نمی افتد.شما باید عادت كنید اصلاً به برنجتان روغن اضافه نكنید اگر در محلی هستید كه قدرت انتخاب ندارید بجای برنج از نان استفاده كنید ویا كره به برنج نیافزایید . میزان برنجی كه مجاز هستید میل كنید 15 قاشق سرخالی برنج پخته است . اگر برای خانواده غذا تهیه می كنید آنرا بدون روغن بپزید و برای افراد دیگر كه مشكل چاقی ندارند پس از جدا كردن سهم خودتان روغن بیافزایید. 100 گرم مرغ را كه 1 ران كامل ( درشت) یا یك سرسینه متوسط است را با پیاز داغی كه 1قاشق غذا خوری روغن مایع دارد طبخ كنید وبا برنج میل كنید.خوردن سالاد پیش از غذا ضروری است . سالاد شما حاوی كاهو، خیار، گوجه فرنگی ، كلم، فلفل سبز، هویج، جوانه گندم، كرفس و... ریز شده به اندازه 2 لیوان است كه به آن آبلیمو، نمك و فلفل، 1 قاشق مربا خوری روغن زیتون و 1 قاشق ماست به عنوان چاشنی افزوده اید، اگر در تهیه سالاد از اسفناج ریز شده استفاده كنید بسیار مفید است. خوردن سالاد پیش از غذا 2 حسن دارد: اول اینكه سبزیجات تازه محتوی ویتامین C و بسیاری از ویتامینهای دیگر است كه به هضم و جذب بهتر املاح و مواد مغذی موجود در غذای شما مثل آهن كمك خواهد كرد و دیگر اینكه با پر كردن معده موجب می شود زودتر احساس سیری كنید. سعی كنید حتماً در سالادتان كرفس ریز شده بریزید ( البته اگر مشگلی برای معده تان ایجاد نمی كند)و در نهایت یك كاسه ماست هم میل كنید.
سعی كنید با نهار آب زیاد میل نكنید كه موجب اختلال درهضم غذا می شود.

عصرانه: 1 لیوان چای+ یك لقمه نان و پنیر+خیار و گوجه
بسیاری از مردم این عادت را دارند كه پس از نهار چای میل كنند . این عادت بسیار غلطی است . افرادی كه دچار كم خونی هستند عموماً این عادت را داشته اند

شام: عدسی 1 لیوان- سبزی خوردن – نان 60گرم- ماست 240 سی سی
بهتر است اگر در روز یك وعده، غذای گوشتی میل می كنید شام را غذایی انتخاب كنید كه پروتئین گیاهی داشته باشد مثل عدسی. 1 لیوان عدسی پخته شده با پیاز داغ و 3 قاشق مرباخوری روغن و 1 عدد سیب زمینی متوسط را با 3 كف دست نان میل كنید. دركنارغذا 1 پیش دستی پر سبزی خوردن میل كنید و ماست به اندازه یك كاسه ( محتوی دوسوم لیوان ماست ). میتوایند به جای خوردن ماست با شام ، 5/1 لیوان دوغ میل كنید و یا یك لیوان شیر پیش از خواب.
قبل از خواب یك لیوان شیر داغ و 2عدد میوه.كارشناس تغذیه تبیان

مشاور : خانم ولدخاني | پرسش : دوشنبه 4/12/1382 | پاسخ : چهارشنبه 6/12/1382 | | | 0 سال | تغذيه | تعداد مشاهده: 18 بار

تگ ها :

UserName