کد: 50330

پرسش

با سلام و عرض خسته نباشید می خواستم سوال كنم چگونه می توانم كه یك نوجوان و جوان را علاقه مند و مقید به انجام فریضه عبادت(واجبات ) و با حال انجام دادن عبادت كنم با تشكر از شما

پاسخ

با عرض سلام و تحیت.
دوست محترم!
دلسوزی و تلاش شما ما را خوشنود می كند.
اجمالا، مشكل است كه بدون شناخت شما و آن شخصی كه می خواهید به عبادت و راه خدا هدایت كنید، بتوانیم راهنمای خوبی باشیم؛ در عین حال، پیشنهاد ما به شما در راهنمایی ایشان، چند چیز است كه إن شاءالله، با دقت شما، مفید است.
الف) سعی كنید افرادی را كه صحبت آنها بر روی وی نفوذ دارند، پیدا كنید و از آنان بخواهید كه با مهارت و شگرد شایسته ای، با آنها درباره ضرورت عبادت صحبت كنند.
و البته به طور كلی ارتباط انسان با پاكان و نیكان تأثیر جدی در اعتقاد و عمل انسان دارد.
ب) با عمل خویش انگیزش عبادت الهی، خصوصا خواندن نماز، را در او ایجاد كنید. سعی كنید شما و دیگران، نمازتان را با اهتمام كامل و اول وقت برگزار كنید تا این شور و اشتیاق شما ـ كه هر چه خالصانه تر باشد، اثر بیشتری می بخشد ـ در او نیز ایجاد شور و اهتمام كند.
ج) فلسفه عبادت و نماز را در فرصت های مناسب برای او بیان كنید. البته لازمه اش مطالعات قبلی خود شما است.
به عنوان نمونه در اینجا به چند جمله اشاره می شود : فطرت انسان خواهان تشكر از ولی نعمت است. "جبلت القلوب علی حبّ من أحسن إلیها" یعنی قلب ها بر اساس دوستی و محبت كسی كه به انسان احسان كند، آفریده شده است. و از آنجا كه خدای سبحان خالق و هستی بخش ماست و همه نعمت ها و بركاتی كه در زندگی ما وجود دارد از آن اوست، بنابراین لازم است به اقتضای تكلیف فطری خودمان از آن قادر منان تشكر كنیم.
حال این تشكر باید به چه شكل و كیفیتی باشد؟ انبیای الهی روشنگر این حقیقت بوده اند، و نبی مكرم اسلام نیز به نوبه خویش عبادات و تكالیف شرعی را با این شكل وهیئت خاص به ما معرفی فرموده اند؛ بنابر این همان گونه كه پروردگار مهربان هر شب و روز، ما را رهین الطاف و بركات خویش گردانیده است، ما بندگان نیز موظفیم هر چند ساعت یك بار در برابر محبوب قلب و عزیز دلمان بایستیم و از او نهایت سپاسگزاری و تشكر را بنماییم.
عبادت الهی تشكر، تواضع و تجدید عهد با خدا، و ابراز نیاز در برابر بی نیاز مطلق است.
عبادات ـ و به خصوص، نماز ـ زنده نگاه داشتن یاد خدا در دل است. انسان را به خدا نزدیك و با او مانوس می كند، و اصولاً اگر با توجه و خشوع و حضور قلب ادا شود، به یقین در روح و جان ما اثر گذاشته و انسان را از زشتی ها و گناهان مصونیت می بخشد.
د) پیشنهاد دیگر این كه تلاش كنید به هر كیفیت و طریقی شده، ایشان را به عبادات گروهی، همچون نمازهای جماعت ببرید كه با دیدن عبادت و نماز دیگران تحت تاثیر قرار گیرد.
و) تلاش كنید از عبادات بزرگان و شخصیت ها در نزد ایشان صحبت كنید و تاثیر آن را در شخصیت آنان بازگو نمایید؛ مثلاً حضرت علی(ع) را به او معرفی كنید كه با همه شخصیت و عظمتی كه داشتند، چگونه و با چه اشتیاق و تواضعی به اقامه نماز می پرداختند.
ه) سفرهای زیارتی می تواند در ایشان نقش موثری داشته باشد. بنابر این سعی كنید ایشان را به این گونه مسافرت ها تشویق نمایید.
درخاتمه، توصیه ما به شما این است كه بدون این كه ناامید باشید با حوصله وبه تدریج به تلاش خود ادامه دهید، و هرگز دلسرد نشوید. إن شاءالله نتیجه مطلوبی در این زمینه خواهید گرفت. جوانان دلی پاك دارند، و اگر تنبلی و كاهلی ای هم دارند از فریب دنیا و دلمشغولی به آن است؛ و این دلمشغولی دیر یا زود از ذهن می رود و جوان دوباره به فطرت سالمش بازمی گردد؛ به این شرط كه آنچه به او معرفی می شود اسلام واقعی و معارف صحیح دین باشد و با اخلاص عرضه شده باشد.
همچنین در صورتی كه دریابید كوتاهی در انجام تكالیف شرعی به علت وجود شبهه اعتقادی خاصی می باشد، می توانید با ما مكاتبه نمایید.
در ضمن مطالعه كتاب های ذیل در این زمینه مفید است:
1- پرتوئی از اسرار نماز، محسن قرائتی.
2- داستانها و حكایت های نماز.
3- یكصد و چهارده نكته درباره نماز.
موفق باشید.
مشاوره مذهبی ـ قم.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : يکشنبه 3/12/1382 | پاسخ : دوشنبه 11/12/1382 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 12 بار

تگ ها :

UserName