کد: 475682

پرسش

با سلام و خسته نیاشید . اینجانب می خواستم یک تریدمیل برای منزل تهیه کنم .خواهشمند است من را در باره ی خرید نوع و جنس و مارک دستگاه از نظر کیفیت و گارانتی راهنمایی کنید . در ضمن حداکثر وزنی که روی آن قرار می گیرد 110 کیلو گرم خواهد بود . باتشکر از زحمات شما

پاسخ

با سلام
تردمیل (treadmill) ابزاری ورزشی است که برای انجام درجای راه رفتن، دوی آهسته و دوی سریع ساخته شده است. شما با داشتن ابزار ورشی تردمیل، میتوانید بدون ترک کردن محیط راحت خانه، به بهترین و کم خطرترین ورزش بپردازید.توصیه من در ابتدا این است اگر باشگاهی در نزدیکی منزل یا محل کارتان وجود دارد، چند جلسه برای استفاده از تردمیل به آنجا بروید تا ببینید که اصولا کار با این وسیله برایتان قابل اجرا و مفید هست یا خیر. شاید این آزمودن تردمیل موجب شود که اصلا ترجیح دهید در باشگاه به ورزش بپردازید. اما اگر میل دارید یک تردمیل برای خود داشته باشید، ابتدا مطمئن شوید که واقعا قصد دارید از این دستگاه استفاده کنید. که این تصمیم به امکانات مهم بستگی دارد:

داشتن محل مناسب برای قرار دادن تردمیل! شما باید منزل خود را به دقت و با حوصله بررسی کرده، از وجود محلی مناسب برای قرار دادن تردمیل مطمئن شوید. این محل باید فضایی مناسب برای حرکت و تنفس داشته باشد و در نزدیکی پریز برق باشد. زیر سازی کف خانه شما هم باید به قدری محکم باشد که وزن تردمیل و تکانهای ناشی از آن را تحمل کند.تردمیل نباید پشت به پنجره قدی و جایی که خطر سقوط در آن وجود داشته باشد قرار گیرد.

البته برای مصرف خانگی تردمیلهایی به بازار آمده که تاشو و دارای چرخ هستند و میتوان به سادگی آنها را به صورت عمودی تا کرده و جابجا نمود. که این ویژگی میتواند در فضاهای کوچکتر آپارتمانی بسیار مفید واقع شود. فقط توجه کنید که این نوع تردمیل به خاطر سبکتر بودن، وزن کمتری را تحمل میکند.
در حال حاضر تردمیل با طیف گسترده ای از ابزارها، خرده ریزها و گزینه های مختلف تولید میشود. برای اینکه از بودجه خود به بهترین شکل استفاده کنید، باید از ابتدا بدانید که از اجرای یک برنامه ورزشی چه قصدی دارید. آیا میخواهید ضربان قلب خود را هنگام ورزش کنترل کنید یا بدانید که چند کالری سوزانده اید؟ این خصوصات از ویژگیهای استاندارد تردمیلهای جدیدتر است. بعضی تردمیلها نیز دارای یک پنکه هستند که هنگام تمرین شما را خنک خواهد کرد.

نکات مهمتر در انتخاب تردمیل :
1-استواری و استحکام: برای احتراز از تردمیلی با افزایش سرعت حالت لنگ زدن یا تکان خوردن داشته باشد، باید به دو مورد توجه کنید: اول اینکه تردمیل موردنظرتان دارای امکاناتی برای محکم و ثابت شدن در جای خود باشد یا اینکه به قدری سنگین باشد که بتواند بدون توجه به سرعت شما، در طول ورزش شما از جای خود حرکت نکند.

دقت کنید که تردمیلها برای یک طیف وزنی خاص عرضه میشوند و برای مثال اگر شما بالای 100 کیلوگرم وزن دارید، باید تردمیلی قویتر و مناسب با وزن خود تهیه کنید. مدلهای ارزان قیمت تر تردمیل معمولا برای 90 کیلوگرم تنظیم شده اند و مدلهای سنگینتر میتوانند وزنهای بالای 110 و بیشتر را نیز تحمل کنند.

2- جذب ضربه: تردمیل نیز مانند اتومبیل باید مجهز به سیستم جذب ضربه باشد . اگر سطح متحرک دستگاه تردمیل هنگام راه رفتن یا دویدن شما بیش از حد بالا و پایین بپرد یا بیش از حد سخت و بی انعطاف باشد، مفاصل شما بیش از آنکه تقویت شوند، صدمه خواهند دید. البته اگر شما تردمیلی را پسندید که دارای تمام ویژگیهای مورد نظرتان بود اما سطح آن کمی بیش از حد سخت و بی انعطاف به نظر می رسید، به این نکته توجه کنید که این نقص را میتوانید با یک جفت کفش ورزشی عالی با کف منعطف جبران کنید.

3- ایمنی: توجه به ویژگیهای ایمنی یک ابزار ورزشی اهمیت بسیاری دارد. تردمیل نیز از این قاعده مستثنی نیست. بعضی از انواع تردمیل در صورتی که یک میزان حداقل وزن بر روی نوار چرخان آنها وجود نداشته باشد، حرکت نمیکنند که این ویژگی به خصوص برای خانواده هایی که دارای فرزندان کم سن هستند مناسب است. زیرا کودکان میتوانند به سادگی با روشن کردن تردمیل به عقب پرتاب شده و آسیبهایی جدی به خود وارد کنند. بعضی از انواع تردمیل نیز دارای یک دگمه توقف اضطراری هستند که با دور شدن بیش از حد کاربر از صفحه کنترل و امکان سقوط او ، فعال شده و دستگاه را خاموش میکند.

برای انتخاب تردمیل مناسب است كمی وقت بگذارید. به خصوص الان كه به خاطر استقبال زیاد از آن مدل‌های مختلفی در بازار وجود دارد.

از انواع ایرانی آن گرفته كه می‌شود با 160 تا 210 هزار تومان هم آنها را تهیه كرد تا انواع خارجی كه ارزان‌ترینش بالای 450 هزار تومان قیمت دارد. تفاوت قیمت بستگی دارد به امكانات و قدرت موتور دستگاه. مثلا نوع ایرانی 160 هزارتومانی فقط دو سرعت دارد و اسكلت‌بندی آن هم خیلی ضعیف است. در ضمن شیب را هم نمی‌توان تغییر داد.

تردمیل‌‌هایی در خانه استفاده می‌شود كه به طور معمول یك سری كار ثابت را انجام می‌دهد. جلو دستگاه یك صفحه وجود دارد كه روی آن علاوه بر نشان دادن سرعت و زمان، مسافت، ضربان قلب و كالری كه سوزانده شده است را نشان می‌دهد. البته محاسبه كالری تقریبی است و برحسب سرعت و زمان و شیب اندازه‌گیری می‌شود. به علاوه روی اكثر دستگاه‌ها یك بیضی به نشانه پیست تارتان دور استادیوم وجود دارد كه موقع استفاده از دستگاه نشان می‌دهد تا كجای استادیوم دویده‌اید.

چیزی كه موقع خرید باید به آن دقت كرد وزن كسی است كه قرار است از دستگاه استفاده كند.
تردمیلی كه در باشگاه‌ها استفاده می‌شود قیمتش از یك میلیون و ششصد هزار تومان به بالاست و به نسبت امكانات بیشتری هم دارد مثلا وزن را نشان می‌دهد حتی انواعی از تردمیل وجود دارد كه می‌توان برای مصارف ارتوپدی از آنها استفاده كرد. اسكلت‌بندی دستگاه هم به نسبت نحوه استفاده فرق می‌كند. انواع باشگاهی بزرگترند و اسكلت‌بندی قوی‌تر و بزرگتری دارند.
در نهایت، با دانستن نیازهای خود و اطمینان یافتن از داشتن محل مناسب برای قراردادن دستگاه، بهترین تردمیل را انتخاب کنید.
به نظر من ، مناسبترین تردمیل از لحاظ جنس، مارک تکنو جیم ساخت ایتالیا می باشد.
با آرزوی سلامتی

مشاور : خانم کریمی | پرسش : دوشنبه 13/12/1386 | پاسخ : پنج شنبه 16/12/1386 | | ليسانس | 27 سال | علمي، تخصصي | تعداد مشاهده: 180 بار

تگ ها :

UserName
x