کد: 475680

پرسش

چرا اثر گلخانه ای متان25 برابر کربن دی اکسید است؟

پاسخ

با عرض سلام خدمت شما دوست عزیز:

به مجموعه‌ای از گازها كه مقداری از انرژی خورشید را در جو زمین نگه می‌دارندو باعث گرم شدن جو می‌شوند‍‍، گازهای گلخانه‌ای می‌گویند. بخار آب(H2O)، دی اكسیدنیتروژن (NO2)، دی اكسیدكربن (CO2) و متان (CH4) گازهای گلخانه‌ای اصلی هستند. اگر این گازها در جو نبودند، انرژی گرمایی خورشید مجددا به فضا بر می‌گشت و به این ترتیب هوای زمین ۳۳ درجه سانتیگراد سردتر از الان می‌شد. اثر گلخانه‌ای به افزایش دمای كره زمین در اثر وجود گازهای گلخانه‌ای در جو زمین گفته می‌شود.
این گازها کدام قسمت و کدام طول موج ها از نور خورشید را جذب می کنند وبه این ترتیب در جو زمین نگه می دارند؟ طیف موج الکترومغناطیسی نور از جمله نور خورشید ، طیف گسترده ای است که پرتوهای گاما ، پرتوهای ایکس، پرتوهای فرابنفش، پرتوهای زیر قرمز یا فروسرخ، میکروویو یا ریزموج و موجهای رادیویی را شامل می شود.
خورشید می‌تابد و زمین را گرم می‌کند. بخشی از نور هنگام ورود به جو منعکس می‌شود و باقی آن وارد اتمسفر شده و به زمین می‌رسد و آن را گرم می‌کند. زمین که گرم شده، شروع به تابش می‌کند. . این تابش عمدتا در محدوده مادون قرمز است. مولکول گازهای گلخانه ای، بسیار بیشتر از سایر گازها نور مادون قرمز را جذب می‌کند. جذب انرژی توسط مولکولهای گاز سبب جنبش مولکول و افزایش انرژی آن می‌شود. وقتی این اتفاق در مقیاس بزرگ رخ دهد، مانند این است که زمین را با یک پتو پوشانده ایم. دمای کل نواحی زمین افزایش می‌یابد. این پدیده " اثر گلخانه ای " و گازهایی که در آن موثرند، " گازهای گلخانه ای " نامیده می‌شوند.
درواقع هر مولکول بسته به نوع پیوندهای خود، توانایی جذب قسمتی از نور خورشید را بیشتر دارد. درواقع الکترونهای پیوندی یک ترکیب، بسته به میزان انرژی آن، می تواند طول موج خاصی از نور را جذب کرده و به لایه بالاتری از انرژی رفته و بالاصطلاح برانگیخته شود. اما این حالت ناپایدار بوده و ترکیب تمایل دارد با از دست دادن انرژی به حالت اول خود بازگردد. با بازگشتن به حالت اولیه، انرژی جذب شده را از دست می دهد. گازهای گلخانه ای طوری هستند که تفاضل انرژی لایه های الکترونی آنها در محدوده ی مادون قرمز قرار دارد. یک مولکول متان به دلیل داشتن چهار پیوند و همچنین خود پیوند C-H ، توانایی جذب نور مادون قرمز بیشتری را دارد و این توانایی بیشتر از توانایی یک مولکول CO2 است که دارای دو پیوند است. به این ترتیب متان و CFC انرژی بیشتری را به دام می‌اندازند، اما دی اکسیدکربن مهمترین بخش گازهای گلخانه ای است، زیرا حجم بیشتری از آن در اتمسفر وجود دارد.

پیروز و سربلند باشید.

مشاور : خانم ايلي | پرسش : يکشنبه 12/12/1386 | پاسخ : دوشنبه 13/12/1386 | دبیرستان | دبيرستان | 15 سال | شيمي | تعداد مشاهده: 130 بار

تگ ها :

UserName
x