کد: 39278

پرسش

چه مواد غذایی برای پسران 7 ساله و 5 ساله خود كه لاغر هم هستند لازم و ضروری است . آیا سویا برای بچه ها مفید است ؟

پاسخ

با سلام به شما دوست گرامی، وزن مناسب یك كودك 7 ساله 23 كیلواست و اگر كمتر از 5/19 كیلو باشد كمبود وزن دارد. كودك 5 ساله باید 19 كیلو باشد و اگر كمتر از 16 كیلو باشد كمبود وزن دارد. خوب با اطلاعاتی كه براساس جدول رشد كودكان ذكر شد مقایسه كنید و ببنید كه واقعاً كمبود وزن دارند یاخیر.
دیگر اینكه برنامه غذایی مناسب برای این كودكان، یك كودك 5 ساله روزانه 1600 كالری انرژی نیاز دارد و 24 گرم پروتئین . برای تأمین این میزان انرژی و پروتئین او بایستی روزانه:
4 تا 5واحد از گروه نشاسته، 4 واحد از گروه سبزی ها و 3 واحد از گروه میوه ها و4 واحد از گروه شیر و4 واحد از گروه گوشت و 5 واحد از گروه چربی استفاده كنید.
این بدین معنی است كه باید روزانه ؛ 2 كف دست نان( 60 گرم) و 15 قاشق برنج مصرف كند. نان سبوس دار برایش تهیه كنید( سنگك) و برنج را به فرم كته ای برایش درست كنید.
همچنین هر روز 3 عدد میوه یا 2 لیوان آب میوه تازه به علاوه سالاد و سبزی خوردن در كنار غذا به میزان 2 كاسه بخورد.
روزانه 1 لیوان شیرو 1لیوان ماست نیاز دارد و 1 عدد تخم مرغ و 120 گرم گوشت و 25 گرم روغن یا كره كه بطور طبیعی برای پخت غذا بكار می رود.
یك كودك 7 ساله در طول روز احتیاج به 1600 كالری انرژی و 28 گرم پروتئین دارد. برای تأمین این مقدار مواد مغذی باید هر روز 2 لیوان شیر و ماست یا بستنی پرچربی ، نان و برنج به میزان 3 یا 4 كف دست نان و 15 قاشق برنج به علاوه ی روزی 100 گرم گوشت ، تخم مرغ 1 عدد ، سبزی و میوه زیاد. سعی كنید همه ی این مواد را به هر ترتیب كه شده به او بخورانید تا رشد او به طور كامل تأمین شود. به علاوه سعی كنید غذای او را با كره ، مغز دانه های روغنی و خامه غنی تر كنید. درمورد سویا كه حاوی پروتئین و املاح زیادی است، شكی وجود ندارد، ولی برای كودكان دراین سن بهتر است سویای تنها به آنها ندهید و آنرا با گوشت تكمیل كنید تا مواد مغذی به میزان كافی به آنها برسد، چون سویا حجیم است و معده بچه ها كم حجم و شما برای افزایش وزن بچه ها از لبنیات پرچربی مثل بستنی ، ماست خامه ای، كره و شیر پرچربی به میزان بیشتر در غذاهایشان استفاده كنید.
كارشناس تغذیه تبیان

مشاور : خانم ولدخاني | پرسش : چهارشنبه 12/9/1382 | پاسخ : دوشنبه 17/9/1382 | | | 0 سال | تغذيه | تعداد مشاهده: 24 بار

تگ ها :

UserName