کد: 38770

پرسش

ایا از دیدگاه ائمه معصومین و اولیا دین زرتشت بیامبر توحیدی یا الهی محسوب میشود؟

پاسخ

دوست عزیز!
با سلام و عرض تحیت؛
اگر زرتشتیان را همان مجوس بدانیم ـ گر چه تردیدی نیست كه امروزه مجوس به پیروان زرتشت گفته می‌شود، و یا لااقل پیروان زرتشت بخش مهمی از آنان را تشكیل می‌دهند ـ باید گفت كه در برخی روایات اسلامی، آنهااز پیروان یكی از انبیای برحق شمرده شده‌اند كه بعدها از اصل توحید منحرف گشته، و به افكار و عقاید شرك آلود روی آورده‌اند.
مشركان مكه از پیامبر(ص) تقاضا كردند از آنها جزیه بگیرد و اجازه بت پرستی به آنها بدهد! پیامبر (ص) فرمود: من جز از اهل كتاب جزیه نمی‌گیرم. آنها در پاسخ نوشتند، كه چگونه چنین می‌گویی در حالی كه از مجوس منطقه"هجر" جزیه گرفته‌اید؟! پیامبر(ص) فرمود:«ان المجوس كان لهم بنی فقتلوه و كتاب أحرقوه» یعنی مجوس پیامبر و كتاب آسمانی داشتند كه پیامبرشان را به قتل رساندند، و كتاب او را آتش زدند. (وسائل الشیعه، ج11، ابواب جهاد العدو، باب49، ص96)
ولی با این حال چون تاریخ خود زرتشت مبهم و تاریك است به گونه‌ای كه برخی تاریخ ظهور او را قرن یازدهم قبل از میلاد و برخی قرن ششم و عده‌ای نیز قرن هفتم قبل از میلاد دانسته‌اند، نمی‌توان به طور قطع در این زمینه نظری ابراز نمود.
شهید مطهری در كتاب عدل الهی در این زمینه می‌گوید: "تحقیقات تاریخی در این جا نارسا است. ولی ما بر حسب اعتقاد اسلامی‌ای كه در باره مجوس داریم، می‌توانیم دین زرتشت را در اصل، یك شریعت توحیدی بدانیم؛ زیرا بر حسب عقیده اكثر علمای اسلام، زرتشتیان از اهل كتاب محسوب می‌گردند. محققین از مورخین نیز همین عقیده را تأیید می‌كنند، و می‌گویند: نفوذ ثنویت در آئین زرتشت، از ناحیه سوابق عقیده دو خدایی در نژاد آریا قبل از زرتشت بوده است …"
اگر نیاز به مطالعه بیشتر دارید می توانید به كد 14947، در بخش تازه های مذهبی سایت مراجعه نمایید.
پیروز باشید.
مشاوره مذهبی_ قم.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : يکشنبه 9/9/1382 | پاسخ : جمعه 14/9/1382 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 23 بار

تگ ها :

UserName