کد: 311224

پرسش

با سلام و خسته نباشید
* چرا سرعت اینترنت در ایران بسیار پایین است ؟ منظورم این است كه چه امكاناتی در كشور باید فراهم شود تا سرعت اینترنت به حد استاندارد یا بالا برسد ؟ در ضمن در مورد اینترنت ملی توضیح دهید و اینكه چه تاثیری در رشد اینترنت در ایران دارد ؟
* چرا سایت قفسه ( كتابخانه مجازی فارسی ) به نشانی www.ghafaseh.com باز نمیشود ، یعنی سایت دیگری باز میشود كه انگلیسی است ؟
با تشكر
- 19 ساله - فوق دیپلم

پاسخ

با سلام
دوست عزیز البته جدیدا سرویسهای ADSL ارائه شده است كه سرعتهای خوبی را برای كاربران فراهم می كنند اما حق با شماست. در واقع سرعت سرویسهای اینترنتی و حتی ADSL در ایران در حد نرمال نیست و پایین تر است. اگر همین سرویس Dialup به خوبی و با سرعت واقعیش ارائه شود در بسیاری موراد اصلا نیازی به خطوط ADSL هم وجود ندارد. دلیل این امر هم كمی به دولت و مخابرات بر می گردد و دلیل دیگر آن نبود رقابت در بین شركتهای ارائه دهنده اینترنت است. اگر پهنای باند اینترنتی به اندازه كافی و با قیمت مناسب در دسترسی ISP ها قرار گیرد و آنها هم به اندازه كافی كارت منتشر كرده و یا پذیرای كاربر شوند و در واقع نسبت مشخصی بین كاربران و پهنای باند اینترنتی وجود داشته باشد سرعت به حد خوبی می رسد.
در مورد اینترنت ملی هم باید عرض كنم كه هنوز در مورد مفهوم آن اختلاف نظر وجود دارد. اینترنت به صورت یك شبكه جهانی تعریف شده است و نمی توان یك شبكه دابین كامپیوترها در داخل یك كشور را اینترنت نامید.
در واقع بهتر است بگوئیم اینترانت ملی.
اینترانت یا اینترانت ملی به این معنی است كه كامپیوترها در داخل كشور از طریق خطوط پرسرعت مانند فیبر نوری به هم متصل شده و سایتها نیز در داخل كشور میزبانی شوند و به این ترتیب محتوای ملی، كاربر ملی و شبكه ملی داشته باشیم. این دقیقا چیزی است كه تبیان دارد انجام می دهد. البته سایت تبیان هنوز در خارج از كشور میزبانی می شود. خطوط پرسرعت مخابراتی هنوز آنقدر گسترش پیدا نكرده و محتوای داخلی زیادی نداریم. اما در حال حركت به این سمت هستیم.
اگر اینترنت یا اینترانت ملی تحقق یابد مثلا شما می توانید به جای وابستگی به سایت یاهو برای ارسال و دریافت ایمیلهای خود با سرعت بیشتری از یك میل سرور داخلی نامه های خود را دریافت و ارسال كنید. نرم افزارهای مورد نیاز خود را از سایتی مانند تبیان با سرعت بسیار بالایی دریافت كنید و به طور كلی نیازهای كار با اینترنت را به صورت بومی برطرف كنید.
در مورد سایت قفسه نیز باید عرض كنم كه حق با شماست. مشكل از سایت مورد نظر است.
موفق باشید.

مشاور : آقای رحمتي زاده | پرسش : چهارشنبه 1/6/1385 | پاسخ : جمعه 3/6/1385 | | فوق ديپلم | 19 سال | رايانه | تعداد مشاهده: 18 بار

تگ ها :

UserName