کد: 311181

پرسش

آیا بین عقل وجنسیت رابطه است؟اگر هست چطور؟
- طلبه

پاسخ

با عرض سلام و تحیت.
دوست محترم!
در این ارتباط فرمایشات آیت الله جوادی آملی را برای شما بیان می كنیم. شاید برای شما جذابتر از نظر هر كس دیگری باشد.
عقل را قرآن كریم و همچنین روایات معصومین(ع)، به چیزى تفسیر كرده اند كه انسان به وسیله آن حق را می یابد و عمل می كند. پس در فرهنگ دین، مجموعه درك نیك و بد را عقل مى گویند. آن كه درست درك نمى كند عاقل نیست، كما این كه كسى كه درك مى كند، ولى به علمش عمل نمى كند، نیز عاقل نیست.
مجموعه این دو فضیلت كه در آیات از آن تعبیر به عقل شده، در احادیث با وصف "العقل ما عبد به الرحمن و اكتسب به الجنان" بازگو شده است. كسى كه قدرت درك حق و باطل را نداشته باشد، نمى تواند بهشت كسب كند و كسى هم كه درك بكند ولى عمل نكند، باز نمى تواند به سعادت و بهشت برسد.
عصاره عقل همان قدرت جزم صحیح و عزم صحیح است؛ یعنى اگر انسان با وجدان اخلاقی و همچنین برهان نظرى بتواند به مقام جزم برسد، و در اثر قدرت عقل عملى نفس به مقام عزم نائل شد، عاقل است. به خاطر آن عزم و این جزم خداوند عبادت می شود و بهشت بدست می آید.
خداوند مى فرماید: «أتامرون الناس بالبر وتنسون أنفسكم وأنتم تتلون الكتاب أفلا تعقلون» این بیان، نشانه آن است كه واعظ غیر متعظ عاقل نیست. آنها كه مردم را به نیكى دعوت كرده، تدریس، تألیف، سخنرانى، ارشاد و موعظه دارند ولى به فكر اصلاح خود نیستند، عالمند ولى عاقل نیستند؛ و از قضا نه خود صالح مى شوند نه در اصلاح دیگران كامیاب خواهند بود.
با این بیان بین عقل دینی و جنسیت رابطه ای نیست؛ یعنی مرد و زن در بهره مندی از عقل یكسان اند.
اما اگر عقل را به گونه ای دیگر تقسیر كنیم شاید تفاوت هایی به نظر آید.
برای مطالعه بیشتر به كتاب زیر مراجعه كنید:
"زن در آینه جلال و جمال"، آیة الله جوادی آملی، قم: اسراء.
با آرزوی توفیق.
موسسه ذكر ـ قم.
باستانی.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : سه شنبه 31/5/1385 | پاسخ : پنج شنبه 2/6/1385 | | طلبه | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 14 بار

تگ ها :

UserName