کد: 310935

پرسش

بسمه تعالی
با عرض سلام و تبریك بمناسبت عید مبعث
1-تاریخ درس فراری است چگونه می توان دروس را در ذهن تثبیت كرد(با توجه به وقت كم در پیش دانشگاهی)
2-شنیده ام كه می گویند نباید بلند درس خواند ولی به نظر من بهتر است در هنگام مطالعه از چند حواس بهره برد كدام بهتر است؟
3-من با استارت كار مشكل دارم و دیر شروع به درس خواندم می كنم ،لطفا راهنماییم كنید
- 18 ساله - دیپلم

پاسخ

با سلام
دوست عزیز
چون سوال شما در 31 مرداد ارسال شده، معلوم می شود از سال تحصیلی 86-1385 دانش آموز پیش دانشگاهی رشته علوم انسانی محسوب می شوید و می خواهید برای درس های خود برنامه ریزی نمایید.
پاسخ سوال اول شما: این صحیح است كه نوشته اید درس تاریخ، درسی "فرار" است. آیا فكر نمی كنید اكثر دروس اگر تكرار نشوند، اگر به خوبی یاد گرفته نشوند، به زودی فراموش می شوند؟ مشكل اصلی این است كه درس تاریخ را "درسی حافظه ای" می دانند و نه "استدلالی". در تمام دانش ها و در مراودات انسانی (فرد و جامعه)، "حافظه" نقش اساسی دارد. آیا بدون حافظه "یادگیری" امكان دارد؟ آیا در دروس ریاضی و ... حافظه نقش ندارد؟ مسلماً در دروس پایه و ... بدون "نقش حافظه" هیچ یادگیری صورت نخواهد پذیرفت.
• استدلال – اثبات و نتیجه گیری: در درس تاریخ، نیز استدلال وجود دارد و بدون آن هر موضوعی سطحی و غیر علمی خواهد بود. مشكل اصلی این است كه متاسفانه به این درس به عنوان "یك درس استدلالی" توجه نمی شود.
• آیا تا كنون در زندگی شخصی خود "مقایسه" انجام داده اید؟ مسلماً هر فردی از كودكی تا بزرگسالی و بعد از آن از "روش مقایسه ای" استفاده كرده است. "مقایسه" باعث یادگیری بیشتر و مستمر و باعث یادگیری كمتر "فرار" خواهد شد. این كه در استفاده از "روش مقایسه ای" چه نكاتی را باید رعایت نمود ("روش مقایسه ای " چه ویژگی هایی دارد؟)، در صورت علاقمندی شما بعدا ارسال خواهد شد. باید مجدداً سوال طرح نموده و ارسال نمایید.
• نكته مهم دیگر برای یادگیری "درس تاریخ"، "طبقه بندی" و در واقع "دوره بندی و تقسیم بندی" دوره ای تاریخی است. در "روش های علوم"، "طبقه بندی" جایگاه ارزشمندی دارد. آیا بدون دهگان و صدگان و ... یادگیری ریاضیات امكان دارد؟ آیا بدون "طبقه بندی" در علوم زیستی و سایر علوم، یادگیری "دقیق، پایدار و مستمر" امكان دارد؟ مسلماً خیر.
فقط انبوهی از معلومات وجود دارند: درهم و ناشناخته . آیا انبوهی از كتاب ها، با كتاب هایی دارای تقسیم بندی موضوعی و تفكیك و منظم شده (با كدهای مخصوص) تفاوت ندارند؟ ... "حافظه" و "ذهن" یادگیرنده باید همانند "فایل ها" عمل نمایند. درواقع اصل مسئله نوع دیگر است: "فایل ها" از "ذهن و شعور و درك" انسان ها (فعالیت مغز) اخذ شده اند، (اول فعالیت مغز، بعدا رایانه).
نكته مهم دیگر، ضرورت به كارگیری "ترتیب تاریخی" حوادث و دوره های تاریخی می باشد.
آیا كودكی كه "شمردن "شمارش" را آغاز می كند بدون یادگیری "ترتیب" اعداد، می تواند ریاضیات اولیه (چهار عمل اصلی و ...) را فرا گیرد؟ باید از "تقویم تاریخ" شروع كنید و بعدا از "روش استدلالی" و "روش مقایسه ای" استفاده نمایید.
"پژوهش یا تحقیق" از اساسی ترین پایه های "یادگیری مستمر" است كه دارای روش ها و نكات ویژه ای است . در این مورد باید جداگانه مطالبی ارسال شود.
همكلاسی های خود "نقل" نمایید. آیا بدون حل "تمرین"، یادگیری ریاضیات "مستمر" خواهد شد؟ در ریاضیات، هر "تمرین" – در حالی كه جدید می نماید – تكرار اصول (فرضیه های) یاد گرفته شده و سنجش "توان یادگیری" است. درباره "سنجش و آزمون" بعدا مطالبی ارسال خواهد شد.
البته نكات دیگری نیز برای "یادگیری مطلوب" وجود دارند. امیدوارم با بكار گیری نكات نوشته شده، بیشتر موفق شوید. حتماً با ما تماس داشته باشید.
در پاسخ سوال دوم و سوم، باید گفت به هر نحو كه مزاحم دیگری نمی شوید و خلاف ادب و اخلاق نباشد، درس بخوانید. سعی كنید یك حادثه یا دوره تاریخی، را به نحو مذكور شروع نمایید.
موفق باشید
خدانگهدار

مشاور : آقای شكوهي | پرسش : سه شنبه 31/5/1385 | پاسخ : سه شنبه 21/6/1385 | پیش دانشگاهی | ديپلم | 18 سال | تاريخ و علوم اجتماعي | تعداد مشاهده: 22 بار

تگ ها :

UserName
x