کد: 2994

پرسش

باسلام دختر عموی بنده دچار دیابت حاملگی شده است.ام بعد از زایمان قند او كاهش نیافته وچهار ماهی كه از زایمان او گذشته با این مشكل دست به گریبان است. لطفا او را در مورد برنامه غذائیش راهنمای كنید. با تشكر.

پاسخ

با سلام
دیابت بار داری GDM به طور معمول پس از 20 هفته بارداری اتفاق می افتد كه 5 تا 10 درصد كل بارداریها را شامل می شود. علائم بیماری قند مثل وجود قند در ادرار و افزایش قند خون بروز می كند. كودك این مادر بیشتر در معرض مرگ و یا تولد نارس و یا اضافه وزن بیش از اندازه هنگام تولد است .
این نوع دیابت بایستی در حین بارداری كنترل شود. فرد بایستی كالری تنظیم شده مصرف كند و قندهای ساده را حذف كند در ضمن تمرینهات ورزشی منظم انجام شود تا نیاز كمتری به انسولین درمانی باشد دختر عموی شما بایستی این اعمال را در دوران بارداری انجام می داد تا اكنون دیابت او به صورت یك عارضه پایدار نباشد. به هر حال مطالب دیگری را در رابطه با بیماری دیابت برایتان بیان می كنم :
مبحث دیابت یكی از مباحث مهم تغذیه است. یك بیمار دیابتی غذا می خورد ولی این غذا به سلولها به اندازه كافی نمی رسد برای همین او احساس ناتوانی می كند، زود خسته می شود.
غذای داخل سلولها مصرف می شود و فرد كم كم لاغر و نحیف می شود ادرار زیاد شده و احساس تشنگی زیاد می كند . غذایی كه ما می خوریم در بدن به گلوكز یا قند تبدیل می شود و به سلولها وارد می شود اگر این قند به هر دلیلی وارد نشود فرد مبتلا به دیابت است .
نوع دیابت خیلی مهم است . دیابت نوع I یا دیابت وابسته به انسولین باشد یا دیابت نوعII و غیر وابسته به انسولین در دومی كه بیشتر دیابتی ها همین نوع دوم یا NIDDM هستند، برنامه غذایی با نوع اول فرق می كند . بیمار باید در خوردن
كربوهیدرات ها میانه روی كند. پروتئین و چربی به اندازه بخورد اگر رژیم اصولی را در پی نگیرید پس از گذشت چند سال عوارض چشمی ( كه به كوری ختم می شود)، عوارض كلیوی ، سیاه شدن انگشتان ظاهر می شود.

كارهایی كه یك فرد دیابتی باید بكند:
1. قند خونش را مرتباً چك كند.
2. نان و برنج به میزان معین بخورد این میزان دقیقاً بر اساس وزن ، سن ، جنس و قد او محاسبه می شود( این اطلاعات را اندازه گیری و برای من ارسال كنید) شیرینی جات اصلاً نخورد و قندهای ساده مثل قند و شكر و عسل حتی المقدور كمتر بخورد. می تواند قند را با شیرینی های طبیعی مثل توت خشك، انجیر یا خرمای خشك جایگزین كند. البته نه به میزان زیاد، چند عددی.
3. چربی خیلی كم بخورد، روغن حیوانی و كره اصلاً نخورد. یكی ازخطراتی كه دیابتی ها را تهدید می كند سكته است .
4. ورزش را فراموش نكند. اگر در سنین میانسالی است و می تواند به كلاس ورزش برود حتماً اینكاررا بكند. البته ورزشی كه انتخاب می شود نباید سنگین باشد، شنای آرام بهترین نوع آن است و برای افراد مسن تر پیاده روی ورزشی بسیار مناسبی است كه حداقل روزانه نیم ساعت انجام شود.


برای اطلاعات دقیق تر احتیاج به مشخصات فردی ایشان است مثل قد، وزن، سن و میزان قند خون و وضعیت تغذیه كودك .
منتظر پیامهای بعدی شما هستیم .
كارشناس تغذیه تبیان

مشاور : خانم ولدخاني | پرسش : شنبه 17/12/1381 | پاسخ : شنبه 17/12/1381 | | | 0 سال | تغذيه | تعداد مشاهده: 15 بار

تگ ها :

UserName