کد: 2720

پرسش

كودكی 4 ساله داریم كه دارای 25 كیلو وزن است كه یكسری مشكلات استخوانی دارد كه باید كمی وزن كم كند و دارای اشتهای خوبی است از شما متشكر مشوم اگر راهنمایی كنید چگونه باید تغذیه شود تا وزنش متعادل شود؟

پاسخ

با سلام
یك كودك 4 ساله پسر یا دختر بین 14 تا 19 كیلو نرمال است پس كودك شما مبتلا به چاقی است . با ذكر این مساله كه مشكلات استخوانی دارد پس حتماً نیاز به رژیم غذایی مناسب دارد. البته شما جنسیت كودك و نوع عارضه ی استخوانی را ذكر نكرده بودید از اینرو من توضیحات كلی را برایتان بیان خواهم كرد. به علاوه مقاله ای كه در رابطه درمان چاقی كودكان است ، را برایتان ارسال می كنم. در یك كودك 4 ساله رژیم غذایی كودك، رژیم لاغری یا كاهش وزن نیست، بایستی مصرف مواد غذایی در كودك كنترل شود و سعی شود وزن او ثابت بماند تا با افزایش قد وزنش به حد نرمال برسد میزان انرژی ای كه یك كودك 4 ساله نیاز دارد براساس بالاترین حد وزن، روزانه 1700 كالری است (70 كالری به ازاء كیلو گرم وزن بدن) و میزان پروتئین مورد نیاز 23 گرم است. پس شما این میزان مواد را به او بدهید. رشد او كااملاً انجام می شود و وزنش كنترل می شود تا به حد طبیعی برسد.
حالا 1700 كالری انرژی چه میزان مواد غذایی است :
7 واحد نشاسته : دو كف دست نان صبح + 5 قاشق برنج ظهر+ 10 قاشق برنج شب
5 واحد سبزی : دو كاسه كوچك سالاد با ناهار وبا شام و سبزی های تازه و پخته در كنار غذا
4 واحد میوه : 4 عدد میوه در طول روز یا دو لیوان آب میوه
2 واحد شیر: یك لیوان كوچك شیر با صبحانه + یك كاسه كوچك ماست با هر غذا (حتماً مصرف شود و بهتر است كم چربی باشد.)
6 واحد گوشت: صبحانه 15 گرم پنیر+ یك عدد تخم مرغ (در صورت تمایل) + 60 گرم گوشت در نهار و شام 60 گرم گوشت یا یك لیوان حبوبات پخته داشته باشد.
كودك را حتماً هر روز برای بازی به پارك ببرید، لبنیات را حتماً به او بدهید. و در هفته 2 تا سه بار غذای دریایی به او بدهید. روغن ماهی دارای VitD زیادی است با مشورت پزشك از آن استفاده كنید.
كارشناس تغذیه تبیان

مشاور : خانم ولدخاني | پرسش : دوشنبه 12/12/1381 | پاسخ : دوشنبه 12/12/1381 | | | 0 سال | تغذيه | تعداد مشاهده: 21 بار

تگ ها :

UserName