کد: 27197

پرسش

سلام من نمیدانم چگونه از محبت شما و اینهمه زحمت تایپ و توجه تشكر كنم وقتی ایمیلم را دیدم خیلی خوشحال شدم...
. لطفا هر جوابی را با ذكر شماره آن بدهید
3)ما كنتور برقمان دستكاری شده یعنی برق ساختمان قطع شد و مامور برق پس از وصل كردن گفت كه كنتورها معمولا زیاده از حد می چرخند و استاندارد نیستند و من قطعه ای از مس به ان می چسبانم كه دور ان را پائین بیاورد پدرم هم فعلا نمیرود درستش كند . اگر من از طریق برق پولی كسب كنم حرامه ؟ و نباید از ان استفاده های دیگر برم ؟ من به برق برای كار احتیاج دارم پولی هم ندارم تا منزلی اجاره كنم لطفا نظر موافقان و مخالفان را بدهید . طلاق حلال است ولی در پیش خدا منفور اگر شما با این معلوماتتان در جوانی در منزل پدر بودید و باید از برق منزل برای رزقتان یا كارهای شخصی تان استفاده میكردید چه میكردید ؟ خوب میرفتید پی كاری دیگر شب نباید برای مطالعه و ... اگر مطالعه كنید و به واسطه ان بر درامدتان بیافزائید حرامه ؟ قران خواندن ؟ حكم موافقان مخالفان و نظر شخص خودتان لطفا . ایا اكر كسی جواب مثبت دهد جرات میكند ان پول را بخورد ؟با ذكر اسم موافقان مخالفان. لطفا خیلی سریع .
4)چه نماز قضائی رانمی شود صبح خواند ؟من می خواهم نماز هایم را در صبح قضا كنم ولی در ذهنم یك همچین مطلبی است . ایا درست است نمازهارا نمیشود در صبح قضا كرد؟ یا فقط نماز صبح را؟
5) لطفا تلفظ ذ ز ض ظ ق را توضیح دهید ؟
6) نماز شب را كلا توضیح دهید و اگر این سئوالها در بین انها نبود جواب دهید1-در نیت اول چه بگوئیم ؟2ركعت نماز شب یا 8ركعت یا 11ركعت؟سلام در اولین 2ركعت نماز شب سر را باید به چپ وراست بچرخواند و از حالت نماز خارج شود یا بر عكس 3) دوباره چه بگوید ؟ 4- ایا میتواند برود و وضو بگیرد ؟5)در نماز شب در ركعت اول بعد از حمد ناس ودر ركعت دوم بعد از حمد فلق ؟6-سوره هائی كه باید در شفع خواند؟7- در نماز وتر ویا شفع جلوی هر سوره شماره تكرار ان را بنویسید كتابها بد توضیح دادند لطفا سوره های ركعتهای نافله صبح و ظهر و ....عشا را بگوئید
7)در جائی از قران خواندم خدا را عبادت كن تا را ضی شوی (انبیا)از كجا بفهمد كه خدا از او راضی است ؟علامت رضای خدا ؟ایا حدیثی داریم؟
9) برای حضور قلب در نماز به زبان عملی وعامیانه به چه توجه كنیم به اینكه ان الله معكم یا بصیر وسمیعی او. عملا یعنی خدا را در درون بیابد یا در برون ؟ یعنی خدا را در روبرو ناظر تصور كند یا در قلب؟
10)كسانی كه از كسی تقلید نمیكنند سهم پول خمس امام را چه كنند؟
11)عمل صالح چیست ؟نام برید.
من قبلا تا 2ماه پیش ایمیل دادم اگر به من جوابی داده شده مجددا در صورت امكان ارسال كنید
نكیر ومنكر به زبان خاصی سئوال میكنن اینكه ما در این دنیا هرچه بكاریم همان درو میكنیم
برداشت علم چگونه است؟در مورد تحصیل علم در انجا توضیح
دهید .ج)انجا هم باهوش و... داریم هر كه در اینجا با هوش
است انجا هم وبر عكس .یكی از لذتهای انجا بحثهای علمی
است.یعنی چه یعنی علمش را از دنیا اورده اند .اگر من شعر
مولوی را حفظ باشم انجا هم میتوانم به خوانم ؟اگر حفظ
كرده بودم ویاد ام رفت میشود مثل حالت اف لاین به دفتر
چه اعمال رجوع كردو دوباره معارف كسب كرد ؟ در قبر واخرت
ما به جه زبانی پاسخ میگوئیم ؟كتابهائی كه ان جوا بها در
ان است ؟كسی كه اینجا از حافظه اش كار نكشد و درس نخواند هوش برزخی اش همان گونه میشود؟كسی كه اندامش را قوی كرده چه تاثیری بر اندام برزخی اش دارد؟
د؟در بهشت قران هم به همین صورت هست؟ اگر ما سوره حمد یا شعری را حفظ كنیم به یاد می اوریم؟
كسی كه كار نمیكند و از پدر پول میگیرد باید خمس دهد؟(سی كه خرجش را دیگری میدهد باید خمس كل مالش را بدهد.)
ان حدیثی را كه گویند امام صادق به مالك بن انس گفت ان علمی كه تو دنبال انی در هیچ كتابی یافت نمیشود و چند دستور تزكیه به او دادند ؟
ایا چنین حدیثی داریم : ایا بنده ما می خواهد بدون احساس ضعف وگرسنگی گناهانش را ببخشیم و به او مباهات كنیم؟
18)عـلـما گفته اند كه فاتحه هفت آیه است , جهت آن كه اصول اهل بدعت هفت فرقه اند: كافران كه خـداى را نشناسند, خوارج كه بندگان را از رحمت حق نومید گردانند, دهریه كه حشر و نشر را مـنـكـر بـاشند, قدریه كه خود را در عمل شریك بارى دانند, و ملاحده كه از راه راست كه ظواهر شریعت است منحرف كردند, فلاسفه كه ارسال رسل را مسلم ندارند. , قدریه كه خود را در عمل شریك بارى دانند را توضیح دهید در مورد ما اتفاق نیافتد چه كنیم؟
20)قیامت 50 عقبه دارد اگر امكان دارد انها را نام برید .این خیلی برایم مهم است لطفا دقیق باشد.
22)كتابی معرفی كنید كه به من بگوید اگر فلان خصلت را دارم فلان كار را كنم.اخلاق ناصری؟ایا همان طور كه در احادیث امده فردی پرسید كه من گناه كارم چه كنم به او گفته شد كه دروغ نگو ایا در مورد تنبلی و ضعف اراده نظم و خوش اخلاقی كارهائی سفارش شده ؟
24) تسلط بر نفس فقط از طریق گرسنگی كشیدن حاصل میشود ؟ اینكه عرفا میگویند هرچه دلت خواست خلافش را عمل كن من فكر میكردم در مورد خوردن است از كسی خوشمان نمیاید چه كنیم یك مقدار در دیگر امور توضیح دهید . اگر حدیثی دارید بدهید .برای تسلط بر نفس
25)در وضو اگر از شیر اب قطره ای روی دست بریزد حكم چیست ؟اگر وضو گرفت و بخواهیم دوباره قبل از مسح از اول وضو بگیریم باید صورت را خشك كنیم ؟و یا دست به شیر خورد و ابی روی ان ریخت؟ اگر در روزه موقع نماز اب وضو در دهان رفت چه كنیم؟ ایا شسشتن واب كشی لباسها با دوش حكم فواره و قطره بودن پیدا نمی كند؟ اگر در نماز ضهر وسط سوره متوجه شویم كه حمد ونصف سوره را بلند خواندیم؟بعضی مواقع استفاده از توالتهای فرنگی اب مانده در ان به بالا جهش می یابد چگونه تطهیر كنیم؟اگر هنگام نماز وضو باطل شد نماز را باید ادامه داد؟نماز جمعه را میشود درخانه خواند؟
200)احكام و فقه فقط در این دنیا به درد میخورد؟ب ) اینكه ما در این دنیا هرچه بكاریم همان درو میكنیم برداشت علم چگونه است؟در مورد تحصیل علم در انجا توضیح دهید .ج)انجا هم باهوش و... داریم هر كه در اینجا با هوش است انجا هم وبر عكس .یكی از لذتهای انجا بحثهای علمی است.یعنی چه یعنی علمش را از دنیا اورده اند .اگر من شعر مولوی را حفظ باشم انجا هم میتوانم به خوانم ؟اگر حفظ كرده بودم ویاد ام رفت میشود مثل حالت اف لاین به دفتر چه اعمال رجوع كردو دوباره معارف كسب كرد ؟اسم خداواقعا درانجا الله است؟ اینكه در بهشت هر چه بخواهند میگویند سبحان الله یعنی انجا عربی صحبت میشود؟ در قبر واخرت ما به جه زبانی پاسخ میگوئیم ؟كتابهائی كه ان جوا بها در ان است
ایا واقعا ائمه اعمال ما را میبینند

پاسخ

با عرض سلام و تحیت.
دوست عزیز!
پاسخ سؤال شما به ترتیبی كه خود شماره گذاری كرده اید به این قرار است:
برای سؤال 3 به كد 20382، در بخش تازه‌های مذهبی سایت مراجعه نمائید.
برای سؤالهای 4 تا 11 به كد 20543، و در مورد تحصیل علم و ثمرات آن در آخرت، به كد 14952 مراجعه نمائید.
اما در مورد این كه نكیر و منكر، با چه زبانی از ما سؤال می‌كنند و یا ما با چه زبانی جواب می‌دهیم، باید گفت كه در منابع معتبر به چنین مسئله‌ای پرداخته نشده است. این مسئله از مسائل غیبی است و تا از طرف معصومین ـ علیهم السلام ـ در این زمینه مطلبی نیامده باشد، كسی نمی‌تواند اظهار نظر كند؛ و در ثانی، آن چه مهم است این است كه بدانیم از ما چه پرسش و سؤال خواهد و تلاش نمائیم تا از آن جهت پرونده‌ای پربار داشته باشیم، و الا این مسئله از آن مسائلی است كه دانستن یا ندانستن آن چندان مشكلی را حل نمی‌كند.
اما كسی كه كار نمی‌كند و از پدر پول می‌گیرد، اگر هیچ درآمد دیگری ندارد، به این پول توجیبی، خمس تعلق نمی‌گیرد.
در مورد احادیث مورد نظر شما گرچه تحقیق بسیار انجام شد، ولی متن روایات پیدا نشد، البته اگر مقداری از متن و حتی چند كلمه ای از آن را برای ما ارسال دارید جستجوی آن به مراتب ساده تر و ممكن خواهد شد.
18. در این مورد چون دلیل قطعی و روایت معتبری از ائمه اطهارـ علیهم السلام ـ نداریم، نمی‌توانیم چنین تفسیری بنمائیم؛ برداشت و تفسیر آیات باید با استناد به دلائل قطعی و یا روایات معتبر و مستند از ائمه اطهارـ علیهم السلام ـ باشد، و الا نمی‌توان از جانب خود تفسیری نمود و چیزی را بر آیات الهی تحمیل نمود.
20. این 50 عقبه در كتب معتبر ذكر نشده‌ اند، و فقط به برخی از آنها از جمله "موت"، "قبر"، "برزخ"، "قیامت"، "مواقف میزان و حساب"، "نشر صحف" و "صراط" اشاره شده است. لذا شما می‌توانید، برای مطالعه در این زمینه، به كتاب "پیام قرآن"، نوشته آیت الله مكارم شیرازی، ج5 و 6 ـ كتاب "تفسیر موضوعی"، آیت الله جوادی آملی، ج4 و 5 ـ و كتاب "منازل الآخرة"، نوشته شیخ عباس قمی مراجعه نمائید.
22. برای مطالعه در این زمینه، می‌توانید به كتاب"معراج السعادة"، نوشته علامه نراقی(ره) مراجعه نمائید.
24. گرسنگی كشیدن، یكی از راههای تسلط بر نفس است، نه این كه تنها راه تسلط بر نفس باشد.
برای مطالعه در این زمینه، می‌توانید به كد 27502، در بخش تازه‌های مذهبی مراجعه نمایید.
اما این كه از كسی خوشتان نمی‌آید، باید ببینید كه بر چه اساسی است؟ آیا دلیل و توجیه عقلانی و دینی دارد؟ یا فقط از روی تمایلات نفسانی است؟
امام علی ـ علیه السلام ـ در مورد تسلط بر نفس می‌فرمایند: «صلاح النفس مجاهدة الهوی» یعنی در راستای مبارزه با هوای نفس است، كه نفس انسان پاك و اصلاح می‌شود.(میزان الحكمة، ج10، ص143، حدیث 20203)
هم چنین آن امام بزرگوارـ علیه السلام ـ در روایت دیگری می‌فرمایند: «اعجز الناس من عجز من اصلاح نفسه» یعنی ضعیف‌ ترین و عاجزترین مردم كسی است كه در اصلاح نفس خود، عاجز و ناتوان باشد.(همان، ص146، حدیث20227)
25. اگر قطره‌ای در هنگام وضو، از شیر آب روی دست بریزد، اشكالی ندارد. چون در اصطلاح عرف به یك قطره، گفته نمی‌شود كه این از آب جدید برای وضو استفاده كرده است.
در موقع روزه اگر در هنگام وضو آب در دهان برود، باید فوراً آن را از دهان بیرون ریخت و تا وقتی كه عمداً از طریق حلق به پائین نرفته است، روزه صحیح است.
آب كشیدن لباس با دوش اشكالی ندارد. آب دوش حكم آب متصل را دارد؛ چرا كه قطره‌ها دنبال هم و متصل ‌می‌آیند.
در نماز‌هایی كه حمد و سوره باید بلند خوانده شود و یا باید آهسته خوانده شود، اگر نمازگزار سهواً اشتباه كند، نماز او صحیح است و اشكال ندارد و حتی نیاز به دوباره خواندن آن اذكار هم نیست.
آبی كه در توالت فرنگی جمع شده اگر نجس است، بر اثر تماس با بدن باید، بدن با آب كر(یك بار) و یا آب قلیل(سه مرتبه) آب كشیده شود.
در هنگام نماز اگر وضو باطل شد، نماز هم از همان جا باطل می‌شود؛ پس ادامه‌ای ندارد كه بخواهید ادامه بدهید.
نماز جمعه را فقط با شركت در مراسم نماز جمعه می‌توان خواند؛ چون شرائط مخصوصی دارد، كه نمی‌توان آن را در منزل تأمین كرد.
200. احكام فقه هم برای دنیا و هم برای آخرت به درد می خورند. بله فقط در این دنیا است كه انسان تكلیف دارد، و الا در آخرت كه محل تكلیف نیست؛ بلكه، جای حسابرسی و پاداش و كیفر است.
اسم خداوند در همه جا و همیشه "الله" است؛ و اسم"الله" تنها اسمی است كه جامع تمام اسماء و صفات الهی است.
در مورد زبان سخن گفتن در بهشت، از امام علی ـ علیه السلام ـ روایت آمده است كه: «كلام أهل الجنه بالعربیة» یعنی زبان سخن گفتن در بهشت به زبان عربی است.(علل الشرایع، ج2، ص597) البته شاید معنای لغوی كلمه عربی منظور امام بوده؛ زبان عربی یعنی زبان آشكار و واضح.
لازم به ذكر است كه آن چه برای یك بنده مفید است، ایمان صحیح و عمل صالح است. در این صورت است كه مورد رضای الهی قرار می‌گیرد، و دانستن مطالبی كه فایده چندانی ندارد، در این راستا چندان هم دارای ارزش نیست.
اما راجع به آگاهی ائمه ـ علیهم السلام ـ از اعمال انسانها باید گفت كه آنها نیز دارای علم غیب هستند؛ به گونه‌ای كه هر چیز را كه بخواهند‌ همان موقع می‌توانند از آن آگاه شوند. به این گونه نیست كه آنها در یك لحظه از همه امور غیبی آگاه باشند؛ بلكه هر زمان كه اراده كنند نسبت به چیزی آگاه شوند، خداوند علم به آن چیز را به حضرات ـ علیهم السلام ـ می‌دهد و آنها را آگاه می‌گرداند. در مورد علم معصومین ـ علیهم السلام ـ می‌توانید به كد 25346، در بخش تازه‌های مذهبی سایت مراجعه نمائید.
پیروز باشید.
مشاوره مذهبی ـ قم.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : پنج شنبه 10/7/1382 | پاسخ : چهارشنبه 23/7/1382 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 34 بار

تگ ها :

UserName