کد: 27195

پرسش

سلام خب آیا لطفا می شود سایتی یا خودتان مطالبی در مورد شیمی تاثیرش در زنگی انسان و هم شیمی درمانی
باتشكر

پاسخ

شیمی نه تنها یك علم بلكه یك موجودیت زنده است كه روزبروز در حال رشد و تكوین است و هر روز بیش از روز قبل در زندگی انسان تاثیرگذارتر می‌شود . امروزه شما به هر وسیله‌ای كه در اطرافتان است بنگرید، رد پایی از علم شیمی در آن می‌بینید. تا به شیمی و مواد موجود در بدن انسان پی نبرده باشیم علم پزشكی مفهوم نخواهد داشت. پیشرفت و روزافزون علم پزشكی در پیوندها یا مبحث جدید شبیه سازی بدون علم شیمی ممكن نخواهد بود. به عنوان مثال در یك آزمایشگاه طبی تمام روشهای شیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اصل داروسازی هم كه بر پایه علم شیمی بنا گردیده است. از علم پزشكی كه پا را فراتر نهیم در علم كشاورزی، بهبود وافزایش محصول، مدیون انواع كودهای شیمیایی و سموم دفع آفات كه همه از ثمرات علم شیمی است ، می‌باشد. پتروشیمی كه علم تولید مواد ارزشند از فراورده‌های نفت است یكی از شاخه‌های مهم شیمی است. انواع محصولات پتروشیمی در تمام زندگی ما وارد شده است. از یك مسواك معمولی گرفته تا انواع كیف و كفش و انواع پلیمرها همه از جمله این محصولات هستند. انواع صنعت فلزكاری و پیل‌سازی و ساخت مواد غذایی متفاوت مرهون علم شیمی هستند. دانش كیهانی و علم نجوم و باستانشناسی و تخمین عمر ستاره‌گان و سیارگان بر علم شیمی استوار است.
اما در مورد شیمی درمانی یا Chemotherapy . شما در این مورد می‌توانید مطالب فراوانی از انواع سایتها مانند www.google.Com یا www.yahoo.com جستجو كنید. من مطالب زیر را از این سایتها برگرفته و برای شما ترجمه كرده‌ام.
شیمی درمانی استفاده از داروهای ضدسرطانی برای تخریب سلولهای سرطانی است. بیش از 50 داروی شیمی درمانی مختلف وجود دارد كه بعضی به تنهایی و بعضی به صورت تركیبی از چند دارو استفاده می‌شود كه در اینصورت شیمی درمانی تركیبی نامیده می‌شود. داروهای شیمی درمانی شامل انواع قرصها و كپسولها و انواع تزریق در زیر پوست ، تزریق در ماهیچه‌ها و یا تزریق در خون ، همچنین داروهای مالیدن بر روی پوست برای سرطانهای پوست می‌باشد. نوع درمانی كه برای یك سرطان تجویز می‌شود به چند چیز بستگی دارد: از همه مهمتر نوع سرطان، جائیكه سرطان از آنجا شروع شده ، شكل سلولهای سرطانی در زیر میكروسكوپ و مدت زمان لازم برای گسترش سلولهای سرطانی.
سرطان چیست؟
همانطور كه می‌دانید بدن انسان برای زنده و سالم ماندن همواره باید سلولهای قدیمی وپیر را به وسیله سلولهای جدیدتر جانشین كند. به طور معمول تقسیم و تولید مثل این سلولها به یك ترتیب خاص پیش می‌رود و به روش خاصی هم كنترل می‌شود. اما بعضی سلولها ممكن است بنا به دلایل فراوان و بعضا ناشناخته‌ای بی‌رویه و بدون كنترل تولید مثل و رشد كنند و به شكل یك لامپ كه تومور نامیده می‌شوند درآیند این بیماری را سرطان می‌نامند.

مشاور : خانم ايلي | پرسش : پنج شنبه 10/7/1382 | پاسخ : يکشنبه 13/7/1382 | دبیرستان | | 0 سال | شيمي | تعداد مشاهده: 20 بار

تگ ها :

UserName