کد: 27106

پرسش

پیامبر گرامی اسلام برای خنثی كردن توطئه علیه ولایت امیر المومنین چه كردند؟

پاسخ

با عرض سلام و تحیت.
دوست عزیز!
از آن جا كه امامت ائمه ـ علیهم السلام ـ در حقیقت، ادامه رسالت پیامبر ـ صلی الله علیه وآله ـ است، و اگر امامت پس از رسالت نبود، دین از بین می‌رفت و مردم به همان زمان قبل از اسلام، برمی‌گشتند، می‌بینیم كه پیامبراكرم ـ صلی الله علیه وآله ـ در تمام دوران رسالت خود، از هر فرصتی استفاده نموده‌اند، تا شخصیت امام علی ـ علیه السلام ـ را به مردم معرفی نموده، و ایشان را به عنوان تنها فرد شایسته برای خلافت، پس از خود معرفی نمایند.
از همان سالهای ابتدای بعثت، و همان اولین سال شروع دعوت علنی پیامبرـ صلی الله علیه وآله ـ كه همان دعوت عشیره و خویشاوندان به سوی اسلام بود، حضرت علی ـ علیه السلام ـ را به عنوان وصی و برادر خود معرفی نمودند.
در ماجرای هجرت از مكه به مدینه، پیامبراكرم ـ صلی الله علیه وآله ـ مسئولیت همه امور خویش را حتی مراقبت از خانواده خود را به امام علی ـ علیه السلام ـ سپرده، و مخفیانه به مدینه هجرت نمودند؛ همان شبی كه به "لیلة المبیت" معروف است، و امام علی ـ علیه السلام ـ با تمام شجاعت و فداكاری، در بستری خوابیدند كه قرار بود پیامبراكرم ـ صلی الله و علیه و آله ـ در آن بستر كشته شوند.
همین انتخاب امام علی ـ علیه السلام ـ به سرپرستی همه امور، اعم از وجوهات، اداره و رهبری و سرپرستی خانواده و...، حكایت از برتری امام علی(ع) بر دیگران دارد.
همچنین در مدینه‌ای كه درب خانه چند تن از اصحاب ـ از جمله امام علی ـ علیه السلام ـ عمر، ابوبكر، و... ـ به حیاط مسجد باز می‌شد، پیامبراكرم ـ صلی الله علیه وآله ـ دستور دادند همه دربها به سوی مسجد بسته شود و فقط درب خانه حضرت علی ـ علیه السلام ـ می‌تواند باز باشد.
و نیز روایات و بیاناتی كه در موارد مختلف در شأن و جایگاه حضرت علی ـ علیه السلام ـ ایراد فرموده‌اند، همگی حاكی از برتری حضرت علی ـ علیه السلام ـ دارد.
از جمله این روایات می‌توان به "حدیث منزلت" و حدیث "علی مع الحق و الحق مع علی"، "أنا مدینة العلم و علی بابها"، و "أنا و علی أبوا هذه الأمة" و... اشاره نمود.
و نیز آیه مباهله كه در شأن حضرت علی(ع) است و ـ اشاره به واقعه مباهله دارد، و هم چنین انتخاب حضرت علی(ع) برای خواندن سوره "برائت"، برای مشركین مكه ـ با آن جریانی كه در ارتباط با آن در تاریخ نقل شده است، و...
نهایت این كه پیامبراكرم ـ صلی الله و علیه و آله ـ در تمام طول رسالت خویش، سعی و تلاش فراوان نمودند تا امام پس از خویش را به مردم معرفی كنند، و این كار را هم به مراتب و كرّات انجام دادند؛ كه بارزترین و آشكارترین آنها در روز "غدیرخم" بوده است.
خلاصه، پیامبرـ صلی الله علیه وآله ـ حتی از هر فرصت كوچكی، برای این امر مهم دریغ ننمودند. ما تنها به ذكر گوشه ای اكتفا كردیم، كه استیعاب بحث مثنوی هفتاد من خواهد شد.
شما ـ دوست عزیز! ـ با مطالعه در تاریخ اسلام، به ویژه در زندگی پیامبراكرم ـ صلی الله علیه و آله ـ و حضرت علی ـ علیه السلام ـ می‌توانید با این موارد بیشتر آشنا شوید.
پیروز باشید.
مشاوره مذهبی ـ قم.

مشاور : موسسه ذکر | پرسش : چهارشنبه 9/7/1382 | پاسخ : سه شنبه 15/7/1382 | | | 0 سال | معارف اسلامي | تعداد مشاهده: 12 بار

تگ ها :

UserName